Конфлікт може затягнутися на багато років: які території має на меті захопити Путін і що слід очікувати в 2025 році.
Військовий аналітик поділився своїми думками щодо планів диктатора, валізи Шольца та ризиків, що нависли над Запоріжжям.
Росія продовжує повітряний терор України і посилює військовий тиск на окремих ділянках фронту. Те, що Путін не хоче припинення війни, усвідомили навіть європейські лідери. Наприклад, канцлер Німеччини Олаф Шольц, який телефонував російському диктатору.
Західні політики дедалі частіше висловлюють думку, що Путін не зупиниться в своїх агресивних діях щодо нашої країни, і ця війна може затягнутися на багато років. Вони також стверджують, що досягти миру в Україні, ймовірно, буде неможливо без певних територіальних поступок.
ТСН.ua поцікавився у військового експерта, наскільки вистачить сил у Путіна, щоб вести цю війну і чи вдасться світовим лідерам переконати російського диктатора у її припинені.
За словами військового аналітика Ігоря Романенка, Олаф Шольц не припиняє шукати шляхи для здобуття ролі активного посередника у цій війні.
Німецький політик не став тим активним і рішучим лідером, який би надав належну підтримку Україні. Безумовно, Німеччина робить значний внесок, зокрема в сфері протиповітряної оборони, і ми щиро вдячні за цю допомогу. Проте в діях канцлера Шольца не вистачає рішучості; він нагадує "європейського Саллівана", що має свої негативні наслідки. Це особливо помітно, коли канцлер намагався зв'язатися з Путіним для обговорення якогось неясного перемир'я в рамках цієї війни, - зазначає Ігор Романенко, військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці та колишній заступник керівника Генерального штабу (2006-2010 рр.) у коментарі для ТСН.ua.
Експерт зазначає, що на дії німецького канцлера значною мірою впливають наближаючі вибори в Німеччині. Саме це пояснює його візит до Києва, адже необхідно підвищувати рейтинг.
В українській столиці Олаф Шольц не був 2,5 роки, тому здивував усіх, коли вийшов з поїзда на київському вокзалі, тримаючи в руках велику сріблясту валізу.
"Шольц чудово розуміє, що втриматися на посаді він зможе лише у випадку, якщо покаже суттєвий прогрес у питанні виходу на паузу щодо ведення бойових дій в Україні. А це дуже складно зробити, попри намагання німецького канцлера. Обставини, які зараз є, свідчать про те, що озвучені пропозиції від Шольца неприйнятні для Путіна. Німецький канцлер робить все це задля зміцнення власного рейтингу. До того ж, його конкурент на виборах займає більш рішучу позицію. Принаймні, у своїх заявах він обіцяє надати Україні німецькі далекобійні ракети Taurus, а от Шольц цього чомусь не робить. Він приїхав до Києва на зустріч з нашим президентом, привіз загадкову валізу. І людей більше цікавило, що у тій валізі, ніж сам візит", - зазначає Ігор Романенко.
Експерт зазначає, що нині переважна частина європейських політиків активно шукає способи зупинити Путіна. Деякі з них намагаються надати військову підтримку, тоді як інші покладають надії на те, що Китай зможе вплинути на Росію, якщо буде застосовано відповідні дипломатичні заходи.
Багато людей вважають, що Україні потрібна пауза у війні – призупинення бойових дій. Але постає питання: на яких умовах це можливо? Судячи з теперішньої ситуації на фронті, Путін не має наміру зупиняти конфлікт. Незважаючи на значне скорочення військових ресурсів Росії – росіяни зазнають величезних і рекордних втрат щодня та щомісяця – це не зупиняє його від намірів продовжувати бойові дії. Навпаки, він лише посилює агресивну тактику ведення війни, - зазначає Ігор Романенко.
Генерал-лейтенант зазначає, що помічає певну ієрархію в діях російського керівника.
В першу чергу, Путін має намір вирішити питання, пов'язані з Донецькою та Луганською областями, намагаючись захопити їх у межах чинних кордонів. Саме тому ворог зосереджує значні сили в напрямку Курахового, Покровська та інших міст регіону. Одночасно російський лідер намагається вирішити для себе важливе питання щодо Курщини. Минулого тижня російські війська були перекинуті туди, знімаючись з напрямків на Запоріжжя та Вовчанськ, а можливі перебування з інших напрямків також не виключені, - зазначає Ігор Романенко.
Експерт зазначає, що Путін включив Запоріжжя і Херсон до своєї конституції, що свідчить про його наміри окупувати ці українські регіони.
"Але гадаю, що перед цим для нього є більш пріоритетна мета - витіснити наші війська з Курщини. Це зараз буде завдання №1 для його генералів. Вони вже дещо просунулися на Курщині, залишається десь 500-600 квадратних кілометрів, які контролюють наші Сили оборони. Путін буде робити все можливе, щоб позбавити Україну такого "активу" як Курщина на момент можливих переговорів". - пояснює військовий експерт.
Ігор Романенко зауважує, що після виходу на кордони Луганської та Донецької областей, вирішення питання на Курщині, наступними етапами у плані Путіна будуть Запорізька та Херсонська області.
