Психолог, експерт з медіагігієни Катерина Балинська: «Медіагресія впливає на людей руйнівно»

Як саме руйнує життя українців агресивний контент національних ЗМІ і як від цього захищатися, розповіла психолог Катерина Балинська, яка спеціалізується на допомозі людям, що страждають від навіяної агресії.

– Як агресія на ТБ впливає на суспільство?

– Негативно і руйнівно. Чому негативний контент шкодить? На весь цей негатив людина активно реагує. А як з цією реакцією справлятись, мало хто знає. Люди ніби постійно перебувають у такій собі токсичній хмарині: там убили, там землетрус, там ще якесь жахіття, зґвалтували маленьку дівчинку, втопили, вбили. Це все формує враження, що світ небезпечний, що навколо багато страшних людей, які ходять по вулицях. Це апелює до нашого найдавнішого почуття – страху. Люди не знають, як справлятися з ним. Вони не розуміють, звідки відчуття тривоги, параноїдальні страхи. А це – наслідок тієї безкінечної негативної інформації, яку вливають у наші голови. Ми просто не встигаємо її перетравлювати.

– Чи справді медіанегатив здатен деформувати людську свідомість?

– Ще один важливий момент: коли людина звикає концентруватися на негативі, вона з часом починає бачити його в усьому: у близьких, друзях… Починає навіть навмисне шукати його. Відбувається звикання. Для цього достатньо трьох тижнів. А якщо звичка лягає на наш внутрішній ціннісний рівень, у душі є відгук – тоді це стає частиною характеру.

Про якісь погані новини, ситуації медіа повинні повідомляти. Проте цей контент потрібно подавати грамотно. І пояснювати, що робити у випадку, якщо… Або як вам уникнути небезпеки. Такі посилання дуже важливі. А якщо просто безконтрольно лити велику кількість негативу – люди захлинуться в ньому, не справляться зі своїми відчуттями й емоціями інших людей, і це дуже сильно підніме градус напруги в суспільстві. Зі страху ми стрибаємо у гнів: я не можу контролювати те, що відбувається навкруги, я злюся на те, що навкруги небезпечно, і я починаю агресивно реагувати навіть на якісь невинні речі, маленькі натяки; мені здається, що каміння з неба падає. Думаю, непогано було б ураховувати цю особливість психіки людини і трохи змінювати контент.

– Чи стає суспільство більш агресивним після перегляду такого контенту?

– Так, соціум страждає від страхів, ненависті, агресії саме тому, що це підігрівають ЗМІ і не тільки. Тому важливо займатися власною психогігієною.

– На якому телеканалі більше за інші негативу?

Чую, що є багато маніпулятивних вкидів, маніпулятивних висловлювань, припустімо, на «Плюсах», на телеканалі «Наш» тощо. Розумію, що кожен відстоює якісь свої інтереси. Дивно поводиться телеканал «Інтер».

– З якою метою ТБ це робить?

– Наляканою людиною легше керувати. Простіше спрямувати її фокус уваги, рівень страху підняти для того, щоб люди забігали в паніці. Тоді можна просто стати рятівником на білому коні або на білому мерседесі чи на чомусь іще. Так легше буде контролювати натовп. У мене є така гіпотеза, що зараз триває глобальний експеримент, тому що такого потужного впливу раніше не було. І зараз нас нібито випробовують: як він відіб’ється на психіці людини, на суспільстві загалом і який ще тиск ми здатні витримати?

Те, що я спостерігаю десь з початку 2015-го року, дозволяє мені зробити висновок, що маніпуляції таки є, причому на таких глибинних рівнях і на дуже-дуже простих емоціях, які доступні всім. Як цьому протидіяти? Це й моя просвітницька мета – пояснювати людям, як цьому протистояти.

– І як же?

Психогігієна, критичне мислення. Вмикайте голову і вимикайте телевізор. Дихайте повітрям, насолоджуйтесь природою і побільше спілкуйтеся із живими людьми, а не з образами в телевізорі або в себе в голові. Краще спитати, уточнити, надати можливість людині висловити свою точку зору та спробувати дослухатися до неї й до свого внутрішнього голосу. А якщо все погано та складно, тоді є спеціалісти, які допомагають розібратися з цим.

Фото: hightech.fm


Раніше «Столичний регіон» повідомляв про те, що агресія в ЗМІ руйнує життя українців.

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також