11 памяток архітектури Києва, які зруйнують найближчим часом

За приблизними підрахунками, за останні 15 років у Києві було знищено близько півсотні історичних пам’яток – архітектурних окрас європейської столиці. Серед найбільш відомих – ринок Сінний, Гостинний двір та низка будівель Андріївського узвозу.

На кінець 2019 року за даними видання «КиевVласть» столична влада запланувала знести ще, як мінімум, п’ять історичних архітектурних пам’яток. Серед них будинок-пам’ятка по вул. Грушевського, 4б в урядовому кварталі Києва. На початку року його палили, але винуватців так і не знайшли. А от тепер тепер планують розібрати.

Пожежа на Грушевського, 4б

Під загрозою зникнення також унікальний «Замок Барона» на вулиці Ярославів Вал, 1. Це – чудовий зразок архітектури, що руйнується просто на очах. Побудований у 1898 році за проєктом інженера Миколи Добачевського, він нагадує замок. У цьому будинку тривалий час працювало кафе «У Золотих воріт», у 1912-му там відкрили один з перших київських кінотеатрів.

Замок Барона Ярославів Вал, 1

Будинок у стилі модерн, що прилягає до готелю Hayаtt на вул. Алли Тарасової, може зникнути у свою 115 річницю. Ця будівля – яскравий приклад стилю модерн у Києві. Тут жив відомий музикант і збирач фольклору Мойсей Береговський. Пізніше тут була “комуналка”, у 70-ті її мешканців розселили. Його не оминула доля багатьох старих будинків у центрі міста – він теж горів. Втім, від подальшого знесення його врятували акції протесту. Наразі будинок-погорілець у стабільно поганому стані – його і не думали реставрувати.

Будинок на вулиці Алли Тарасової

Дерев’яний будинок Крістера – людини, яка засадила Київ садами в середині 19 століття – уже неможливо відновити. Двоповерхову дерев`яну садибу побудували ще у 1880-му році. А 2001-го київська влада збиралась його реставрувати, утім «віз і нині там»…

Дерев’яний будинок Крістера

Садиба художника Олександра Мурашка на Малій Житомирській стала прихистком безхатченків та обвалилася. Минулого року напівзруйновану будівлю обіцяли відновити і навіть виділяли на це кошти. Втім, садиба також залишається під загрозою знесення.

Садиба художника Олександра Мурашка на Малій Житомирській

У стані руйнації на кінець 2019-го року знаходиться іще шість архітектурних історичних пам’яток. Серед них будинок по вул. Великій Житомирській, 32 – легендарний  будинок зі зміями, унікальний і занедбаний. Елементи декору та шматки його фасаду розсипаються. Був побудований в 1912му році і належав дворянській родині Чоколових. Будинок пережив два нищівні ремонти. Перший – у 20-х роках. Тоді добудували 4-й поверх, знищивши оформлення веж. У 90-х роках після ремонту зникли кахлеві пічки та елементи декору приміщень. До реставрації у чиновників так руки і не дійшли.

Будинок по вул. Великій Житомирській, 32
Будинок по вул. Великій Житомирській, 32

Руйнується через навколишні забудови і пам’ятка архітектури, збудована у 1930-му році за проєктом О. Тація – житловий будинок по вул. Петлюри, 3/25.

Житловий будинок по вул. Петлюри, 3/25

Чекає своєї долі унікальний будинок на Рейтарській, 22, Пам’ятка архітектури 1913-го року, зведена у стилі венеціанської готики. Точна копія лікарні досі існує в Мадриді. Зараз тут розмішується 24 міська лікарня. Раніше тут було Товариство Швидкої допомоги. Саме в цій будівлі хірург Амосов провів першу операцію під загальним наркозом, в лікарні також працював легендарний Авілов. У 1933 році у будівлі помер і її творець – архітектор Йосип Зекцер – він потрапив під трамвай. Є версія, що саме після цього випадку Михайло Булгаков описав загибель  професора Берліоза в «Майстрі і Маргариті».

Будинок Рейтарська, 22

Перебуває в аварійному стані перша дореволюційна кам’яна споруда – будинок чернігівського купця Вертипороха на вулиці Щекавицькій. Памятка архітектури побудована у стилі неоренесанс наприкінці 19 століття.

Будинок чернігівського купця Вертипороха по вулиці Щекавицькій

Мало що залишилось і від садиби всесвітньо відомого винахідника гвинтокрилів Ігоря Сікорського на Ярославому Валу. Тут Сікорський робив свої перші експерименти. На подвір’ї будинку він спорудив перший у світі прототип вертольоту. Цей родинний маєток є архітектурною пам’яткою з 1904 року.

Садиба Ігоря Сікорського

Будівля-пам’ятник старого іподрому по вул. Суворова, 9 на Печерську збудований у стилі бароко також багатий на історичні факти. Сто років тому тут був іподром, потім аеродром, де проходили перші авіашоу. Пізніше побудували новий іподром і до Громадянської війни він залишався місцем найкращих розваг тодішнього Києва. У 20-ті перегони на конях відновили і проводили їх до 1953-го року. Тут зберігся розкішний фасад, втім будівля потребує реставрації.

Старий Іподром по вул. Суворова, 9

Нагадаємо, що раніше «Столичний регіон» писав як перебудують Поштову площу

Коментарі

  Avatar for Прудникова Александра

  Татьяна

  Віталій Володимирович!! Вам не соромно?? Ми обрали вас не для того, щоб ви дозволяли руйнувати Київ! Якщо вам не болить, що на ваших очах знищують Київ-геть з посади мера!!

  Avatar for Прудникова Александра

  Наталія

  Цікаво, скільки ще висоток побудувати нашому меру щоб спокійно піти на “пенсію”?

Залиште коментар

Читайте також