Проект по роздільному збору побутових відходів у Вишгороді запрацював через рік

Інвесторами проекту виступили члени Української Пакувально-екологічної коаліції

Через рік після презентації пілотного проекту по роздільному збору побутових відходів в місті Вишгород (Київська область) експерти відзначили, що він нарешті почав працювати і місцеві жителі звикли сортувати сміття по спеціальним бакам. Однак, законодавчої бази для впровадження такої системи в інші міста поки недостатньо.

Як розповіла народний депутат України Олена Бабак, серед інвесторів є PepsiCo Україна, ІП «Кока-Кола Беверіджиз Україна», Tetra Pak, ЗАТ «Елопак-Фастів», ТОВ «Кен-Пак».

«П’ять компаній, три з яких є виробниками пакувальних матеріалів і дві виробниками товарної продукції, об’єднали свій ресурс, підписали угоду з Вишгородською міською радою та узгодили місця розташування спеціальних контейнерів для роздільного збору побутових відходів. На сьогоднішній день практично скрізь, де місцеві жителі викидають сміття, варто два контейнери – зелений і жовтий. Один для скла, другий – для інших сухих відходів. Інвестори сплачують за вивіз цього сміття на Гостомельський склозавод, картонно-паперовий завод в Обухові, пластик везуть на інші заводи. Його переробляють як сировину, яка теж коштує грошей. І за це громада міста ні копійки не платить. А виробники майже виходять в нуль, сплачуючи за вивезення та отримуючи прибуток за здачу сировини. Крім того, в місті планували підняти тариф на вивезення сміття на 40%, але завдяки такій системі цього вдалося уникнути. Так, як тільки проект запустили, довгий час баки стояли порожні, але вже сьогодні виробникам доводиться вивозити їх щодня», – говорить вона.

А голова виконавчого комітету Української Пакувально-екологічної коаліції Володимир Слабий розповів, що такого проекту, як в Вишгороді, немає ні в одному місті України.

«У Київській області щодо сортування відходів проводиться виховна робота в школах. У місті Українка Обухівського району є схожа історія, але там не інвестори попрацювали, а за рахунок бюджету місцеве самоврядування поставило контейнери для сортування. Але комплексної роботи в цьому напрямку вони не проводять. У школах міста Вишневе активно проводиться роз’яснювальна робота щодо сортування відходів. На територіях, де немає великих виробників товарів в упаковці, проект Вишгорода буде працювати, оскільки ці виробники реалізують свою продукцію по всій території України. І вони зобов’язані створювати таку структуру по всій території. Але на законодавчому рівні це не вирішено. І щоб це працювало так, як в Вишгороді, потрібно прийняти закон, який буде регулювати розширену відповідальність виробника. Цим же законом повинні встановлюються норми утилізації і бути введені штрафи за його недотримання. Це європейський досвід, але, на жаль, наше законодавство тут дуже відстає», – сказав він.

Варто зазначити, що Верховна Рада затверджує законопроект «Про упаковку та відходи упаковки», який повинен врегулювати сортування сміття та зобов’язати виробників діяти за проектом сортування і переробки відходів, з 2016 року.

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також