Як зберегти психічну рівновагу, ознайомлюючись із ядерними загрозами з боку Росії.

Ні дня без тривоги, коли поруч – сусідська Росія. А ще гірше, коли українські медіа та анонімні Telegram-канали навмисно грають на емоціях та розповсюджують паніку. Нещодавно в інформаційному просторі знову почали активно обговорювати можливість застосування Росією ядерної зброї проти України. Сотні Telegram-каналів вкотре продемонстрували, як з нізвідки створити новину, яка заважає українцям спокійно спати вночі.

Це оповідь про те, як ваші емоції стають знаряддям маніпуляцій. Крім того, ми розглянемо, чому знання алгоритмів дій у кризових ситуаціях є настільки важливим. Невеличкий спойлер: це знання додасть вам впевненості та спокою.

Днями ми спостерігали нову хвилю паніки в Telegram: низка каналів поширила фото й відео з магазинів LC Waikiki в Києві та Одесі, зазначивши, що в ТРЦ почали розміщувати постери з планом дій на випадок ядерного удару. Усі пости супроводжують ідентичні підписи: "До чого нас готують?", "Анонс на 2025?".

Інструкції на випадок ядерної атаки й справді розміщені в мережі магазинів LC Waikiki в різних українських містах. Однак вони з'явилися не зараз, а були там набагато раніше. Наша співробітниця ще в липні звернула на них увагу. То чому інтерес до плакатів серед Telegram-каналів прокинувся лише зараз? Росія не вперше погрожує вдарити по Україні "ядеркою".

Супровідні фрази під фото маніпулятивні й мають на меті збільшити охоплення. Вони тиснуть на емоцію страху та сіють паніку серед населення. До того ж вони в багатьох каналів абсолютно однакові.

Пости, що роблять із того сенсацію, підіграють ворогу, адже нагнітають та підживлюють тривожні настрої в суспільстві.

Навіть не сумнівайтеся: дуже багато російських медіа вже теж почали поширювати цю новину зі згадками про те, як вони випробували минулого тижня свій "Орєшнік". Адже ми є свідками гібридного, комбінованого підходу, де росіяни атакують нас не лише у фізичному просторі дронами й ракетами, а й в інформаційному - постійним нагнітанням, залякуванням, погрозами застосувати ще більше ракет або й узагалі вчинити ядерну атаку. Усе це потрібно їм для того, щоб українці якомога довше відчували себе в небезпеці, боялися за рідних, щоб в українців посилювалося відчуття невпевненості у власних силах.

Але правда така, що на цьому етапі війни ми всі за замовчуванням мусимо бути готові до будь-яких надзвичайних ситуацій. А такі інструкції в громадських місцях, у телемовленні чи деінде мають стати звичною справою.

Відчуття страху та тривоги через можливу загрозу для життя є звичайною і природною реакцією. Проте, якщо ви навчитеся, як реагувати в умовах ризику, це можна вважати своєрідною теоретичною підготовкою до таких ситуацій.

Зробіть звичкою ознайомлюватися з інструкціями заздалегідь, а не тоді, коли вже виникла проблема. У момент паніки та страху важко сприймати інформацію адекватно. Вивчивши її заздалегідь, ви будете почуватися впевненіше, адже знатимете, як реагувати. Крім того, рекомендуємо зберігати ці інструкції у закладках, нотатках або скриншотах на телефоні.

Влітку 2022 року виникла одна з перших і найпотужніших хвиль занепокоєння через ядерні загрози з боку Росії. У відповідь на ці тривоги команда проєкту Dovidka.info при Центрі стратегічних комунікацій розпочала розробку інструкції спільно з експертами Державного центру з ядерної та радіаційної безпеки. Цей план дій, заснований на уроках Чорнобильської катастрофи, був адаптований до сучасних реалій. Алгоритм доступний на сайті Dovidka.info, а також був перетворений на різні формати, включаючи пости в соціальних мережах та короткий анімаційний ролик.

Але соцмережами поширювалися й інші інструкції, як урятуватися. Вони суперечили одна одній і відступали від порад фахівців. Наприклад, в одному з дуже популярних постів була така порада: одразу після вибуху "біжіть від епіцентру вибуху багато кілометрів у сторону евакуації". Це неправильно.

Ось що потрібно робити: після вибуху слід негайно перейти в укриття, забезпечити герметичність приміщення, здійснити дезактивацію та очікувати на інструкції від компетентних органів. Це саме те, що ми рекомендуємо у нашій детально перевіреній інструкції, розробленій експертами.

Чи можете ви собі уявити, скільком людям у разі ядерного удару може нашкодити рекомендація з Facebook?

Існує ще одне питання, на яке різні неперевірені джерела надають суперечливі відповіді: чи повинні всі без винятку приймати таблетки калію йодиду для виживання у випадку радіаційного впливу? Багато інструкцій містять цю рекомендацію, проте в умовах реальної загрози цей препарат може не лише не допомогти, але й, що ще гірше, завдати шкоди багатьом людям.

