Вся правда про «міст Кличка»
Скляний пішохідно-велосипедний міст, що об’єднав парк «Володимирська гірка» з Аркою дружби народів, у столиці урочисто відкрили до Дня Києва, 25 травня.
В перший же день сотні киян перевірили його на міцність. А мер міста Віталій Кличко і його брат Володимир навіть пострибали на скляному покритті моста, щоб продемонструвати: все міцно тримається і переживати нема чого.
Проте цього ж дня міст став «героєм» новин і темою активного обговорювання в соцмережах. І не тільки тому, що він дійсно гарний (а так і є насправді), а через скандал із склом, що таки тріснуло, попри всі запевнення будівельників і місцевої влади про абсолютну безпеку моста. Який, до речі, у народі так і називають – «міст Кличка».
Скляний переполох
Тріщини на склі оглядової тераси новенького моста – видовище не для слабких нервами. Тож після події бажаючих пройтися ним значно поменшало.
Майже відразу після інциденту пошкоджені ділянки перекрили, а мер Києва назвав попередню причину того, що сталося: вандалізм. За його словами, просто так, враховуючи товщину і характеристики моста, трапитися цього не могло.
Розслідуванням обставин пошкодження моста зайнялася поліція. Розглядалося кілька версій. Основні – хтось навмисне пошкодив скло, стрибаючи з огорожі донизу, б’ючи цеглою, і навіть те, що в міст стріляли знизу.
Далі – більше. Впродовж кількох днів захисне скло тріснуло ще на кількох плитах, причому один інцидент трапився прямо на очах журналістів.
Міст для пішоходів на деякий час закрили для заміни пошкоджених елементів. Начальник дільниці фірми «Контракт 61», яка встановлювала скло, Руслан Кабула заявив, що захисне скло пошкодили механічним ударом.
Та чи дійсно справа лише у діях вандалів?
Пересічні громадяни не дуже в це вірять. Особливо у версію про стрілянину.
«Я не знаю, який геній підсунув Кличку легенду, що в міст нібито хтось стріляв, оскільки кожному видно: головні вандали – це ті, хто вкладав саме скло. По-перше, під усіма скляними плитами вода і чудернацьки брудні розводи між шарами. По-друге, воно й не дивно, бо між покриттям мосту і склом є зазор в півтора-два сантиметри», – написав у Фейсбуці харків’янин Олексій Копитко. І для наочності приклав фото.
Офіційно-неофіційний міст
Ймовірні причини того, чому захисне скло на мосту тріскається, озвучив один із авторів проекту Андрій Миргородський. За його словами, є у цьому й провина його команди.
«Ми дійсно хотіли зробити киянам подарунок до свята але не врахували деякі моменти. Це дійсно наша помилка. Ми поспішали. По хорошому треба було почекати ще кілька днів. Поки застигне повністю асфальт, поки прибереться крихта з покриття, поки підніметься трава… Це називається передпусковий період. І в світі він триває тижнями», – написав він на своїй сторінці у Фейсбук.
Але, як водиться ще з радянських часів, відкриття монументальних об’єктів у нас досі намагаються приурочити до якоїсь дати. Ось і в цьому випадку принципово було зробити подарунок городянам та гостям столиці до Дня Києва.
До речі, відкритий київською владою міст офіційно в експлуатацію дійсно не був прийнятий. Про це повідомили в Департаменті державної архітектурної будівельної інспекції.
Проте провини вандалів у тому, що сталося, Миргородський все ж не відкидає, наголосивши, що міст не розрахований на перевірку ударами цегли, стрибками з огорожі і пострілами з пневматики.
Сам же мер міста пообіцяв, що найближчим часом захисне скло на мосту замінять на суперброньоване, тож ситуація не повинна повторитися.
Крихка крихта
Крім скла, що тріснуло, кияни нарікають на крихту, якою усіяна вся поверхня моста. Саме через цю крихту новий міст вимушені були закрити – для проведення технологічних робіт. Як пояснив Віталій Кличко, доступ на міст обмежений для того, щоб прибрати зайву крихту від спеціального покриття – гусасфальту – який вже «влігся».
Звісно, такого б не було, якби терміни вводу моста в експлуатацію були витримані. Проте на фоні тріщин на захисному склі цей недолік здається не таким вже і страшним.
Мотоциклами, автівками…
Але як би не намагалися проектувальники і будівельники зробити міст міцним і безпечним, вберегти його цілісність від громадян, які воліють пересуватися лише власним транспортом (чи з власним транспортом), буде дуже складно. І я зараз не про велосипед.
Один з відвідувачів вирішив помилуватися краєвидом з вікон свого Mercedes Benz GL, тож заїхав на міст прямо в автівці. А його пасажирка виклала відео в Instagram. Наразі водія викликали в поліцію, проте спілкуватися з правоохоронцями він поки не бажає.
Ще один відвідувач завів на міст мотоцикл. У цьому випадку, на відміну від загальної нищівної критики від містян на адресу першого водія, думки розділилися.
«Якщо він туди не заїхав, а закотив мотоцикл, він нічого не порушив, по суті він пішохід» – написав Дмитро Бойко у Фейсбуці.
«За логікою так, проте якщо він його котив, замість того, щоб залишити перед мостом, то це – діагноз», – заперечує йому Павло Чернишов.
Так хто винний?
Однозначно, як водиться, відповісти на це актуальне у всі часи питання не вдасться. Дуже цікаву думку з цього приводу висловив відомий український художник і скульптор Михайло Левченко:
«Міст Кличка, як Кличко після бою з Льюїсом ) Те, що в 90% громадян України руки ростуть з д…и, я знав завжди, но щоб настільки глибоко! А дегенерати, які вкрали чавунні антикварні решітки і встановили дешевеньке фуфло, ще й криво, по всьому історичному парку, заслуговують бути скинутими з моста Кличка… Поліровані бордюрчики нагадують сільське кладовище!»
По-перше, це красиво…
Попри всі негаразди, що переслідують новий столичний міст, більшість киян дуже задоволені новим цікавим об’єктом. Ще б пак: краєвид з мосту просто дивовижний, селфі виходять неймовірними та й виглядає міст, як кажуть, «дуже по-європейському».
Залишається сподіватися, що 5 місяців будівництва і майже 400 млн бюджетних грошей не «вилетять у трубу», всі недоліки моста благополучно приберуть і він стане пам’яткою столиці. Уже в цілком позитивному сенсі.
Раніше “Столичний регіон” повідомляв, що Південний міст у Києві знову ремонтують.
Фото: glavcom.ua, gordon.com.ua, liga.net, kiev.vgorode.ua, narodna–pravda.ua, Киев оперативный, bigkiev.com.ua, facebook