"Залишатися наодинці з Росією - це дуже ризиковано": Мережко розкрив причини, які лежать в основі погроз Трампа щодо виходу з мирних переговорів.
Останні висловлювання президента США Дональда Трампа вказують на те, що він розглядає варіант щонайменше дистанціювання від переговорного процесу щодо російсько-української війни. Він акцентував на тому, що Україна й Росія "повинні домовлятися самі", але в Києві наголошують, що для балансу дуже важлива участь третьої сторони.
Про це в інтерв'ю OBOZ.UA заявив народний депутат, голова парламентського Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко. Він пояснив, що може стояти за погрозами американського лідера, й вказав на небезпеку для України "залишитися сам на сам із РФ".
"Існує припущення, що президент США нарешті усвідомив: ці переговори насправді потрібні не Україні та не Сполученим Штатам, а саме Путіну. Мета їх проведення полягає не в досягненні конкретних результатів, а виключно в пропагандистських цілях — підкреслити свій статус лідера країни, яка веде переговори на рівних із США", — зазначив співрозмовник, розкриваючи політичні мотиви, які можуть стояти за заявами Трампа.
По-друге він нагадав, що Путін намагається заплутати лідера США, обдурити його, щоб уникнути можливих санкцій. Російський диктатор не зацікавлений у реальних переговорах, а лише імітує процес. Для України ж принципово важливо, щоб США залишалися у цьому процесі.
"Більше того, я вважаю, що формат варто розширити, включивши до нього представників Європейського Союзу та Великої Британії. Такий підхід забезпечить гарантії, зокрема, й безпеки для України. Залишатися наодинці з Росією є вкрай ризикованим. Росія використовує маніпуляції та спотворює значення переговорів. Натомість наявність представників США та Європи могла б запобігти цим агресивним маніпуляціям", - впевнений Мережко.
Цікаво, що після бесіди з Путіним американський президент висловив думку, що Росія і Україна повинні самостійно знайти рішення, адже саме вони найкраще розуміють, як врегулювати конфлікт. Аналітики відзначають, що Трамп починає дистанціюватися від війни в Україні, хоча раніше він виступав у ролі посередника. Схоже, що США намагаються підштовхнути Київ до проведення прямих переговорів з Москвою.
"Вести перемовини з росіянами - це, знаєте, все одно, що жертва веде перемовини з маніяком, який намагається її вбити. Це дуже складно. Саме тому ми потребуємо участі американців і європейців, щоби стримати цього маніяка, цього злочинця. Проте якщо уявити собі тристоронній формат, у якому США беруть участь у перемовинах, виникає ризик", - зазначив нардеп.
За його словами, ризик полягає в тому, що Трамп може захотіти якнайшвидше вирішити питання - і це може відбутися за рахунок слабшої сторони, тобто України. У певних питаннях республіканець може навіть підтримати країну-агресора РФ. І хоч ця загроза теоретична, але вона реальна, і Київ має її усвідомлювати.
"Саме тому для балансу потрібна участь Європи. Крім того, Україна має статус кандидата на вступ до Європейського Союзу. Отже, є і правові, і політичні підстави для участі ЄС у цих перемовинах, бо ми перебуваємо на порозі приєднання до ЄС як повноправний член", - пояснив Мережко.
Як повідомляв OBOZ.UA, після телефонної розмови з Путіним 19 травня Трамп нібито заявив європейським лідерам, що кремлівський диктатор не готовий припинити війну проти України - бо думає, що перемагає. Про це написало видання The Wall Street Journal із посиланням на три неназвані джерела, наголошуючи: такі наративи суперечать тому, що президент США говорить публічно.