У Києві протестували студенти
Студенти Київського національного університету ім. Тараса Шевченка провели акцію протесту проти призначення професором вишу колишнього першого заступника голови Адміністрації Президента, радника з юридичних питань Віктора Януковича – Андрія Портнова.
Вимоги, які оголосили протестувальники до керівництва КНУ: скасування наказу про працевлаштування Портнова і публічне вибачення від ректора Леоніда Губерського за призначення Андрія Портнова. «Портнов не проведе в КНУ жодної лекції!», – запевняють організатори акції протесту.
«Портнова не на пари, а на нари!»
На заявлену акцію протесту до червоного корпусу КНУ ввечері 20 червня вийшли близько 300 людей, причому не тільки нинішні студенти, а й випускники вишу різних років. Вони тримали банери з надписами: «ПортнOFF», «А проректором Янукович?», «Портнова не на пари, а на нари!», «Шева, прокинься!», а також скандували «Губерський, приходь!».
Один з учасників акції, координатор ГО «Стоп террор» Семен Кабакаєв написав у Facebook:
«Проходить акція проти призначення Портнова! Прийшли студенти, викладачі, журналісти, депутати, громадські діячі та просто небайдужі люди. Всі не хочуть бачити недобитки Януковича.
Всі вважають, що це ганебно!»
Пізніше, скандуючи «Ні Портнову в КНУ» кілька десятків активістів прорвалися всередину, пройшли до кабінету ректора і оголосили сидячий протест – до приїзду ректора. До протестувальників вийшов проректор: щоб прийняти заяви.
А ось ректор так і не з’явився.
«Ректор відмовився приїжджати! Каже багато справ і він не може. Вважає, що Портнов нормальний та призначення адекватне! Проректори запросили всіх мітингуючих в середину і сказали, що ректор буде ранком. Всі хто хоче залишитись і чекати – двері відкриті. Людей залишається багато, будуть ночувати. Завтра буде продовження…» – написав Кабакаєв.
«Повернення вигнанця»
Раніше Портнов вже був співробітником КНУ на кафедрі конституційного права юридичного факультету – у 2009-2014 роках, але його було звільнено.
«Він працював за сумісництвом, і був звільнений у зв’язку з тим, що ми взяли на його посаду людину в штат», – пояснив керівник відділу кадрів КНУ Олексій Іванченко. Основним місцем роботи Портнова тоді була Адміністрація Президента Януковича.
Не треба довго пояснювати, чому патріотично налаштована студентська молодь так сприйняла новину про зарахування в штат одіозного екс-чиновника. Портнов ніколи не приховував свого негативного ставлення до Революції Гідності, всіх, хто був на Євромайдані, до Президента Петра Порошенка і його команди.
Ось тільки одна з його публікацій у Facebook – реакція на інформацію про те, що Генеральна прокуратура перевіряє політика на факт причетності до злочинів проти Майдану.
«Я сам все визнаю. Я на хуу бачив ваш Майдан и ваші протестні акції», написав він.
А пізніше додав коментар щодо маніпулювання суддями у 2014 році:
«І суддями не треба було керувати. Для них було великою честю виконувати закон – брати причетний до масових безладів ширпотреб під варту».
Взагалі, ще буквально пару місяців назад здавалася нереальною сама думка про те, що Портнов, який у Януковича відповідав за судову вертикаль, може знову з’явитися в Україні.
З 2014-го року він жодного разу не відвідав країну: спочатку жив в Росії, потім в Австрії. І звідусюди жорстко критикував діючу українську владу.
Проте ніяких перепон для повернення у політика не було. Так, він був у санкційному списку ЄС, згідно з яким кошти і власність Портнова підлягали заморожуванню. Екс-чиновник подав скаргу на це, і в 2015 році Європейський суд санкції з нього зняв.
Національне антикорупційне бюро також розслідувало справу про отримання Портновим незаконних виплат на суму 26 млн грн у 2011-2013 роках. Але у березні нинішнього року кримінальне провадження проти нього (як і десятки інших подібних справ) було закрито через декриміналізацію статті про незаконне збагачення.
Навіть справу проти СБУ, яке відкрило проти нього кримінальне впровадження за держзраду, Портнов виграв у суді.
В розшуку екс-чиновник не значиться, тож після втрати Порошенком владних позиції і обрання новим Президентом Володимира Зеленського, він тріумфально повернувся до України. І закликав всіх «вигнанців» зробити те ж саме.
«Друзі, більше п’яти років я не був у своїй країні. І сьогодні хочу дати впевнений сигнал тисячам людей, які залишили Україну, – пора повертатися, будувати й відновлювати. Привіт, моя дорога Батьківщина!» – написав він.
Своє повернення політик відзначив тим, що ініціював 5 кримінальних справ проти Порошенка, у тому числі за державну зраду. І загалом впевнений, що до кінця року екс-президента заарештують, а його майно буде конфісковане.
На призначення Портнова різко відреагували відомі українці.
Так, письменниця, адвокат, правозахисниця, телеведуча, радіоведуча Лариса Денисенко написала у Facebook:
«Андрій Портнов як викладач конституційного права в університеті Тараса Шевченка нарешті навчить студентство викладати слово «жопа» з норм Конституції, розводити людей як котенят, вчити життю різних нарваних лошків та лршиць, і на своєму прикладі непоганого юридичного технаря, котрий кладе на всі конституційні принципи, продемонструє не лише те, як залишатися в професії, а і як бути в ній професором».
А спікер Верховної Ради Андрій Парубій взагалі назвав цей день «чорним».
«Чорний день. Загибель Тимчука. Жуков в Харкові. Московська церква хоче заборонити Українську. Портнов призначений професором Київського університету. На Одещині хочуть відмінити Закон про мову. А з телеекранів нас переконують що це в Україні «вітер змін». Українці! Хіба не чуєте сморід «русcкого духу»?»
Студентам погрожували?
Після оголошення студентської акції її організатори заявили про тиск на студентів з боку адміністрації. Про це написав координатор організації С14 Сергій Мазур.
«Іван Голод. Студент КНУ им. Шевченка. Один з організаторів акції «Ні Портнову в КНУ!». Вгадайте, чому йому сьогодні погрожували охоронці університету й обіцяли незаліки».
Попри все, акція відбулася, чи будуть від неї якісь наслідки – стане зрозуміло пізніше».
Сам же Портнов відкрито демонструє, що його подібні акції не дуже хвилюють.
«Підтримую будь-який протест, крім голодування. Громадяни повинні вільно висловлювати свої думки і проводити дозвілля в любому зручному для них форматі», написав він у Twitter.
І наголосив, що найближчим часом планує переїхати в Україну на постійне місце проживання.
Фото: Семена Кабакаєва, tyzhden.ua, liga.net
Нагадаємо: Студенти КНУ ім. Тараса Шевченка анонсували акцію протесту проти призначення екс-чиновника часів Януковича професором вишу.