У Переяславі знайшли давнє поховання (фото)

 

Людські останки викопали археологи під час розкопок на місці підвалу майбутнього магазину. Знайшли чотири людських скелети, двоє дорослих та двоє дітей різного віку.

Кандидат історичних наук, завідувач науково-дослідного сектора “Археологічна експедиція” НІЕЗ “Переяслав” Олександр Прядко у інтерв’ю “Переяслав Сіті” розповів, що цю ділянку нещодавно на акційних торгах придбав Олександр Ярема, керівник ПП “Земля Переяславщини”, для торгівлі агропродукцією зі свого господарства. І вчинив відповідно до букви закону: оскільки це місце – територія “окольного граду” в давньоруський період та т. з. “нижнього” міста в ХVІІ-ХVІІІ століттях, тобто має охоронний статус пам’ятки археології національного значення. Тож, перш ніж вести будівельні роботи, власник ділянки звернувся в Інститут археології НАН України, а ті в свою чергу до місцевих археологів.

У північно-східній частині розкопу знайшли чотири давніх поховання: два належать дорослим особам, ще одне дівчині-підлітку та немовляті. Одне з дорослих поховань частково пошкоджене вже в радянський післявоєнний час, коли від сусідньої багатоповерхівки прокладали трубу каналізації. Всі захоронення здійснено за християнським обрядом – головами покладені на захід.

Спочатку все вказувало на те, що захоронення – давньоруського часу, адже в похованні дівчини-підлітка знайшли бронзовий бубонець, пірофілітове пряслице (пірофіліт – легкий в обробці мінерал, майже як крейда за твердістю, його зазвичай добували з Овруцького кряжу) та намистини. Але цю гіпотезу повністю відкинула наступна знахідка: коли розчистили місце поховання ретельніше, на грудях у дівчини-підлітка виявили три натільні мідні хрестики, форма яких однозначно засвідчує, що це – ХVІІІ століття. Тим більше, що історики добре знають, у цей період прибудинкові поховання (склепи) були далеко не рідкістю.

Давньоруські артефакти на місці далеко пізнішого поховання потрапили в ці могили, коли проводили ці захоронення. При цьому порушили давніший “культурний” шар разом з предметами, притаманними тій епосі.

Дитячий кістяк археологи склали в спеціальний ящик із паспортом вкладеного відправлять в столицю – на дослідження тамтешнім антропологам. Після наукового вивчення знайдені рештки з поховань буде перезахоронено. А кожну знахідку з розкопок нумерують, вкладають у пакет і здають на реставрацію, а потім вже на зберігання до відділу фондів переяславського заповідника.

На території де проводять розкопки до кінця 90-х років був військовий комісаріат. Розміщувався він у дерев’яному будинку священника, збудованому ще в ХІХ столітті.

Досить цінним для істориків є знахідки більш раннього періоду. На ділянці виявили дуже багато кістяних виробів зі слідами обробки. Є й такі, які гарно збереглися: гребінець, проколка, шило. Складається враження, що тут працював майстер у давньоруський період. Інструменти чи предмети побуту з кісток тварин були популярними в той період, адже металеві були значно дорожчими.

Також знайшли багато кераміки, причому різних періодів. Це здебільшого вінчики-обідки від глечиків. Найдавніші та найрідкісніші – кінця Х століття, тобто часу заснування Переяслава князем Володимиром. Є ще ХІ, ХІІ (їх найбільше), першої половини ХІІІ століть (тобто до приходу монголів у 1239 році). Потім перерва, і залишки глиняних виробів зустрічаються вже аж ХVІ століття. Є знахідки і всіх наступних періодів.

Археолог Олександр Прядко зазначив, що копатимуть, доки не дістануться до непорушеного шару глини. Роботи прогнозує завершити на початку серпня.

Раніше “Столичний регіон” писав про те, що в Києві виникла пожежа в недобудові на Подолі.

Хочеш дізнаватися новини Києва першим? Підписуйся на телеграм-канал t.me/stolychnyiregion

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також