Зеленський чи Путін: хто з'явиться на переговорах у Стамбулі? Вся необхідна інформація про цю важливу подію.
Які наслідки можуть бути, якщо ця зустріч не дасть очікуваних результатів?
Слід зазначити, що ініціатива щодо ведення переговорів виходила від російського лідера Володимира Путіна. Він висунув пропозицію провести пряму зустріч "без жодних умов" у Стамбулі у відповідь на заклик України та "коаліції рішучих" про безумовне припинення вогню на 30 днів, яке має початися з 12 травня. У разі відмови Москви, союзники України попередили про можливість введення санкцій.
Однак по суті Путін відхилив ідею та запропонував Україні перемовини 15 травня, фактично в продовження тих, "стамбульських перемовин, які відбувалися ще в 2022 році. На цю ініціативу оперативно відреагував президент США Дональд Трамп, який заявив, що Україна "має погодитися" на прямі переговори з РФ.
Отже, керівники європейських країн вирішили дочекатися результатів сьогоднішньої зустрічі. Якщо ж результатів не буде, і Россія продовжить затягувати процес, вони обіцяють ввести жорсткі санкції.
Варто відзначити, що Зеленський погодився на пропозицію Путіна щодо прямих переговорів, але висунув свою умову. Він запропонував президенту Росії провести особисту зустріч у Туреччині.
Президент України підкреслив, що відсутність участі Путіна в переговорах стане чітким сигналом його небажання досягти миру. Тому він сподівається, що Сполучені Штати та Європа вдадуться до найжорсткіших санкцій проти Росії, якщо агресор відмовиться від діалогу.
Зеленський пояснював, що разом з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, з яким він сьогодні зустрічається в Анкарі, "зроблять все", щоб зустріч з Путіним відбулася, якщо той все-таки прибуде до Туреччини.
"Щоб Російська Федерація не використовувала міста в своїх маніпуляціях, я хочу чітко заявити: якщо Путін вирішить прибрати в Стамбул, а не в Анкару, я вже передав сигнал президенту Ердогану. Турецька сторона готова до цього, і я разом з Ердоганом вирушу до Стамбула. У будь-якому випадку, ми зробимо все можливе, щоб ця зустріч відбулася," - зазначив Зеленський.
Чому український керівник акцентує увагу на переговорах з російською стороною саме з Путіним, він роз'яснив. В Офісі Президента також обговорювали це питання, підкреслюючи, що фактично всі важливі рішення в Росії приймає лише їхній лідер Путін.
Як зазначив радник глави Офісу президента Михайло Подоляк у коментарі для РБК-Україна, якщо на переговорах не братиме участь Путін, а лише інші представники Росії, це буде всього лише делегація для пропаганди, і не більше.
Україна
Зазначимо, Зеленський заявляв, що чекає Путіна особисто на зустріч в Туреччині, він зокрема також відправився до Анкари. Разом з ним у Туреччину направилася і українська делегація.
Проте в Офісі Президента зазначили, що якщо Путін не братиме участі, то і Зеленський не буде вести переговори з жодним іншим представником Росії.
Вибір стосовно участі в переговорах з російською делегацією, якщо в її складі не буде Путіна, залишається за Зеленським. Про це зазначив Подоляк у своєму коментарі для РБК-Україна.
Сам Зеленський роз'яснив, що подальші дипломатичні дії Києва залежатимуть від того, хто буде представляти Росію на переговорах у Туреччині.
До самого кінця залишається нез’ясованим, хто саме представлятиме Україну на переговорах, якщо, звичайно, президент ухвалить рішення, що делегація зустрінеться з російською стороною.
Незабаром стало відомо з інформаційних джерел РБК-Україна, що Зеленський планує зустріч з Ердоганом в Анкарі перед прийняттям рішення про "подальші дії" у переговорах з Росією. Зустріч між лідерами України та Росії запланована на 13:00.
Отже, до зазначеного часу українсько-російські переговори не відбудуться. Тим часом, російська сторона вже зранку поширювала новини про те, що "перемови стартують о 10:00".
У Центрі протидії дезінформації одразу це спростували. Там зауважили, що ворог, вкидаючи такі фейки, хоче маніпулювати темою переговорів.
Россія
Кремль довго тримав у таємниці те, хто представлятиме Росію на перемовинах. Також у Москві конкретно не відповіли, чи поїде до Туреччини Путін.
