«12 вартових» України шукають друзів

 

В останні роки українці заново відкривають для себе історію країни. Популярним стає внутрішній туризм: Україна має безліч цікавих місць. Але, на жаль, більшість замків чи фортець – у занедбаному стані. За їхнє відродження та збереження взялися волонтери проєкту «12 вартових». Нещодавно профілі замків з’явилися ще й в популярному додатку для знайомств Tinder.

Історія проєкту

«12 вартових» запрацював у межах іншого проєкту – «Знайдено в Україні». В 2014-му його створила Лала Тарапакіна – журналістка, блогерка, поетеса. Разом із командою небайдужих вона створювала туристичні маршрути, розповідала, куди можна поїхати, щоб побачити красу України вповні. На сьогодні вона є авторкою кількох цікавих путівників.

А вже за кілька років з’явилася ініціатива «12 вартових», метою якої стало знайти занедбані історичні пам’ятки: замки, палаци, садиби, фортеці, які є невід’ємною частиною нашої історії, і допомогти їм вижити.

Всього, за інформацією «12 вартових», в Україні налічується приблизно 5 тисяч подібних об’єктів.

«Офіційно — державних, фактично — нічиїх. Вони охороняли наше минуле і були вартовими земель — тепер винесені за межі існування», – говориться на сайті «12 вартових».

Команда проєкту проїхала тисячі кілометрів, відвідала десятки українських міст і містечок, побачила близько 30 знакових споруд, поспілкувалася з людьми, які знають їхню історію і намагаються вберегти будівлі від руйнування. І відібрала 12 найцікавіших, найхаризматичніших з них, щоб взяти під свою опіку.

До речі, цікаві місця знайшлися не тільки в Західній Україні, де їх традиційно багато, а й в Чернігівській, і в Харківській областях.

Було обрано 12 замків (найстаріший побудований в ХІ столітті) для того, щоб сприяти їхньому збереженню і відновленню.

Серед них:

 • Хустський замок, Закарпатська область;
 • замок Сент Міклош, Закарпатська область;
 • замок Сангушків, Хмельницька область;
 • замок Острозьких, Хмельницька область;
 • палац Шувалових, Черкаська область;
 • садиба Даховських, Черкаська область;
 • Шарівський замок, Харківська область;
 • Свірзький замок, Львівська область;
 • Поморянський замок, Львівська область;
 • палац Жевуських-Лянцкоронських, Львівська область;
 • Микулинецький замок, Тернопільська область;
 • Коропецький палац, Тернопільська область.

Долями історичних пам’яток багато років самотужки опікувалися місцеві жителі – 12 вартових, які взяли на себе відповідальність зберегти замки і щодня доглядали за ними. Такі, як Володимир Манзюк, незмінний директор Свірзького замку вже майже 40 років. Чи 85-річна пані Стефанія, яка живе у вцілілому флігелі Микулинецького замку і утримує собак, які охороняють споруду від остаточного розорення місцевими вандалами. Але зусиль ентузіастів замало: якщо не втрутитися в ситуацію зараз, за кілька десятиліть історичні споруди будуть повністю зруйновані. Так говорять музейні спеціалісти.

Саме завдяки ініціативі «12 вартових» у замків з’явився шанс, бо зараз їхнім майбутнім зацікавилися сотні людей. Так, для Шарівської садиби вже знайдено інвесторів з Німеччини, зараз тут відбувається реконструкція частини архітектурного ансамблю.

Допомогти в зборі коштів для реставрації замків можна на сторінці «12 вартових». Тут же можна придбати тематичну сувенірну продукцію: всі гроші також підуть на реалізацію проєкту.

Не тільки гроші

Взяти участь у відродженні історичних пам’яток можна не тільки перераховуючи гроші. «12 вартових» відкриті для будь-якої допомоги.

Зокрема, волонтери ведуть пошук інформації про замки, щоб створити і показати світу історію України через конкретні об’єкти, долі людей, які тут жили.

Замок в оренду – розробка цікавих колаборацій на території історичних пам’яток, мета яких показати, що замки і палаци можуть бути успішними.

А можна просто приїхати в будь-який замок і допомогти прибрати сміття чи полагодили вікна. Тобто самому стати вартовим історії.

«Самотній замок шукає музу…»

Віднедавна 12 профілів замків з’явилися в популярному додатку для знайомств Tinder. Бо учасники проєкту вважають, що ці споруди – живі, вони мають свою долю, свою історію і так само, як люди, страждають від самотності.

«Я вже більше ста років один, мені давно хочеться познайомитися, розповісти свою історію, організувати вечірку або навіть фестиваль для друзів … Або просто посидіти разом на заході», – говориться в профілі одного з замків.

В профілі Микулинецького замку вказано:

«Я інтроверт і шукаю собі запальну пару».

А палац Жевуських-Лянцкоронських, наприклад, «шукає» музу, щоб «танцювати всю ніч».

Про незвичну ініціативу написала на своїй сторінці в Facebook Лала Тарапакіна:

«Мета цієї ідеї – вийти в публічне поле з новим типом контенту про замки. Цікавим, неочевидним, живим. Показати, що замки – живі. Ми не хочемо і ніколи не будемо бити на жалість, ми хочемо показати, що оживляючи замки – ми допомагаємо регіонам, де вони розташовані, ставати красивішими».

Всього за добу після реєстрації профілі замків отримали сотні збігів, зараз їх вже набагато більше. Тож «самотні пам’ятки історії», цілком ймовірно, знайдуть собі багато нових прихильників.

І це дуже добре, бо, дійсно, руйнує не час, руйнує – самотність.

Фото: findinukraine.com.ua, stmiklos.com, lvivmedievalclub.wordpress.com, photos.drymba.com, uk.wikipedia.org, pravda.com.ua, vokrugsveta.ua, 12vartovykh.com

Відео-канал проєкту «12 вартових» – тут.


Раніше «Столичний регіон» повідомляв про те, що в Трипіллі до Дня архітектора відкрили унікальну виставку.

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також