Воєнний парад скасовано. Але будуть Марш захисників і Хода гідності

На початку липня стало відомо, що воєнного параду на День незалежності України не буде. Про це заявив Президент Володимир Зеленський, додавши, що «буде новий формат». А вже наприкінці місяця виявилося, що парадів може бути аж два, хоч не і таких, до яких звикли українці.

Воєнного параду не буде

У відеозверненні щодо урочистостей до Дня Незалежності Володимир Зеленський сказав: «Зазвичай, на День Незалежності у нас проходить військовий парад. Помпезний і недешевий. Мені здається, що цього року краще ці гроші виділити нашим героям, нашим військовим. І ми прийняли рішення виділити 300 млн гривень на премії. Це солдати строкової служби, це сержанти, офіцери, всі. І обов’язково військові, які виконують завдання в зоні проведення операції Об’єднаних сил».

Треба сказати, що ставлення до параду в останні роки в суспільстві було неоднозначним. Багато хто вважав і вважає, що країні під час війни доречніше було б витрачати гроші на підтримку армії і військовослужбовців.

Зокрема, керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко назвав рішення про скасування параду правильним. На його думку, 300 мільйонів гривень, які потрібні на підготовку і проведення заходу, – серйозна сума для оборонного бюджету, до того ж, святкувати можна лише у разі перемоги.

А ось журналіст Денис Попович підрахував, скільки коштів у разі скасування параду отримають військові.

«Нехитрі підрахунки. Володимир Зеленський хоче пустити 300 млн грн. на виплату святкових премій військовим. Ідея гарна, проте математика нещадна. 3000000/250000 (штатна чисельність ЗСУ)=1200 гривень. Зайвими ці гроші, звичайно, не будуть, проте осад залишається неприємний», – написав він на своїй сторінці в Facebook.

Прокоментував скасування військового параду і екс-президент України Петро Порошенко. На його сторінці у Facebook є такий допис:

«Президент Зеленський як Верховний Головнокомандувач ЗСУ має повне право приймати рішення проводити воєнний парад на День Незалежності, чи ні. Це залежить від пріоритетів пана Зеленського. Моїм пріоритетом була розбудова армії!».

Він також додав, що «воєнний парад – це не тільки час і подія, коли армія звітує перед народом про зміни, які відбулися за рік. Але це і подія, коли народ має можливість віддати шану і повагу своїй Армії».

Зрозуміло одне: подобається парад комусь чи ні, реакцію на його відміну з боку українців, і в першу чергу – бійців і ветеранів АТО-ООС, не можна назвати неочікуваною.

Марш захисників: ідея, яка спрацювала

І реакція суспільства на рішення влади не забарилась. Бо не можна в країні, що воює, просто так взяти – і скасувати воєнний парад, який для сотень тисяч людей був можливістю подякувати військовим за незалежність країни, побачити техніку, яка боронить наші кордони на сході, і людей, які протистоять одній з найсильніших армій у світі.

Майже відразу після заяви Президента про скасування параду, у Facebook з’явилося звернення ветерана військових дій на Донбасі Павла Білоуса, який закликав бійців, волонтерів, медиків провести свій власний парад. Час і місце – Київ, Хрещатик, 24 серпня 2019-го, 10:00.

Наразі подію вподобали тисячі людей. Перше засідання ініціативної групи по підготовці воєнного параду-2019 вже відбулося, є домовленість про створення оргкомітету та об‘єднання всіх публічних сторінок в соціальних мережах, наголошують організатори.

Детальніше про підготовку до заходу, який отримав назву «Парад-2019: Марш захисників України», можна дізнатися на сторінці Громадської ініціативи «Захисти Україну».

Хода гідності на заміну воєнному параду?

Після хвилі обурення у суспільстві через скасування воєнного параду, в Офісі Президента (ОП) заявили, що замість нього на Хрещатику буде організована Хода гідності.

За словами голови ОП Андрія Богдана, цей захід у європейському стилі «покликаний започаткувати нову традицію вшанування осіб, якими пишається Україна».

Планується, що під час заходу Хрещатиком пройдуть представники різних родів військ, «а ветерани АТО зможуть приєднатися до своїх бригад. Разом з військовими у заході також візьмуть участь медики, вчителі, дипломати та волонтери», – наголосив Богдан.

Президент України Володимир Зеленський також візьме участь у ході.

Журналіст і політолог Кирило Сазонов так відреагував на цю інформацію:

«Вибачте, що означає «Хода гідності» за версією Богдана? І що означає «ветерани АТО можуть доєднатися?» Що взагалі відбувається? Парад буде. 24 серпня. Подобається це комусь чи ні – БУДЕ».

Свою оцінку рішенню Президента провести Ходу гідності як альтернативу воєнному параду дав народний депутат Ради VIII скликання, журналіст Сергій Висоцький.

«Зеленський вирішив гібридно вийти із ситуації зі скасуванням параду. Фактично президент після чисельних потоків критики був вимушений дати задню. Парад в якійсь формі буде, тільки для того, щоби не визнавати свою поразку в АП вирішили назвати його ходою гідності… Побачивши самоорганізацію суспільства навколо проведення параду, вони були вимушені реагувати. Це значить, що контролювати владу і не давати їй шансу здати українські позиції – єдина правильна тактика дій. І що дія важить більше слова».

До речі, Марш захисників України його організатори після появи інформації про Ходу гідності скасовувати не збираються.

«Ми обов’язково проведемо наш Парад – Марш Захисників України, який не буде ставати на заваді ході Гідності, але буде окремою ходою добровольців, волонтерів та всіх для кого Незалежність не просто слово, а усвідомлений світогляд».

Фото: ua.112.ua


Раніше «Столичний регіон» повідомляв про те, що ветеранам АТО-ООС пропонують отримати професію в галузі ІТ.

‡авантаженнЯ...

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також