Хелловін – Велесова ніч, а гарбуз – українська традиція

 

У ніч з 31 жовтня на 1 листопада святкують не лише Хелловін, а й українську Велесову ніч. Її традиції напрочуд схожі із відомим західним святом.

Вважається, що у Велесову ніч тоншають кордони між світами. Духи наших предків повертаються до своїх нащадків, щоб навчити і благословити весь рід. Саме тому в українців Велесова ніч була сімейним святом.

Про гарбуз – символ не тільки Хелловіну, але й українських свят, пише відома письменниця Лада Лузіна на своїй сторінці в Facebook.

«Особисто для мене стало дивним відкриттям, що легендарний гарбуз з вогняним оскалом – зовсім не іноземець, а активний учасник ряду давніх народних свят українців», – пише вона.

І наводить цитату українського етнографа Олександра Курочкіна, який пов’язує гарбуз зі святом Андрія, що припадає на 30 листопада:

«У подільських селах із святом Андрія був пов’язаний звичай виготовлення гарбузових масок. Освітлені зсередини свічкою (а пізніше – ліхтариком), у темряві вони нагадували людський череп – чим не український Хелловін? Зазвичай хлопці лякали ними дівчат «на порі», тобто тих, які досягли шлюбного віку».

Лузіна також описує святкування Нового року в Україні – до реформи Петра І його відзначали 1 вересня (за старим стилем):

«На Київських базарах влаштовували справжнє свято вогнів і святкували Одруження свічки. Саме з цього дня в Україні починали працювати при вогні, свічках і скіпках… Й один з перших вогнів Києва спалахував у тому самому гарбузі-світильнику, які ми зараз асоціюємо виключно з іноземним Хелловіном.

Тож не такий він вже й іноземець – хелловінський гарбуз. Та й саме свято українцям знайоме, тільки під іншою назвою – Велесова ніч.

Фото: expres.online

Раніше «Столичний регіон» повідомляв про те, що в Києві під час новорічних свят встановлять 18 фотозон.

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також