Муніципальна варта Київщини
У багатьох країнах світу роботу національної поліції ефективно доповнює поліція муніципальна. Вона значною мірою є «превентивною поліцією» і працює для запобігання правопорушень.
У 2015 році Верховна Рада прийняла у першому читанні закон про муніципальну варту, який мав би врегулювати діяльність підрозділів «місцевої» поліції. Однак в остаточному варіанті цей документ народні обранці так і не ухвалили. Тож, створюючи підрозділи муніципальної варти, місцева влада поки що спирається на Закон «Про місцеве самоврядування», а також на Закон «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону».
Вони дають місцевим органам влади право створювати правоохоронні формування, які утримуються коштом місцевих бюджетів. Ліцензію на таку діяльність, яка реєструється за документами як «охоронна», видає МВС. Кожне таке підприємство з силовими функціями керується власним статутом, а повноваження муніципальних поліціянтів або дружинників можуть відрізнятися в різних містах.
У деяких містах Київської області вже почали діяти підрозділи муніципальної варти. Так, 4 травня на чергування по місту заступили працівники муніципальної варти в Білій Церкві. Забезпечувати громадський порядок вони будуть спільно з патрульними Білоцерківського відділу поліції, повідомила прес-служба Білоцерківської міської ради. Перед цим муніципальні вартові пройшли конкурс та навчання разом із представниками патрульної поліції.
«Муніципальна варта – це той підрозділ, який надалі ми плануємо об’єднати з комунальною установою Білоцерківської міської ради «Інспекція благоустрою», що виконує багато важливих функцій по місту. Але найперша – це безпека проживання людей», – заявив міський голова Білої Церкви Геннадій Дикий під час вручення посвідчень новобранцям.
В Ірпені муніципальна варта працює вже понад рік – з 1 березня 2017-го. Зателефонувавши за номером (04597) 60-400, кожен житель міста може повідомити про незадовільну роботу комунальних служб, аварійні ситуації, порушення правил благоустрою чи заявити про хабарництво чиновників. КП «Муніципальна варта» в Ірпені складається з двох підрозділів: служби оперативного моніторингу та служби реагування. Перший підрозділ працює як чергова частина, співробітники якої збирають і опрацьовують звернення громадян, а також уважно стежать за камерами відеоспостереження. Другий підрозділ – служба реагування контролює стан благоустрою у місті та оперативно реагує на порушення. Підрозділ тісно взаємодіє з поліцією та державною службою з надзвичайних ситуацій. Ірпінь патрулюють два спецавтомобілі муніципальної варти для оперативного реагування на порушення. У складі підприємства наразі працюють 75 осіб. Серед них 15 охоронників 3-го розряду, які мають право носити і застосовувати спецзасоби.
29 березня 2018 року депутати Броварської міської ради проголосували за створення комунального підприємства «Муніципальна варта Бровари». Згідно із статутом організації, її співробітники беруть участь в охороні громадського порядку, сприяють органам місцевого самоврядування у припиненні правопорушень та злочинів, посилюють заходи безпеки громадян та охорону важливих об’єктів комунальної власності. Крім того, організація буде проводити перевірки та рейди, розглядатиме звернення підприємств, організацій та установ, надаватиме допомогу місцевим депутатам. Як відзначають ініціатори створення муніципальної варти в Броварах, підготовка до початку її роботи потребуватиме чимало зусиль.
«Я думаю, що вона розпочне свою роботу не раніше, ніж через 5-6 місяців, а то й перед самим новим роком. Приміром, саме стільки готувалися до створення організації у Чернігові. Ми наберемо 30 інспекторів. Думаю, що відібрані кандидати будуть направлятися на двотижневі курси при Міністерстві внутрішніх справ України», – повідомив виданню «Правда ТУТ» один з міських депутатів.
Скоро рік, як працюють «вартові» в Обухові. Рішенням Обухівської міської ради від 29 червня 2017 року створено комунальне підприємство «Обухівська міська варта». За штатним розписом КП в ньому працюють 24 особи. Підприємство є унітарним, некомерційним. На його утримання з місцевого бюджету в 2017 році витрачено майже 816 тисяч гривень, у 2018-му – 3,124 мільйона гривень.
Створення додаткового органу охорони на місцях, вважають жителі міст обласного підпорядкування Київщини, є одним з найкращих способів врегулювання питань міського побуту. Єдина серйозна перепона на шляху розвитку цього руху – відсутність відповідного національного закону, а необхідність його ухвалення, між тим, була зафіксована в одному з пунктів коаліційної угоди, підписаної після обрання чинної Верховної Ради. Залишається сподіватися, що народні депутати найближчим часом виконають свою обіцянку, і діяльність муніципальних правоохоронних утворень почне відбуватися у чітко окресленому законодавчому полі.