ЗМІ: у НАТО планують врахувати надання допомоги Україні в новому вимірі військових витрат.
Країни НАТО мають намір врахувати нові витрати на військову підтримку України як "витрати на оборону" в контексті ініціативи Альянсу підвищити цільові показники оборонних витрат до 5% від валового внутрішнього продукту.
Про це повідомили Euractiv п'ять джерел, обізнаних із внутрішніми обговореннями, інформує "Європейська правда".
За даними порталу, нові закупівлі військової техніки спеціально для Києва, а також інвестиції в українську оборонну промисловість будуть зараховуватися країнами НАТО як "пов'язані з обороною" витрати згідно з новими цільовими показниками.
Водночас у публікації зазначено, що це ще може бути переглянуте в найближчі тижні перед тим, як лідери країн НАТО зберуться на саміті в Гаазі 24-25 червня.
Передбачається, що під час саміту буде прийнято рішення щодо збільшення цільових норм витрат на оборону з теперішніх 2% від ВВП, хоча конкретні аспекти цих норм, скоріш за все, будуть уточнені на наступних етапах.
Нинішня ініціатива НАТО вимагає, щоб усі країни-учасниці Альянсу щорічно виділяли не менше 5% свого ВВП на потреби оборони. З цієї суми, 3,5% повинні йти на основні компоненти оборонних витрат, включаючи військову техніку та фінансову підтримку військовослужбовців, а залишок у 1,5% призначений для більш широких "оборонних" витрат.
Наразі обговорення серед представників НАТО зосереджуються на визначенні, які елементи мають бути включені в ці 1,5%. Серед можливих варіантів – кібербезпека, інвестиції в інфраструктуру, цілі щодо підвищення стійкості, а також військова підтримка України.
Серед країн НАТО існує загальна згода щодо того, що до цієї категорії будуть зараховуватися лише нові кошти, витрачені на військову підтримку України, зазначили співрозмовники.
Невійськова підтримка Україні з боку країн НАТО не буде враховуватись.
Два джерела повідомляють, що включення фінансової допомоги Україні до витрат НАТО на оборону є виправданим, враховуючи, що постачання озброєнь Україні безпосередньо сприяє зміцненню безпеки Альянсу.