Йодопрофілактику слід здійснювати лише після отримання офіційного повідомлення про її потребу. Однак це може бути не завжди виправданим.

Приймати калію йодид доцільно лише в ситуаціях, коли радіаційне випромінювання викликане радіоактивним йодом. У інших випадках, наприклад, при використанні "брудних бомб", вживання йодовмісних препаратів є небезпечним і може завдати серйозної шкоди здоров'ю.

А дорослим віком за 40 років або людям з порушеннями функціонування щитоподібної залози йодна профілактика зазвичай не потрібна.

Отже, коли ви шукаєте інструкції, які можуть вас заспокоїти і підготувати до ситуації, важливо покладатися лише на перевірені джерела. Зустріли інструкцію? Завжди запитуйте себе: хто її автор? Якщо це публікація у Facebook від незнайомої особи, обов'язково звірте цю інформацію з даними від надійних органів, таких як ДСНС, МОЗ або поліція. Також корисним буде відвідати сайт Dovidka.info, де можна знайти структуровані поради на різні випадки.

Вам і вашим близьким слід мати спільну стратегію.

У критичних ситуаціях важливо, щоб усі члени сім'ї діяли злагоджено. Кожен повинен бути обізнаний про свої дії в разі обстрілів, пожежі, обвалу будівлі чи втрати зв'язку. Не менш важливо мати чіткий план дій на випадок, якщо небезпека застане вас у різних місцях.

Одного разу команда нашого проєкту Dovidka.info задумалась, а що буде, коли росіяни застосують ядерну зброю, а діти будуть у школах і садочках, батьки - в іншому місці? Легко припустити, що багато хто захоче забрати дитину, щоб разом перечекати лихо. Однак це лише спричинило б хаос і ще більшу небезпеку. Адже головне правило - сховатися від радіації в укритті, ретельно загерметизувати його та провести дезактивацію шкіри, одягу, поверхонь. А батьки, які приїдуть за дитиною в школу або садок забирати її з укриття, наразять на небезпеку не лише себе та свою дитину, а всіх, хто є в цьому укритті.

Проте спеціальних вказівок для даного випадку від відповідних органів не було. Тому, спільно з Міністерством освіти і науки та Державним центром з ядерної та радіаційної безпеки, ми розробили детальний план дій для батьків та вчителів у цій ситуації. Цю інструкцію отримали навчальні заклади, зокрема школи та дитячі садочки. Ви також можете ознайомитися з нею на сайті Dovidka.info.

Обов'язково проговоріть зі своїми рідними заздалегідь, як буде діяти кожен із вас.

Ніхто не в змозі з точністю передбачити, чи відбудеться ядерний удар. Однак кожен з нас має можливість забезпечити свою безпеку. На емоційному рівні це може означати відмову від підписки на анонімні Telegram-канали і обмеження часу на перевірку новин. Що стосується фізичної безпеки, важливо заздалегідь подбати про себе та своїх близьких.

Рекомендую заздалегідь підготуватись до можливих загроз: дізнайтесь, де знаходяться найближчі укриття поруч із вашим домом або місцем роботи, а також оцініть, скільки часу вам знадобиться, щоб до них дістатись. Щодо інформаційного контексту, важливо навчитися чітко розрізняти повідомлення, які викликають паніку, від офіційних та достовірних джерел.

1. Не вірте сліпо всьому, що попадається на очі. Які питання можуть допомогти визначити, чи є інформація достовірною?

2. Перевіряйте всю інформацію: чи публікують її авторитетні джерела та медіа з надійною репутацією, і що саме вони повідомляють? Перш за все, звертайте увагу на дані від державних органів. Регулярно слідкуйте за оновленнями на їхніх офіційних сайтах та в соціальних мережах. Серед українських ЗМІ, які користуються довірою, можна відзначити: "Суспільне", "Укрінформ", Hromadske, "Українська правда", "Радіо Свобода".

3. Ретельно дослідіть тему. Яскравий приклад маніпуляції - історія з поширенням фото постерів із планом дій у разі ядерної атаки. Ми з'ясували, що ці постери в магазинах розміщені давно, і вони зовсім не означають, що ймовірність такої атаки саме зараз зросла.

4. Візьміть хвилинку, перш ніж реагувати на отриману інформацію. Чи намагаються вони вплинути на ваші почуття?

Це досягається через використання емоційно заряджених висловлювань: "страшно", "очікуйте на жахливе", "незвичайний контент". Або, наприклад, у зв'язку з новиною про плакати в крамницях: "Що нас чекає?", "Які посили нам подають?".

5. Зробіть ревізію своїх підписок. Відпишіться від анонімних каналів -- залиште тільки офіційні.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.