Ядерна зброя для України: чи вирішить Захід перейти червоні межі Росії?

У команді президента Байдена висловилися щодо потенційного повернення ядерної зброї Україні. Чи є це технічно можливим? Які умови можуть сприяти виникненню політичної волі для реалізації такого рішення?

Питання повернення ядерної зброї, яку Україна втратила після розпаду Радянського Союзу, не є предметом обговорення у Білому домі. Про це в неділю, 1 грудня, заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван в інтерв'ю ABC News.

Таким чином Салліван прокоментував публікацію в The New York Times, котра повідомляла про різні заходи зміцнення оборони України і, з посиланням на неназваних офіційних осіб, припускала можливість повернення ядерної зброї як "величезного стримувального фактору".

У цій статті наводиться цитата анонімного американського чиновника, який висловлює ідею про можливість "повернення" ядерної зброї Україні, проте підкреслює, що цей варіант є "складним і може призвести до серйозних наслідків". Однак в матеріалі не згадується, чи американська адміністрація дійсно розглядає такі наміри.

Однак Салліван категорично заперечує навіть саму ідею такої гіпотетичної ситуації.

"Це питання не підлягає обговоренню. Ні", - заявив він у коментарі для засобів масової інформації.

Згідно з його заявами, команда президента США Джо Байдена нині активно працює над зміцненням різних "звичайних можливостей", щоб українці могли "ефективно захищати себе та вести боротьбу з російськими агресорами". Проте це не включає відновлення ядерної здатності.

Нагадаємо, що раніше Дмитро Медведєв, відомий як головний пияка Кремля, а також заступник голови російського Радбезу і колишній президент Росії, висловив свою реакцію на статтю в The New York Times. У ній йдеться про те, що американські та європейські представники запропонували президенту Байдену допомогу в поверненні Україні ядерної зброї, яку вона передала Росії в обмін на гарантії безпеки відповідно до Будапештського меморандуму 1994 року.

"Західні ЗМІ навперебій пропонують США наділити Україну атомною зброєю. Чудова думка, особливо у світлі нової доктрини ядерного стримування Росії. Залишається ще подумати, кому потенційно з ворогів США ми могли б передати свої ядерні технології", - зазначив Медведєв.

Втім він не уточнив, з якими саме терористам Росія готова ділитися ядерною зброєю, аби вони загрожували США. Хоч і пригрозив європейським країнам ударом балістичними ракетами Орєшнік із ядерними боєголовками.

Європа розмірковує над потенційними наслідками, які може викликати система (Орєшнік - ред.), якщо вона запустить ядерні боєголовки. Виникають запитання, чи можливо перехопити ці ракети і скільки часу вони знадобляться для досягнення столиць Старого Світу. Відповідь: можливі втрати будуть неприпустимими, сучасні засоби перехоплення не зможуть їх зупинити, і йдеться про лічені хвилини. Бомбосховища не зможуть забезпечити захист, тому залишається лише сподіватися, що доброзичлива Росія заздалегідь попереджатиме про запуски, - зазначив він з погрозою.

Не дивно, що агресивна Росія не демонструє жодної іншої реакції. Але чи реально технічно відновити ядерний статус України?

Тут є правовий та практичний аспекти - розглянемо їх обидва.

По-перше, за інформацією видання SPRAVDI, такий варіант реалізації є майже неможливим. Це пов'язано з тим, що США стали учасниками Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) ще в 1969 році, взявши на себе зобов'язання не передавати ядерну зброю державам, які її не мають.

На думку видання, заяви маріонеток Путіна слугують елементом стратегії ядерного шантажу, у яких Сполучені Штати звинувачуються в "ескалації конфлікту". Це також є відображенням власних дій Росії, яка активно підтримує розробку ядерної зброї в Північній Кореї та Ірані, що є серйозним порушенням ДНЯЗ (Договору про нерозповсюдження ядерної зброї).

На думку військового аналітика Івана Ступака, який працював у СБУ з 2004 по 2015 рік, навіть наявність ядерної зброї не гарантує нам захист.

Уявімо ситуацію: в околицях Кропивницького зберігаються 15 ядерних боєголовок і 15 носіїв. Російські війська починають наступ, і ми вирішуємо використати 5 боєголовок. Вони вражають такі міста, як Ростов, Таганрог і ще декілька. Вибухи лунають, але в Росії є 6 тисяч ядерних боєголовок. Слід усвідомити, що відповідь може бути в пропорції 1 до 3, або навіть 1 до 5. І, швидше за все, світ підтримуватиме Росію, адже той, хто першим застосував ядерну зброю, стане винним у розв'язанні ядерної війни. У результаті, ми опинимося в ролі винуватців. Ядерна зброя не забезпечить нам захист, - підкреслив Ступак в інтерв'ю 24 каналу.

Однак існують й альтернативні погляди з цього питання. Військовий аналітик, керівник платформи New Geopolitics Research Network та заступник директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь вважає, що якщо Україні відмовлять у вступі до НАТО і змуслять капітулювати перед Росією, то питання створення власного ядерного арсеналу стане особливо актуальним.

"Проблема не в характеристиках ядерної зброї. Основна справа має політичний і стратегічний вимір. Якщо Україна стане партнером НАТО і, можливо, отримає запрошення до альянсу, а також не залишиться в так званій сірій зоні в цій нестабільній глобальній ситуації, тоді нам не знадобиться ядерна зброя," - підкреслив Самусь в програмі на Еспресо.

Однак якщо Україна опиниться в "сірих зонах", вступ до Альянсу стане недосяжним. Якщо нас змушуватимуть до капітуляції та поступок територій Росії, яка є агресором, це матиме тривалі наслідки. У такій ситуації, на думку експерта, Україні слід діяти виходячи з власних національних інтересів.

У даному контексті мова йде про виживання та збереження української нації. Питання більше не зводитиметься до того, чи варто нам розробляти елементарну ядерну зброю, чи не варто. Наше виживання стане пріоритетом, і в цьому випадку нам потрібно буде використовувати всі доступні засоби. В умовах, коли ми опинимося в зоні між НАТО, Західом і Росією, необхідно буде вжити різноманітних заходів. У цьому контексті ядерна зброя може стати одним із можливих інструментів, підкреслює Самусь.

Однак, за словами Ступака, навіть Китай розглядає "ядерку" у вигляді лише "теоретичної" зброї.

"Повертаючись до питання, в чому тоді захист України, скажу, що захист криється безпосередньо в Україні. Все в Україні є. Це армія, це ВПК. От перший день закінчення війни, і в Україні повинна бути розроблена велика програма переносу всіх виробничих потужностей для захисту України під землю. Умовні тунелі від Чопу до Кропивницького, до Дніпра, до Києва, в яких будуть сотні складських приміщень, де будуть десятки виробничих потужностей, котрим не страшні будь-які удари з повітря", - наголосив Ступак.

Справді, слід підкреслити: й на даний момент нічого не перешкоджає реалізації таких ініціатив.

А також не слід забувати мудрі й сміливі слова легендарної Голди Меїр - киянки, котра стала однією з засновниць держави Ізраїль і її прем'єром. Ці слова були сказані під час справжньої небезпеки для її нової Батьківщини.

"В Ізраїлю немає ядерної зброї, але якщо буде потрібно, ми її використаємо", - попереджала Меїр.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.