Від Віткоффа до Рубіо: хто з команди Трампа підтримує Україну, а хто – Росію
Хто з членів команди Трампа надає перевагу залишатися непоміченим у вираженні своїх поглядів?
Серед всіх осіб, що оточують Трампа, спецпредставник по Росії Віткофф виділяється як один із найяскравіших прихильників проросійських поглядів. Він вже тричі провів зустрічі з Путіним, після яких робив гучні заяви, що співпадають з кремлівською пропагандою.
У коментарі для Fox News 23 березня він висловив оптимізм щодо переговорів, заявивши: "Я відчуваю, що Путін хоче миру". Також Віткофф регулярно заявляє, що ключовим питанням конфлікту є статус чотирьох українських регіонів -Донецьк, Луганськ, Запоріжжя, Херсон і Крим. Приміром, 21 березня в інтерв'ю блогеру Такеру Карлсону він назвав ці регіони "російськомовними" та стверджував, що "переважна більшість" їхніх жителів за результатами російських "референдумів" хоче бути під контролем Росії.
А в коментарі The Wall Street Journal Віткофф висловив не менш абсурдну ідею про те, що Україна нібито може "менше дбати" про деякі зі своїх "російськомовних регіонів".
Крім того, Віткофф висловлював ідею про економічну співпрацю з Росією після укладення мирної угоди, а також є прихильником послаблення санкцій проти РФ у відповідь на прогрес у переговорах.
Дії Віткоффа не залишилися без уваги в Києві, і український президент Володимир Зеленський не раз висловлював свою реакцію на його заяви. "Я вважаю, що пан Віткофф обрав для себе тактику, притаманну російській стороні. Це надзвичайно небезпечно, оскільки він, свідомо чи ні, поширює російські наративи", - підкреслив Зеленський під час брифінгу 17 квітня, зазначивши, що Віткофф не має повноважень для "обговорення українських територій".
Проросійські ухили Віткоффа пов'язують і з його тісними контактами зі своїм "колегою" - спецпредставником Путіна Кирилом Дмітрієвим, який нібито зумів знайти спільну мову з американцем на грунті бізнес-інтересів.
Джей Ді Венс
Віце-президент Сполучених Штатів постійно висловлює критику на адресу України, закликаючи до зменшення або навіть повного припинення військової допомоги, натомість пропонуючи спрямувати ці ресурси на "більш пріоритетні" для Америки питання. Це, зокрема, зумовлено ізоляціоністськими поглядами Венса, які підкреслюють абсолютну важливість національних інтересів США у зовнішній політиці. Крім того, віце-президент висловлює ідеї щодо "реалістичного" вирішення конфлікту, що може передбачати визнання Росією анексованих територій, як він уже зазначав у своїх пропозиціях у 2024 році.
Окрім того, між Венсом та українським керівництвом постійно виникають як особисті, так і дистанційні суперечки. Наприклад, на початку квітня Володимир Зеленський у бесіді з CBS "60 Minutes" звинуватив Венса у тому, що той "виправдовує" агресію Росії.
Венс відреагував у соціальній мережі X, охарактеризувавши звинувачення як "незграбні" та підкресливши, що його критика дій Росії триває з 2022 року. Він акцентував увагу на своїй меті досягнення "реалістичного виходу" для завершення конфлікту, проте не розкрив, які компроміси вважає прийнятними.
Тулсі Габбард – американський політик та активіст, відомий своєю діяльністю у сфері міжнародної політики та соціальних питань.
Як і Джей Ді Венс, керівниця національної розвідки США, яка відповідає за координацію діяльності розвідувальних агентств, має ізоляціоністські погляди.
До 2025 року Габбард здобула популярність завдяки своїй активній критиці військової підтримки України, відзначаючи схожість своїх висловлювань з російськими наративами, а також звинувачуючи адміністрацію Джо Байдена у затягуванні конфлікту. Проте під час слухань у Сенаті 30 січня вона заперечила ці звинувачення, підкресливши, що "Путін розпочав війну проти України", і охарактеризувала Росію як стратегічного конкурента Сполучених Штатів.
Тулсі Габбард – американський політик та активіст, відомий своєю діяльністю у сфері міжнародної політики та соціальних питань. (фото: Getty Images)
Габбард відзначилася критикою персонально щодо президента України. Так, в інтерв'ю Fox News від 3 березня вона заявила: "Володимир Зеленський стверджує, ніби бореться за свободу і демократію, але якщо придивитися, ми побачимо протилежне".
Наприкінці березня під час слухань у сенатському комітеті з розвідки Габбард висловила думку, що як Україна, так і Росія вважають тривалу війну менш небезпечною, ніж "недостатнє врегулювання". Вона підкреслила, що лідери обох держав наразі не готові до компромісів. Крім того, вона акцентувала на необхідності ведення переговорів, щоб уникнути подальшої ескалації конфлікту.
Марко Рубіо
Держсекретар США відноситься до прагматиків, які розуміють позицію України. Джерела РБК-Україна в українській владі кажуть, що із Рубіо вдалося налагодити конструктивні відносини під час перемовин у Саудівській Аравії І. Серед іншого, цьому сприяють антикитайські погляди Рубіо (а Росія і Китай залишаються союзниками), та його релігійні погляди як ревного католика. Зокрема, він висловив "найглибші співчуття" жертвам російського ракетного удару по Сумах на Вербну неділю 13 квітня.