Втім, вчора ввечері російський диктатор затвердив склад делегації, і в список він себе не включив. Згідно з рішенням кремлівського диктатора, делегацію РФ зараз очолить, як і три з гаком роки тому, помічник Путіна Володимир Мединський.
Окрім цього у переліку:
Окрім формування складу російської делегації для переговорів з Україною, Путін також затвердив список так званих експертів, які братимуть участь у цих зустрічах.
Одночасно, газета The Washington Post, посилаючись на інформацію від колишнього чиновника Кремля, раніше повідомляла, що Росію на переговорах у Туреччині представлятимуть міністр закордонних справ Сергій Лавров та помічник президента з міжнародних питань Юрій Ушаков. Це дозволило журналістам зробити висновок, що Кремль ухвалив рішення знизити рівень представництва російської делегації в Стамбулі.
Варто підкреслити, що Європейський Союз також висловив свою думку з цього питання. Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна у четвер зазначив, що рішення президента Путіна надіслати делегацію нижчого рівня до Туреччини для обговорення війни в Україні виглядає "як удар в обличчя".
Раніше президент США заявляв, що особисто прилетіти до Туреччини, "щоб врятувати багато життів", але також відправив від імені США на переговори держсекретаря Марко Рубіо і спецпосланців Стіва Віктоффа та Кіта Келлога.
Однак, коли стало відомо, що Путін не відвідає Стамбул, Трамп також ухвалив рішення залишитися вдома, передає агенція Reuters, посилаючись на інформацію від джерел у Білому домі.
Сьогодні Трамп оголосив, що "якщо це допоможе у переговорах між Україною та Росією, я вирушу до Туреччини в п'ятницю".
Водночас Рубіо підкреслив, що президент США "готовий розглянути будь-які можливості, які можуть сприяти досягненню справедливого миру в конфлікті між Росією та Україною". Він також зазначив, що "Сполучені Штати прагнуть побачити прогрес у найближчі дні", підкресливши, що військовий шлях не є вирішенням цієї війни.
Важливо зазначити, що без втручання американської сторони, Зеленський був би готовий припинити переговори з Росією ще вчора, якщо Путін не з'явиться в Стамбулі, повідомляє The Washington Post.
Видання повідомляє, що представники влади США та Європи, ймовірно, переконали президента України утриматися від цього кроку. Вони акцентували увагу на тому, що "надзвичайно важливо відправити хоча б делегацію високопосадовців, таких як Андрій Єрмак та Андрій Сибіга".
Згідно з інформацією від WP, українську делегацію також намагався переконати спеціальний посланець президента США Віткофф, який вважає, що участь у прямих переговорах з Росією є "гарантовано вигідною ситуацією".
Цікаво, що в Анталії, поряд з потенційними прямими переговорами між Україною та Росією, відбувається неформальна зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. Серед учасників – Рубіо, з яким зустрівся міністр закордонних справ України Андрій Сибіга.
Український міністр вже організував декілька ключових зустрічей, присвячених питанням війни. Зокрема, він мав розмову з турецьким колегою Фіданом, під час якої обговорювався процес завершення конфлікту між Росією та Україною. Після цього міністр зустрівся з генеральним секретарем НАТО Рютте, державним секретарем США Рубіо та сенатором Ліндсі Гремом. Окрім того, він провів переговори з представниками Німеччини, Франції та Польщі.
Хоча Путін заявляв про готовність до переговорів з Україною "без попередніх умов", згодом Росія висунула низку ультиматумів, які продовжує вимагати з самого початку своєї повномасштабної агресії.
Нещодавно Сергій Рябков, заступник міністра закордонних справ Росії, озвучив ряд відомих ультиматумів, серед яких фігурують такі вимоги, як "денацифікація" України та визнання анексованих територій частиною Російської Федерації. Це викликає серйозні сумніви щодо щирих намірів Кремля у прагненні до миру.
Як пише WSJ з посиланням на неназваних українських чиновників, Україна у разі зустрічі з російською командою має намір лише обговорити те, як запровадити та контролювати безумовне 30-денне припинення вогню, запропоноване адміністрацією Трампа. Україна погодилася на таке припинення вогню в березні, але Путін поки що не схвалив цю ідею.