Реальні герої серіалу «Чорнобиль»

Міні-серіал «Чорнобиль» сколихнув пам’ять багатьох учасників та очевидців тих подій. Коли ж емоції вщухли, багатьох глядачів зацікавило: що із зображеного співпадає з дійсністю. Спробуємо відповісти на це питання.
Персонажі «Чорнобилю»: в серіалі і в житті
Автори завжди підкреслювали, що фільм – художній, не документальний, хоча й намагалися притримуватися правди в подіях і характерах героїв. За словами безпосередніх учасників подій це вдавалося не завжди. А деякі з них навіть серйозно ображені на те, як їх показали у фільмі.
Наприклад, за словами дружини колишнього директора ЧАЕС Віктора Брюханова – Валентини – образ її чоловіка у серіалі спотворено. Він позиціонується як антигерой, який силою примушував людей лишатися на станції. Насправді, як стверджує жінка, евакуювати людей не дозволяло центральне керівництво – в Москві дуже боялися паніки. Після чорнобильської аварії Брюханова засудили на 10 років, відсидів у в’язниці він 5. Зараз дуже хворіє, майже не встає з ліжка. І з журналістами не спілкується.
Валентина Брюханова, як і багато ліквідаторів-«чорнобильців», дивитися серіал довго не хотіла – дуже вже важкі спогади. Продивилася уривками, й то після довгих умовлянь. До речі, сказала, що актора на роль її чоловіка підібрали вдало – дуже схожий (зіграв Брюханова актор Кон О’Нілл).

Найбільш емоційною у «Чорнобилі» вийшла історія родини Ігнатенків – Людмили і Василя, який у 1986-му був у числі перших пожежників, що ліквідували наслідки аварії.
В реальному житті українка і білорус познайомилися в Прип’яті. Побралися через три роки. У 1986-му очікували на народження первістка.
В ніч на 26 квітня 1986-го року Василь, тоді вже командир відділення 6-ї пожежної частини Прип’яті, був на зміні. Коли йшов на роботу, наказав дружині добре відпочити, бо зранку вони збиралися їхати в гості до його батьків – в Білорусь. Побіжно промовив, що на станції пожежа, і пішов.
Вранці Людмилі повідомили: чоловік у лікарні. Вона негайно побігла туди, проте через оточення нікого не пропускали, навіть рідних. Біля лікарні вже стояло багато людей – це були близькі постраждалих пожежників.
Якимось дивом, через знайомого лікаря, вона пробралася до чоловіка. Він наполягав, щоб вона поїхала з міста, заради їхньої дитини. Людмила не погодилась.
Пізніше перших постраждалих пожежників літаком відправили до Москви. Людмила про це не знала, рідним свідомо про це не сказали. Потім почалася масова евакуація, і жінка поїхала до батьків Василя. Проте довго всидіти не місці не змогла, відправилася разом зі свекром до чоловіка – в шосту московську радіаційну лікарню. Запевнила лікарів, що побуде з ним лише півгодини і… лишилася до кінця. Хоча її й попереджали, що це дуже небезпечно для неї і майбутньої дитини.

Як згадувала Людмила, у лікарні санітари відмовлялися доглядати за постраждалими з ЧАЕС – боялися радіації. Тож в палатах з ними були солдати: вони ж на службі, тож їм доводилося виконувати накази.
Врятувати Василя було неможливо, тож Людмила ловила кожну хвилинку спілкування із коханим. Відлучилася лише один раз – на похорон колеги чоловіка. Коли повернулася, Василя Ігнатенка вже не стало.
Первісток Ігнатенків – дівчинка Наташа – народилася із серйозними вадами і померла всього через 4 години після народження, поховали її поруч із татом.
Переживши страшну трагедію, Людмила довго не могла прийти до тями. Лише через довгий час вдруге вийшла заміж і народила дитину – це знов дало сенс її життю.
У серіалі її роль виконала Джессі Баклі, а роль Василя – Адам Нагайтіс.

Ще два герої серіалу – начальник зміни 4-го енергоблока Чорнобильської АЕС Олександр Акімов (Сем Тротон) і старший інженер управління реактором реакторного цеху Чорнобильської АЕС Леонід Топтунов (актор Роберт Еммс) – у реальному житті в ту трагічну ніч працювали безпосередньо всередині станції, намагаючись локалізувати аварію. Обидва померли у 6-й московській лікарні в травні 1986-го року від променевої хвороби.


Заступник головного інженера з експлуатації Чорнобильської АЕС Анатолій Дятлов (Пол Ріттер) у картині показаний як головний антигерой. Але, за спогадами учасників подій, це було не так. На їхню думку, саме його персонаж в серіалі найбільше спотворено.
Дійсно, Дятлова, який керував випробуваннями на ЧАЕС в ніч 26 квітня, спершу й вважали головним винуватцем трагедії, проте це було більше на емоціях. І визнають, що справа не в його професійних якостях, а в недоліках реактора. У реальному житті Дятлов отримав 10 років в’язниці, вийшов достроково і в 1995 році помер від інфаркту. Він до останнього не визнавав свою провину.

Головний інженер ЧАЕС Микола Фомін (Едріан Роулінс у фільмі також показаний як один з винуватців трагедії. Проте очевидці кажуть, що його характер у серіалі дуже перекрутили.
В реальності Фомін дійсно вів експеримент, під час якого сталась аварія. Брав участь в ліквідації наслідків аварії. Пізніше його було заарештовано разом із Брюхановим. Коли перебував під слідством, скоїв спробу самогубства. Отримав 10 років, але через деякий час був визнаний неосудним і переведений до психлікарні. Звільнився достроково, лікувався у психлікарні. Після одужання навіть працював на одній з АЕС.

Після розслідування МАГАТЕ частину обвинувачень у тому, що сталося на ЧАЕС, з персоналу станції зняли, а ось версія про недоліки конструкції реактора стала більш популярною.
Безіменні герої
Зрозуміло, що показати всіх людей, хто ліквідував наслідки аварії, у серіалі було неможливо – їх сотні і сотні. Їхні імена залишися за кадром. Але зрозуміло: головний герой «Чорнобилю» – це збірний образ, який увібрав у себе найкращі риси характеру ліквідаторів: самопожертва, готовність першими йти в найгарячіші точки, розуміння того, що «мирний» атом треба зупинити за будь-яку ціну.
Є ще одна причина беззаперечного успіху серіалу – Чорнобильська трагедія торкнулася майже кожної української сім’ї.
Олександр Ємець – народний депутат третього скликання, один із батьків Конституції України, який трагічно загинув у 2001 році – теж був у числі добровольців у Прип’яті. Ось що написав його син, народний депутат України Леонід Ємець:
«Сильне кіно. Рекомендую… Для нашої родини Чорнобильська катастрофа – це не картинка з телевізора, а реальна історія. Тривожний чемоданчик і старший лейтенант Олександр Ємець, добровольцем їде у Припять забезпечувати порядок. Червоне вино, як єдине що тогочасна медицина могла запропонувати для виведення радіонуклідів. Похорони сослуживців, як плата за рішучість і виконання обов’язків правоохоронця. Ці історії – це наша сімейна пам’ять. І мої діти знатимуть і пам’ятатимуть».
Фото: glavcom.ua, znaj.ua, Facebook/Леонід Ємець
Нагадаємо: Водолази з серіалу «Чорнобиль» вижили!