У березні 2025 року Рубіо підтримав пропозицію України про 30-денне припинення вогню, але вважає, що для закінчення війни на поступки мають піти і Росія, і Україна.
Визнаючи, що переговори з Росією загальмувалися, Марко Рубіо, а також радник президента США з національної безпеки Майк Волтц і спецпредставник щодо України Кіт на ім'я Келлог., ставлять питання про те, до якої міри можна вплинути на Путіна без суттєвих поступок з боку США та Європи.
Разом з тим, Рубіо, як і будь-хто з команди Трампа, завжди вимушений тримати свої публічні заяви суворо у заданих президентом рамках. Зокрема, після переговорів у Парижі держсекретар заявив, що час на укладення мирної угоди збігає, і якщо реального прогресу на цьому напрямку не буде, то у США "є й інші пріоритети". Як зазначає The Telergaph, Рубіо "постійно балансує між власною позицією та ризиком втратити довіру президента".
Кіт на ім'я Келлог.
Спецпредставник США щодо України вважається одним із "адвокатів" України в команді Трампа. Він загалом дотримується думки, що наразі саме Росія зриває переговори про припинення війни, що відповідає інформації, яку американцям надає Україна.
Згідно з інформацією, наданою Reuters, під час недавньої зустрічі з Трампом Келлог висловив свою опозицію до Віткоффа. Він підкреслив, що Україна, хоча і готова обговорювати певні умови, пов'язані з територіями, ніколи не прийме рішення про одностороннє визнання російського суверенітету над ними.
У березні та квітні Келлог зробив кілька суперечливих заяв, які викликали негативну реакцію в Україні та Європі. Зокрема, 12 квітня в інтерв'ю виданню The Times він представив концепцію врегулювання конфлікту, що передбачала розподіл України на сфери впливу, подібно до ситуації в Берліні після Другої світової війни. Він висловив думку, що британські та французькі війська можуть виконувати роль "миротворців" на заході України. Після того, як його слова викликали обурення, Келлог уточнив, що не мав на увазі фізичний поділ країни, а лише говорив про зони відповідальності для союзницьких військових.
Майк Волц
Радник президента США з національної безпеки активно бере участь у переговорах між Росією та Україною. Незважаючи на демонстративний "нейтралітет", джерела РБК-Україна в дипломатичних колах вважають його, з певними застереженнями, частиною "проукраїнського" блоку.
Волц виступає за поетапне врегулювання конфлікту в Україні, починаючи з припинення ударів по енергетиці, обміну полоненими та припинення вогню. При цьому, у березні в інтерв'ю CNN посадовець заявляв про територіальні поступки України в обмін на європейські гарантії безпеки. Також він критикував Зеленського за небажання йти на компроміси та підписувати угоду про корисні копалини. Водночас Волц заявляв і про застосування засобів примусу щодо Росії, аби змусити її піти на переговори.
"Ми беремо участь у дипломатії, і це включатиме як пряник, так і батіг, щоб залучити обидві сторони до столу перемовин, але також вирішити це у спосіб, який буде постійним і стійким", - сказав Волц в інтерв'ю Sky News 17 березня.
Однак, ситуація з Волцом зазнала певного удару через скандал Signalgate. Внаслідок цього останнім часом він став менш активним у публічному просторі, зокрема на українських змаганнях.
Джон Реткліфф може бути перетворено на "Джон Реткліф" або "Джон Реткліфф". Якщо вам потрібно щось більше унікальне, можна використати "Джон Реткліфус" або "Джон Реткліфс".
Директор ЦРУ є одним із найбільш закритих високопосадовців, які мають справу з українськими питаннями, проте його вплив на цю ситуацію є надзвичайно значущим.
Реткліфф став тією особою, яка оголосила про відновлення доступу України до американських розвідувальних даних, що був призупинений після відомої суперечки між Зеленським і Трампом в Овальному кабінеті. Як повідомляє Reuters, 20 березня ЦРУ, очолюване Реткліффом, надало Білому дому оцінки, які спростовували заяви Трампа та Путіна про нібито оточення українських військ у Курській області.
Джон Реткліфф може бути перетворено на "Джон Реткліф" або "Джон Реткліфф". Якщо вам потрібно щось більше унікальне, можна використати "Джон Реткліфус" або "Джон Реткліфс". (фото: Getty Images)
25 березня під час слухань у Сенаті один із посадовців повідомив, що переговори, які проводить адміністрація Трампа, мають на меті завершення війни на умовах, що гарантуватимуть стабільний мир. Він також зазначив, що ЦРУ вживає заходів для підтримки цієї ініціативи, хоча конкретні подробиці залишилися невідомими.
Реткліфф славиться своїми традиційними позиціями у сфері зовнішньої політики. Він неодноразово підкреслював, що війна між Росією та Україною є суттєвою небезпекою для Сполучених Штатів, оскільки може збільшити ймовірність втягнення країни у військовий конфлікт з ядерною потугою, якою є Росія.