На Київщині з початку року потонуло 56 дорослих і 4 дитини

На водоймах Києва та області з початку нинішнього року потонуло 60 осіб, з них – 4 дитини. Про це повідомила прес-служба Головного управління ДСНС у Київській області.

Основні причини загибелі дорослих – незмінні з року з рік: необережне поводження на воді і купання у нетверезому стані. А ось діти, на жаль, гинуть через недогляд батьків.

Гинуть і дорослі, і діти

Тільки минулого тижня на Київщині зареєстровано 13 смертей на воді. Один з тих, хто загинув – 12-річний хлопчик.

Трагедія сталася в селі Зеленьки Миронівського району. Двоє хлопців без дозволу пішли на ставок і почали тонути під час купання. Одного встигли врятувати небайдужі, а ось тіло другого водолази знайшли лише наступного дня.

Проте навіть присутність батьків не завжди може врятувати дитину, якщо дорослі самі вповні не розуміють небезпеку.

Саме так сталося в Київській області на річці Тетерів. Мати прийшла на відпочинок з двома дітьми, вирішила поплавати разом з 5-річним малюком, іншу ж дитину залишила на березі. Саме та й помітила, що з матір’ю і братом щось не так: їх відносить течія. Попри всі намагання, жінка з дитиною так і не змогли вибратися на берег. Як потім заявили очевидці трагедії, мати була п’яною.

Купання напідпитку призвело до загибелі 50-річного мешканця села Сошників, з цієї ж причини загинув чоловік у с. Ходосівка… І ще десятки життів тільки цього року перервалося через п’яні купання.

Втім, рятувальники кажуть, що смертельна статистика не була б такою страшною, якби люди, які знаходяться поруч, вчасно розуміли, що людина тоне, володіли рятувальними навичками і вміли надавати першу допомогу.

Людина тоне: як зрозуміти?

По-перше, врятувати людину може просто ваша небайдужість. Якщо ви підозрюєте, що відбувається щось не те, не треба робити вигляд, що вас це не стосується. Зверніться до інших, щоб привернути їхню увагу, якщо ви знаходитесь неподалік у воді – спитайте у людини, чи з нею все в порядку.

Звісно, якщо дійсно щось не так, вона може і не відповісти, тож запам’ятайте кілька ознак того, що людина тоне.

Повна тиша – якщо хтось тоне, він бореться за своє життя, тож не буде кричати і розмахувати руками: організм інстинктивно зберігає кисень до останнього.

Голову, той хто потопає, буде намагатися тримати якомога вище над водою, щоб вдихнути ще хоч трохи кисню. При цьому дихання неритмічне, а вода постійно потрапляє йому до рота.

Погляд у людини розсіяний, вона не може сфокусуватися ні на чому.

Хаотичні рухи у воді імітують спроби за щось вхопитися.

Волосся падає на обличчя, але людина їх не прибирає. Вона відчайдушно намагається втриматися у вертикальному положенні, інстинктивно шукаючи дно для опори.

Щодо дітей – найперша ознака того, що щось не в порядку, це мовчання. Зазвичай дітлахи дуже галасливі на воді, якщо ж дитина довго мовчить і борсається – це недобра ознака. Взагалі ж поведінка у дитини, що потопає, така ж, як і у дорослого.

І ще одне: якщо ви побачите надувний матрац чи рятувальне дитяче коло – подивіться уважно навкруги: можливо поруч є хтось, хто потребує допомоги.

 

Врятувати потопаючого

Для того, щоб повністю піти під воду, людині вистачає однієї хвилини, тож діяти треба дуже швидко.

Найкраще – негайно звернутися до рятувальників, які зазвичай чергують на водоймах, де дозволено купатися. Якщо ж їх немає, треба діяти самому.

Знайдіть рятувальний круг або жилет, підійде навіть довга палиця – з їхньою допомогою можна дотягнутися до людини і витягти її на безпечну глибину.

Рятувати самостійно можна, якщо ви впевнені у своїх силах. І це не про вміння плавати взагалі. Щоб витягти потопаючого, потрібно чітко додержуватися певного алгоритму дій. Інакше ризикуєте піти на дно разом із тим, кого намагались врятувати.

Підпливати до потопаючого треба ззаду – інакше він може рефлекторно вхопитися за вас, лишивши можливості рухатися.

Якщо ж він все-таки знерухомив вас, негайно звільняйтеся! При цьому будь-який поштовх з вашого боку має бути таким, щоб піднімати людину ближче до поверхні води.

Звільнитися також можна, пірнувши під воду – скоріш за все той, хто потопає, відпустить вас.

Щоб транспортувати людину, візьміть її зі спини під пахви або за голову з обох боків і пливіть до берега.

Також можна однією рукою притримувати потопаючого однією рукою під пахву, іншою – під підборіддя.

Нагадуємо: заради вашої ж безпеки робити це треба тільки зі спини!

Під час транспортування на берег слідкуйте, щоб голова того, кого ви рятуєте, була постійно над водою.

На березі відразу телефонуйте до Служби порятунку чи швидкої допомоги (а краще це зробити ще перед тим, як кинуться рятувати людину), перевірте пульс.

Якщо людина в свідомості, покладіть її так, щоб голова була нижче ніг, зігрійте сухим одягом. Добре дати випити гарячого чаю.

Людину без свідомості, але пульс є, спробуйте привести її до тями, поплескайте по обличчю, покладіть на бік, щоб легені могли звільнитися від води.

Якщо ж пульсу немає, без вміння робити штучне дихання врятувати її шансів немає. Навчити цьому можуть на спеціальних курсах або тренінгах з надання першої допомоги.

Щоб не трапилось біди

Головні правила поведінки на воді: купатися лише на офіційних пляжах, не пірнати в незнайомих місцях, не залишати дітей без нагляду, не купатися напідпитку, не плавати наодинці, не заходити в воду при штормовому попередженні.

Здається, все дуже просто. Проте нехтування саме цими, зрозумілими і відомими всім правилами, забрало і продовжує щорічно забирати життя тисяч українців.

Фото: primanki.com, ukr.lb.ua, xsurvival.com.ua


Нагадаємо: в озері Віра на Борщагівці потонув чоловік.

Залиште перший коментар.

Залиште коментар

Читайте також