Як глобальна економіка відреагує на виборчу перемогу Трампа, яке відношення це має до українського бізнесу та які прогнози щодо курсу гривні?
Як перемога Дональда Трампа на виборах президента в США впливає на економіку всього світу, курси валют, ціни на золото й нафту, ситуацію на ринку криптовалют, вартість українських державних боргів і вітчизняного бізнесу, а також перспективи гривні, - читайте в огляді РБК-Україна.
Світові ринки бурхливо реагують на перемогу Дональда Трампа на президентських виборах в США.
Американський долар показує стійке зростання відносно багатьох світових валют, відзначаючи найбільше укріплення з березня 2020 року. Згідно з інформацією Reuters на 16:32 (за київським часом), падіння основних валют світу по відношенню до долара США виглядало наступним чином: євро - (-)2,09%, британський фунт - (-)1,43%, японська ієна - (-)1,71%, китайський юань - (-)1,02%.
Світові фондові індекси демонструють зростання слідом за курсом долара, але не всі вони показують позитивну динаміку. Наприклад, британський FTSE 100 піднявся на 0,23%, а японський Nikkei 225 продемонстрував значний приріст у 2,61%. Натомість фондовий індекс Euro Stoxx 50, який об'єднує 50 найбільших компаній єврозони, зазнав зниження на 0,77%.
Зростання фондових індексів відзначається підвищенням активності на глобальному ринку акцій.
На ринку сировини зафіксовано значне зниження цін. Зокрема, золото стало дешевшим на 2,85%, мідь знизилася в ціні на 3,44%, а нафта марки Brent впала на 1,76%.
На фоні цих подій ринок криптовалют показав прогнозований ціновий ріст. Біткоїн, зокрема, досяг нових рекордів, наблизившись до позначки у 75 тисяч доларів за одиницю. Це не стало несподіванкою для багатьох, адже Трамп славиться своїми відкритими висловлюваннями про потенціал криптовалютного ринку. Представники цієї сфери активно підтримували його на останніх виборах.
Досить згадати деякі суперечливі обіцянки, які Трамп озвучив під час своєї президентської кампанії. Серед них були: негайно усунути Генрі Генслера з посади голови Комісії США з цінних паперів і бірж (SEC); заснувати "Національний біткоїн-резерв"; перетворити США на "світову столицю біткоїн"; скасувати податок на приріст капіталу для біткоїнів; підтримувати майнінг біткоїнів на території США; ліквідувати антикриптовалютні регуляції; створити "консультативний комітет з біткоїну та криптовалют"; захистити право на індивідуальне зберігання криптовалюти; відмовитися від впровадження цифрової валюти центрального банку США (CBDC).
Активи також зростають в країні-агресорі. Як повідомляє The Moscow Times, зранку після новин про результати виборів у США спостерігається підвищення Індексу Московської біржі, а акції провідних компаній, таких як Сбєрбанк, Газпром, Новатек, ВТБ, НЛМК, Сургутнєфтєгаз, Лукойл, Транснєфть, Совкомфлот і Аерофлот, також демонструють зростання.
На фоні цих подій український борговий ринок показує значне зростання. Зокрема, спостерігається підвищення вартості єврооблігацій та ВВП-варантів України. Проте, на жаль, курс гривні, як і очікувалося, зазнає зниження.
А котирування акцій окремих українських компаній на іноземних біржах і взагалі б'ють рекорди. Так, акції гірничорудної компанії Ferrexpo на Лондонській фондовій біржі виросли на 35%, акції агрохолдингу МХП виросли там же на 3,45%. На Варшавській фондовій біржі акції української компанії "ІМК" подорожчали на 2,36%, а "Астарти" - на 0,63%.
Експерти, опитані РБК-Україна, вважають, що зростання цін на українські активи, ймовірно, пов'язане з сподіваннями міжнародних інвесторів на швидке завершення конфлікту в Україні. Цю ідею активно просуває Дональд Трамп серед своїх прихильників останніми місяцями. Однак це зростання більше нагадує тимчасову емоційну реакцію ринку, а не результат ретельного аналізу ситуації в Україні. Які події відбуватимуться далі – це залишається великим питанням, попереджає керівник аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій. Дональд Трамп асоціюється з великою невизначеністю, особливо в геополітичному контексті. Тим не менш, для інвесторів "мир важливий, незалежно від ціни" – це стало джерелом оптимізму.
"В даний момент не йдеться про ринкові прогнози. Найімовірніше, це лише поверхнева імпульсивна реакція ринку на виборчі результати, враховуючи передвиборчі обіцянки Трампа щодо швидкого завершення конфліктів в Україні", - зазначає фахівець.
На основі цього оптимізму міжнародних інвесторів спостерігається помітне підвищення цін на українські єврооблігації та ВВП-варанти. З цим згоден і Олександр Мартиненко, керівник департаменту корпоративного аналізу групи ICU. Хоча ми не можемо говорити про надзвичайну ліквідність, проте це вже є позитивним сигналом для українського бізнес-середовища.
Разом з тим українська гривня через укріплення долара наразі знаходиться під тиском. Особливо відчутно це було в перші години після закінчення американських виборів. В другій половині дня 6 грудня - чи то внаслідок зусиль Національного банку, чи як результат саморегулівної дії ринку - тиск на гривню послабився, описує ситуацію фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. Надалі все залежатиме від дій НБУ, у якого є достатньо резервів та інструментів впливу на валютний ринок для утримання курсу гривні від значного просідання.
Щодо майбутніх економічних можливостей України, співрозмовник видання зазначає, що внаслідок американських виборів, світова економіка опинилася в неоднозначній ситуації, яка впливає і на нашу країну. Хоча ринок у США, а також частково в Україні та Росії демонструють оптимістичні настрої, ринки Європи та Азії переживають кризу.
"Євро - падає. Економічна політика Трампа - очікувано протекціоністська. Отже, Європа, яка зараз знаходиться не в найкращій економічній формі, буде стагнувати. А оскільки Європа - головний економічний партнер України, то варто чекати на падіння попиту й на українські товари. Все це стримуватиме економіку України", - застерігає аналітик.
Щодо фінансових перспектив України та здатності Національного банку підтримувати стабільність гривні, то вони в основному залежать від обсягів і термінів отримання фінансової допомоги від наших міжнародних партнерів. Крім того, політика Сполучених Штатів стосовно конфлікту в Україні, безумовно, матиме значний вплив на цю ситуацію.
"У будь-якому випадку, перспектива "замороження" конфлікту в Україні вимагатиме скасування валютних обмежень. Це стане необхідним для відновлення стабільного функціонування валютного ринку, за допомогою якого можна буде залучити суттєві інвестиції для відновлення країни. Лібералізація валютних обмежень стане потужним чинником впливу на курс гривні", - зазначає співрозмовник РБК-Україна.