Оновлений Хрещатик: чекаємо на зустріч у 2021-му

Хрещатик – окраса столиці, найвідвідуваніше місце Києва. Тож і догляду потребує особливого. Коли в останній раз ремонтували головну вулицю нашого міста, в які терміни чекати повноцінної реконструкції й яким має бути тротуарне покриття, щоб не зашкодити зовнішньому вигляду і водночас бути зручним і якісним?

«Втомлений» Хрещатик

Повномасштабну реконструкцію Хрещатика проводили в 1998 році – із заміною комунікацій, облаштуванням нового освітлення, новою тротуарною плиткою і переукладанням асфальту. Роботи обійшлися у величезну на той час суму – приблизно 30 млн гривень.

Трохи пізніше, у 2005-му, ремонтували проїжджу частину вулиці – після Помаранчевої революції.

Останній ремонт Хрещатик бачив в 2014-му, після Євромайдану. Тоді комунальники відремонтували асфальт на проїзній частині, подекуди переклали тротуарну плитку, яку учасники Революції Гідності використовували як засіб для самооборони, відновили газони, встановили нові лавочки та урни. Ці роботи обійшлися міському бюджету в 10 млн гривень.

Наступна реконструкція планувалась на 2019-й. Про те, що головну вулицю столиці капітально відремонтують до літа нинішнього року, у вересні 2018-го писали столичні ЗМІ.

Київський міський голова Віталій Кличко тоді визнав, що Хрещатик знаходиться у «втомленому» стані, і реконструкція вулиці конче необхідна. За словами мера, її оновлення відкладалося через ремонт основних магістралей Києва.

Ремонт головної вулиці: початок є

Певні дії для втілення намірів з реконструкції Хрещатику київська влада вже зробила, хоч про закінчення робіт у 2019-му мова і не йде. Так, тендер на розробку проєктно-кошторисної документації для капітального ремонту вулиці Хрещатик і Майдана Незалежності вже відбувся. Його виграв Інститут «Київдормістпроект». За свою роботу виконавець отримає від замовника – «Київавтодору» – 18,2 млн гривень за проєкт по Хрещатику і 8,5 млн – по Майдану Незалежності.

Цьогоріч на розробку проєктно-кошторисної документації для реконструкції Хрещатика виділять 2,6 млн гривень, наступного року – 15,5 млн.

В умовах договору записано, що документи мають бути готові до кінця 2020 року, а сама реконструкція, за сприятливих умов, може розпочатися у 2021.

Серед вимог – проєктування головних локацій з урахуванням потреб людей з інвалідністю, оновлення пішохідних зон й зелених насаджень за сучасними стандартами, заміна тротуарів на прилеглих до Хрещатика вулицях.

Щодо термінів: міська влада обіцяє розпочати реконструкцію Хрещатика і Майдана у 2021-му році – за сприятливих умов.

Ремонтні роботи на Хрещатику коштуватимуть 10 млн гривень, на Майдані – майже 5,5 млн.

Тротуарна плитка: щоб і гарно, і якісно

Найуразливішим місцем міських магістралей: хоч автомобільних, хоч пішохідних, є покриття. Ми багато разів бачили, як новенька тротуарна плитка дуже скоро починає кришитися чи просідати. Фахівці кажуть, що причина цього – не тільки в якості матеріалів, але й у невірному викладанні та неправильній експлуатації.

Щодо якості плитки, основні питання виникають до фарбувального пігменту. Якщо він наноситься лише на поверхню тротуарної плитки, а не замішується у розчин, тротуар дуже скоро втратить свій колір. Але це не найстрашніше. Справа в тому, що фарба з верхнього шару швидко змивається, і на поверхні залишаються пори, які заповнюються водою – це руйнує плитку. Процес руйнації взимку відбувається ще швидше, бо вода заморожується і розширюється.

Якісна плитка має бути міцною, однорідною за фактурою і морозостійкою. До речі, обирати її треба у відповідності до наших кліматичних умов: щоб плитка могла протистояти різкій зміні температури повітря весною та восени.

Руйнацію може спричинити і неправильне укладання плитки, зокрема, через недостатнє водовідведення. Дуже швидко руйнується плитка, покладена не на пісок, який поглинає і відводить вологу, а на бетон чи глину.

Якщо покласти плитку нерівно – з великими відступами одна від одної чи на нерівну поверхню, це призводить до появи тріщин через нерівномірне навантаження.

Навічно зберегти плитку, звісно, не вдасться, проте зробити термін її експлуатації максимально довгим можливо. Для цього треба обирати матеріал конкретно для потреб місцевості. Так, для місць, де люди будуть багато ходити (той же Хрещатик чи Майдан – саме такі), краще покласти міцну вібропресовану плитку, а для дитячих майданчиків – плитку з гумовим покриттям.

До речі, ціни на тротуарну плитку ФЕМ (фігурний елемент мощення) в Україні – від 100 до 1400 гривень за 1 кв. метр (за даними сайту prom.ua).

Майбутня спадщина ЮНЕСКО

Цікавий факт – вулиця Хрещатик невдовзі може стати частиною спадщини ЮНЕСКО. У Департаменті охорони культурної спадщини КМДА наголосили, що підготовка досьє на номінацію щодо включення вулиці до Попереднього списку ЮНЕСКО триває. На розробку документації за три роки заплановано виділити 1,8 млн гривень. Тож і виглядати Хрещатик має відповідно до амбітних планів київської влади.

Поки ж центральна вулиця чекає на ремонт: тротуарна плитка подекуди просіла, а в деяких місцях її зовсім немає. І дуже хочеться вірити, що зустріч з оновленим Хрещатиком відбудеться. Хоч і на два роки пізніше, ніж очікували кияни.

Фото: hmarochos.kiev.ua


Раніше «Столичний регіон» повідомляв про те, що Мінкульт не дає дозвіл на ремонт мосту Патона.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.