Зеленського очікує найвикликовіша політична боротьба з початку конфлікту, - повідомляє FT.
Зараз мета Зеленського полягає не лише в тому, щоб надихати світ, а в тому, щоб зберегти його підтримку на стороні України.
Три роки після початку масштабного вторгнення, президент України Володимир Зеленський зіткнувся з найгіршим своїм страхом — можливістю ведення війни без допомоги Сполучених Штатів, повідомляє Financial Times.
"На нього чекає неймовірно складна політична боротьба. Суть завдання вже не в тому, щоб надихати світ, а у тому, щоб зберегти його підтримку для України... Тепер, коли доля країни висить на волосині, актор, який став президентом, виявився в іншій виставі - в тій, де оживший Трамп змінює сценарій його дій", - зазначає видання.
Згідно з інформацією, що наводить Financial Times, президент Зеленський опинився у конфлікті з міністром фінансів Дональда Трампа Скоттом Бессентом через деталі пропозиції, яка передбачала передачу 50% прав на цінні мінерали України в обмін на 500 мільярдів доларів – нібито компенсацію за попередню військову допомогу. Ця сума, здається, була вигадана Трампом без жодних підстав. При цьому, як повідомляють високопосадовці з України, Бессент вимагав від Зеленського підписати угоду на місці, що викликало сильне обурення президента.
Український лідер ухилився від прийняття рішення, після чого, стоячи поруч із явно знервованим Бессентом, у якого тряслися руки, повідомив журналістам, що Київ відправить угоду до Мюнхена для обговорення з віцепрезидентом Джей Ді Венсом та іншими представниками американської адміністрації, - зазначає видання.
Станом на кінець неділі угода все ще не була узгоджена, навіть після переговорів, які тривали ночами протягом кількох днів. При цьому в Києві розглядають нещодавню словесну війну Трампа із Зеленським як спробу примусити Україну ухвалити угоду про мінеральні ресурси. Так, президент США назвав свого українського колегу "диктатором без виборів" і помилково звинуватив його в розв'язанні війни. Трамп також обрушився на популярність Зеленського, помилково заявивши, що рейтинг схвалення українського президента впав лише до 4 відсотків.
"Зеленський, чия власна команда заявила, що він, як і Трамп, вразливий і може погано реагувати на критику, потім обрушився на Трампа, заявивши, що президент США живе в російській "дезінформаційній бульбашці", - пише FT.
У коментарі для видання колишній високопосадовець України, що мав близькі стосунки з президентом, зазначив, що "Зеленський іноді піддається емоціям при прийнятті рішень".
"Він опинився в складній ситуації, оскільки дав прямолінійну та своєчасну відповідь," - зазначив він.
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак в інтерв'ю Financial Times зазначив, що встановлення міцних зв'язків з новою адміністрацією виявилося "складним завданням".
Як зазначив Єрмак, він підтримував зв'язок з радником з національної безпеки Майком Волтцем та спеціальним посланцем Трампа по Україні Кітом Келлогом. Проте ці відносини залишаються новими й не досягли тієї глибини, яку Єрмак має з Джейком Салліваном, радником з національної безпеки колишнього президента США Джо Байдена, якого глава ОП неодноразово називав своїм "близьким другом", повідомляє FT.
Один з екс-чиновників зауважив, що "схоже, між Зеленським та представниками Трампа не відбулося жодної серйозної комунікації". Єрмак "вкладав всі свої зусилля" у налагодження відносин із колишнім держсекретарем Трампа Майком Помпео, тоді як Зеленський звертає увагу на думку сенатора-республіканця Ліндсі Грема, проте "його вплив може бути переоціненим", додав він.
Водночас, видання зазначає, що конфронтаційна позиція Трампа приносить не лише труднощі, а й несподівано позитивний результат. Замість того, щоб ізолювати Зеленського, його коментарі можуть насправді підвищити рівень внутрішньої підтримки для українського президента.
Попередньо, президент України пояснив, чому він вирішив не підписувати угоду щодо корисних копалин зі Сполученими Штатами. Він зазначив, що в угоді не містилось чітких гарантій безпеки для нашої країни.
Він також висловив думку, що існує особа, яка вводить Дональда Трампа в оману щодо виборчого процесу в Україні.