У Києві увічнять історію кохання Мандельштамів

 

У Києві зникне ще одну біла пляма в історії міста

Завтра, 5 липня, на фасаді будинку по вул. Марії Заньковецької, 3/1, відкриють меморіальну дошку на честь легендарного поета Осипа Мандельштама і його дружини Надії Мандельштам (Хазіної).

Відомо, що пара познайомилася в знаменитому кафе «ХЛАМ» (Художники, Літератори, Артисти, Музиканти) в 1919 році. Надію тоді запам’ятали закоханою, з букетом водяних лілій в руках, а Осип читав тут свої вірші, збираючи повний зал. Кафе знаходилося в приміщенні готелю «Континенталь» на вулиці Миколаївській, 4 (тепер Городецького).

На жаль, кафе закрили в кінці того ж року через небажання господаря продавати дешеву каву та продукти. Будівля не збереглася, бо вигоріла в 1941 році під час вибухів і пожежі на Хрещатику. Після війни її знесли, але саме тут почалася історія великого кохання 20-річної художниці Наді Хазіної та 29-річного Осипа Мандельштама.

Сім’я з 1919 до 1929 року брала активну участь в культурному житті Києва. Осип очолював поетичну секцію Всеукраїнського літературного комітету, брав участь в поетичних читаннях, створював яскраві нариси про Київ. У листопаді 1933 року він написав антисталінського епіграму «Ми живемо, під собою не відчуваючи країни», через яку на нього почалися гоніння. Він був двічі заарештований. Помер в пересильному таборі під Владивостоком в 1938 році і був похований у братській могилі.

– У будинку на вулиці Заньковецької проживали батьки Надії Хазіної. Її батько Яків був відомим в Києві юристом, мама займалася вихованням дітей. Звичайно, Осипа Емільовича знають більше, ніж Надію Яківну, але вона теж була дуже яскравою особистістю. Незважаючи на всі гоніння і арешт Мандельштама, вона була вірна йому, і завдяки її старанням збереглися його рукописи. А ще Надія написала мемуари, в яких можна багато чого довідатися не тільки про сам Осипа Мандельштама, але і про особливості життя того часу, – розповів дослідник історії Києва Михайло Кальницький.

Мешканці будинку на вул. Заньковецької, 3/1, навіть і не підозрювали, що будівля пов’язана з ім’ям поета.

– Будинку цьому більше ста років, і на ньому була встановлена ​​тільки табличка, де вказано, що це пам’ятник архітектури та що будівля використовували як прибутковий будинок. Тепер, заходячи в будинок, приємно усвідомлювати, що тут бували такі великі люди, як подружжя Мандельштамів, – розповідає місцева жителька.

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також