Відпочинок в Україні 2022: що пропонує Західна Україна
Війна в Україні триває вже чотири місяці, і зараз більшість громадян працюють, волонтерять тадопомагають Збройним силам України. Одним словом, роблять усе, що від них залежить, щоб втримати економіку країни на плаву і наблизити нашу перемогу. У той же час, людський ресурс не безмежний, і відпочивати також треба. Хоча б декілька днів чи тиждень треба присвятити собі, сім’ї, щоб поповнити заряд енергії та працювати далі. Тим більше, що зараз якраз пора відпусток, на яку з нетерпінням чекають не лише діти, але й дорослі. Де в Україні у 2022 році можна відпочити у відносній безпеці, з’ясовували журналісти УНН, «Наше Місто»,а також авторка блогу TravelFamily Світлана Білецька, пише ….
Перспективи морського сезону
Курортного сезону в повному розумінні цього слова в Україні цього літа не буде. Як відомо, узбережжя Азовського моря знаходиться в окупації. На популярних курортах на кшталт Бердянська, Кирилівки, Щасливцево та Генічеська відпочиваючих практично немає, серед баз відпочинку та готелів відкрилися одиниці. Туди можуть дістатися лише жителі окупованих міст, та й лише у тому випадку, якщо є гроші.
На Чорноморському узбережжі інша проблема, і також дуже серйозна — там більшість пляжів закриті для відпочиваючих. Прибережну територію на Одещині замінували ЗСУ, щоб завадити висадці десанту ворога, а в морі дрейфують сотні розкиданих росієюпротикорабельних мін. Причому це стосується як окупованої частини нашої країни — Залізного Порту, Лазурного та Скадовська, так і підконтрольної Україні території — Затоки, Кароліно-Бугаза, а також низки маловідомих курортів на кшталт Грибівки, Сергіївки, Лугового, Чорноморки, Росєйці та подібних населених пунктах. Вже відомі випадки загибелі та травмування людей від вибуху мін.
Хоча надія на те, що деякі пляжі будуть офіційно відкриті, все-таки є. Подібні заяви останнім часом були зроблені місцевою владою у Миколаївській та Одеській областях. А днями міністр внутрішніх справ Денис Монастирський заявив, що найближчим часом в Одесі та області відкриють кілька пляжів, на яких буде безпечно купатися. Пов’язано це з тим, що люди все одно йдуть до води, незважаючи на заборони і наражаючи своє життя на небезпеку. Наразі рятувальникам доручили визначити та підготувати безпечні ділянки узбережжя.
Це офіційно. А неофіційно в соцмережах вже багато пропозицій і від готелів, і від приватних осіб про оренду житла в Одеській області. Пропонують варіанти як у самій Одесі, так і області. Ціни, до речі, на рівні минулого року або, якщо домовитеся, то є шансі відпочити ще дешевше.
Західна Україна вибивається у лідери
Через те, що відпочинок на узбережжі Азовського та Чорного морів в Україні зараз практично недоступний, Західна Україна вибилася у лідери за популярністю серед туристів. Але тут теж є низка негативних нюансів, на які варто звернути увагу.
- Підвищення ціни на оренду житла у липні-серпні загалом на 20-30%. Тут грає свою роль як бажання власників готелів заробити на сезоні, враховуючи, що він буде більш млявим, ніж минулі, так і величезне зростання цін на продукти;
- Дефіцит палива. Якщо ви плануєте відпочивати у віддалених від цивілізації населених пунктах, то зважайте на те, що з паливом там проблеми. «На Закарпатті з паливом зараз важко, місцеві перевізники їздять за бензином до Івано-Франківська чи ще кудись. Скільки коштуватимуть їхні послуги, складно спрогнозувати, ціни можуть бути космічні», — зазначає голова місцевого союзу підприємців Юрій Сікун.
- Багато переселенців. І навіть незважаючи на те, що частина людей вже повернулася додому, багато хто продовжує залишатися на більш спокійному заході. У зв’язку з цим знайти вільні номери у готелях Львівської, Івано-Франківської, Чернівецької, Тернопільської та Закарпатської областей зараз може бути проблематично.
Куди податися
За різноманітністю на Західній Україні традиційно лідирує Буковель. Тут можна влаштувати пляжний відпочинок біля озера, релаксувати в спа-комплексах, відправитися на скеледром або відразу на вершину Говерли, влаштувати сплав гірською річкою або тур мальовничими околицями на квадроциклах, покататися на картах і додати гострих відчуттів у екстрим-парку.
А можна провести час, усамітнившись у затишній хатині в одному з самобутніх карпатських селищ, розбавляючи дозвілля прогулянками лісом, походами в гори, милуючись краєвидами, що захоплюють дух, і знайомлячись з місцевим побутом. Або поєднати відпочинок з оздоровленням та відправитися на бальнеологічні курорти, такі як: Трускавець, Свалява, Шаян чи Східниця, на термальні джерела у Берегові, Косині, Велятині або Виноградові.
Ще один доступний, зокрема у воєнний час, варіант на Західній Україні — відпочинок на Дністровському каньйоні, що протягнувся територією одразу чотирьох областей: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької. Якщо хочете до води і природи, то можна поїхати до озер: Синевиру, Світязя чи Шацьких. А якщо цікавить історія та архітектура, варто відправитися в тур замками Закарпаття або находитися вздовж та поперек у Львові, Чернівцях, Кам’янець-Подільськомучи Ужгороді.
Санаторії
Санаторний відпочинок зараз переживає не найкращі часи. За словами директора Центру розвитку туризму Володимира Царука, наприклад, санаторії у Трускавці та Східниці сьогодні або закриті зовсім, або мінімально заповнені. Тому що люди не мають коштів, щоб відпочити і підлікуватися.
Дитячий відпочинок
З початком літнього періоду, незважаючи на війну, залишається актуальним дитячий відпочинок. У безпечніших регіонах почали відкриватися дитячі табори. Основна вимога батьків – укриття для дітей.
«Відкриваються дитячі табори насамперед у тих регіонах, де відносно безпечно. Це Закарпатська, Івано-Франківська області, Львівська та її частина поблизу Карпат. Туроператори чи організатори дитячого відпочинку займаються пошуком відповідних місць, де є безпечні укриття чи сховища, щоб у разі повітряної тривоги сховати дітей. Тому що у батьків зараз така вимога. І перш ніж відправляти дітей до таких закладів, вони запитують і просять фото, аби переконатися, що дітей справді є де сховати», — розповів Володимир Царук.
Також набувають популярності сімейні табори. Коли сім’я живе в одному номері, але для дитини є окрема програма розваг, завдяки чому батьки можуть насолоджуватися відпочинком удвох, поки їхнє чадо під наглядом.
Тож на гостинній Західній Україні, яка, до того ж, на даний момент вважається одним із найбезпечніших місць в Україні, буде чим зайнятися і дітям, і дорослим. Гарного відпочинку!