«На Херсонському напрямку противнику буде вкрай важко здійснювати бойові операції, оскільки йому потрібно буде подолати Дніпро і фактично атакувати високий правий берег. З військової перспективи це створює дуже складні умови для ведення боїв. Саме з цієї причини Путін зосереджує свої зусилля, в першу чергу, на Запоріжжі, хоча наразі цього не робить, оскільки війська з цього фронту були перекинуті на Курщину», - зазначає військовий аналітик.
Він зазначає, що якщо на Курщині буде досягнуто позитивних результатів, противник може знову зосередитися на Запорізькому напрямку для активізації бойових дій. Хоча російські війська раніше готувалися до цього, їм довелося відійти. Після повернення та успішних дій, у росіян не залишиться потреби форсувати Дніпро, і вони зможуть знову зосередитися на Запоріжжі, просуваючись суходолом у напрямку Херсона.
На даний момент у Путіна відсутні ресурси для активних дій на всіх ключових фронтах, і ще більше для того, щоб здійснити просування в тому обсязі, як він бажає. Проте, російські війська досягають певних успіхів на полі бою, оскільки їхні дії мають стратегічний характер. Вони фокусуються на конкретних ділянках, перекидаючи сили з інших секторів фронту. Якщо їм вдається досягти успіху, вони переходять до наступу в іншому напрямі. Саме таку стратегію використовує Путін, і, що важливо, у нього є ресурси для її реалізації, підкреслює Ігор Романенко.
Експерт пояснює, що у зв'язку з такими діями противника, наша стратегічна оборонна операція потребує значних ресурсів, додаткових засобів для ураження та боєприпасів.
"Лише за їх наявності ми зможемо перейти до стабілізації ситуації на фронті. Окрім цього нам потрібно вирішити внутрішнє питання з мобілізацією, насамперед, це підготовка новобранців для ефективного ведення бойових дій. На жаль, ми вже втратили дуже багато часу пустивши мобілізаційне питання на самоплив, перекидаючи з відомства на відомство. Нам потрібно покращити ситуацію з мобілізацією. І чим швидше ми це зробимо, тим краще", - зазначає Ігор Романенко.
В Інтернеті вже активно обговорюються ідеї щодо ймовірного контрнаступу наших оборонних сил. Припускається, що про це заявив головнокомандувач Олександр Сирський.
За словами Ігоря Романенка, ситуація на фронті дуже важка, особливо на Кураховському та Покровському напрямках.
"Гадаю, що про контрнаступ говорити зарано. Сирський не чарівник, щоб помахом чарівної палички принципово змінити ситуацію на фронті. Він може це зробити за єдиної умови, якщо держава дасть йому для цього усі необхідні ресурси. Питання ресурсів є принципово головним, хто б не керував військом - Залужний, Сирський чи Драпатий. Гадаю, що зараз йдеться про контратаки, які можуть допомогти стабілізувати ситуацію на сході або ж допомогли утримати наші позиції на Курщині. Якими вони будуть і чи будуть взагалі, побачимо найближчим часом", - зазначає Ігор Романенко.
У медіа дедалі більше з'являється інформації про ймовірне завершення війни у 2025 році. Ми вирішили звернутись до спеціаліста, щоб дізнатися, наскільки реалістичним є цей прогноз.
"Важливо розрізняти між питаннями припинення бойових дій та завершення війни. Конфлікт може затягнутися на десятиліття, поки не будуть підписані відповідні угоди. Саме цього прагне Путін, вимагаючи капітуляції. Однак Україна на такі умови ніколи не погодиться. Тому наразі мова йде лише про можливість зупинки бойових дій, що є зовсім іншим питанням. Відтак, за певних обставин, цілком ймовірно, що припинення бойових дій може стати реальністю у 2025 році", - зазначає Ігор Романенко.
Генерал-лейтенант зазначає, що більшість учасників конфлікту бажають зупинити бойові дії. Україні це також необхідно для проведення відповідних змін. Однак це не є фіналом війни в її традиційному сенсі.
"Війна перейде на новий етап, який може проявитися як у військових, так і в дипломатичних формах. Необхідно знайти час для відновлення мирних переговорів. Ключовим питанням є те, наскільки ефективно міжнародні партнери зможуть тиснути на Путіна через санкції. Зараз його позиції виглядають значно сильніше, оскільки він продовжує ракетні атаки та анексію українських територій. США та наші союзники можуть зіграти важливу роль у цьому процесі. Російський лідер активно використовує "вікно можливостей", яке виникає до моменту, коли Трамп знову займе пост президента. Тим часом нова адміністрація США вже шукає шляхи для врегулювання конфліктів, зокрема намагається знайти рішення для припинення війни між Ізраїлем і Палестиною, а також розглядає можливості для зупинки бойових дій в Україні", - зазначає Ігор Романенко.
Раніше ТСН.ua розповідав, що Шольц написав послання Путіну з Києва: на чому наголосив.
Также ознакомьтесь с:
По Дніпру били показово: навіщо Путіну "Орешник" і чому передумав скидати на Київ
Путін і ядерна загроза: чому в Кремлі виникли панічні настрої через ATACMS та чи ризикне авторитарний лідер вступити у конфронтацію з НАТО.