11 памяток архітектури Києва, які зруйнують найближчим часом
За приблизними підрахунками, за останні 15 років у Києві було знищено близько півсотні історичних пам’яток – архітектурних окрас європейської столиці. Серед найбільш відомих – ринок Сінний, Гостинний двір та низка будівель Андріївського узвозу.
На кінець 2019 року за даними видання «КиевVласть» столична влада запланувала знести ще, як мінімум, п’ять історичних архітектурних пам’яток. Серед них – будинок-пам’ятка по вул. Грушевського, 4б в урядовому кварталі Києва. На початку року його палили, але винуватців так і не знайшли. А от тепер тепер планують розібрати.
Пожежа на Грушевського, 4б
Під загрозою зникнення також унікальний «Замок Барона» на вулиці Ярославів Вал, 1. Це – чудовий зразок архітектури, що руйнується просто на очах. Побудований у 1898 році за проєктом інженера Миколи Добачевського, він нагадує замок. У цьому будинку тривалий час працювало кафе «У Золотих воріт», у 1912-му там відкрили один з перших київських кінотеатрів.
Замок Барона Ярославів Вал, 1 Будинок у стилі модерн, що прилягає до готелю Hayаtt на вул. Алли Тарасової, може зникнути у свою 115 річницю. Ця будівля – яскравий приклад стилю модерн у Києві. Тут жив відомий музикант і збирач фольклору Мойсей Береговський. Пізніше тут була “комуналка”, у 70-ті її мешканців розселили. Його не оминула доля багатьох старих будинків у центрі міста – він теж горів. Втім, від подальшого знесення його врятували акції протесту. Наразі будинок-погорілець у стабільно поганому стані – його і не думали реставрувати.
Будинок на вулиці Алли Тарасової Дерев’яний будинок Крістера – людини, яка засадила Київ садами в середині 19 століття – уже неможливо відновити. Двоповерхову дерев`яну садибу побудували ще у 1880-му році. А 2001-го київська влада збиралась його реставрувати, утім «віз і нині там»…
Дерев’яний будинок Крістера Садиба художника Олександра Мурашка на Малій Житомирській стала прихистком безхатченків та обвалилася. Минулого року напівзруйновану будівлю обіцяли відновити і навіть виділяли на це кошти. Втім, садиба також залишається під загрозою знесення.
Садиба художника Олександра Мурашка на Малій Житомирській У стані руйнації на кінець 2019-го року знаходиться іще шість архітектурних історичних пам’яток. Серед них будинок по вул. Великій Житомирській, 32 – легендарний будинок зі зміями, унікальний і занедбаний. Елементи декору та шматки його фасаду розсипаються. Був побудований в 1912му році і належав дворянській родині Чоколових. Будинок пережив два нищівні ремонти. Перший – у 20-х роках. Тоді добудували 4-й поверх, знищивши оформлення веж. У 90-х роках після ремонту зникли кахлеві пічки та елементи декору приміщень. До реставрації у чиновників так руки і не дійшли.
Будинок по вул. Великій Житомирській, 32 Будинок по вул. Великій Житомирській, 32 Руйнується через навколишні забудови і пам’ятка архітектури, збудована у 1930-му році за проєктом О. Тація – житловий будинок по вул. Петлюри, 3/25.
Житловий будинок по вул. Петлюри, 3/25 Чекає своєї долі унікальний будинок на Рейтарській, 22, Пам’ятка архітектури 1913-го року, зведена у стилі венеціанської готики. Точна копія лікарні досі існує в Мадриді. Зараз тут розмішується 24 міська лікарня. Раніше тут було Товариство Швидкої допомоги. Саме в цій будівлі хірург Амосов провів першу операцію під загальним наркозом, в лікарні також працював легендарний Авілов. У 1933 році у будівлі помер і її творець – архітектор Йосип Зекцер – він потрапив під трамвай. Є версія, що саме після цього випадку Михайло Булгаков описав загибель професора Берліоза в «Майстрі і Маргариті».
Будинок Рейтарська, 22 Перебуває в аварійному стані перша дореволюційна кам’яна споруда – будинок чернігівського купця Вертипороха на вулиці Щекавицькій. Памятка архітектури побудована у стилі неоренесанс наприкінці 19 століття.
Будинок чернігівського купця Вертипороха по вулиці Щекавицькій Мало що залишилось і від садиби всесвітньо відомого винахідника гвинтокрилів Ігоря Сікорського на Ярославому Валу. Тут Сікорський робив свої перші експерименти. На подвір’ї будинку він спорудив перший у світі прототип вертольоту. Цей родинний маєток є архітектурною пам’яткою з 1904 року.
Садиба Ігоря Сікорського Будівля-пам’ятник старого іподрому по вул. Суворова, 9 на Печерську збудований у стилі бароко також багатий на історичні факти. Сто років тому тут був іподром, потім аеродром, де проходили перші авіашоу. Пізніше побудували новий іподром і до Громадянської війни він залишався місцем найкращих розваг тодішнього Києва. У 20-ті перегони на конях відновили і проводили їх до 1953-го року. Тут зберігся розкішний фасад, втім будівля потребує реставрації.
Старий Іподром по вул. Суворова, 9 Нагадаємо, що раніше «Столичний регіон» писав як перебудують Поштову площу