Вибори в США: Трамп і Гарріс формують команди, які не ставлять Україну в центр своїх пріоритетів.

До президентських виборів у Сполучених Штатах, які привертають увагу всього світу, в тому числі й України, залишилося менше двох тижнів.

Передвиборча боротьба в Америці набрала небачених обертів, перетнувши, здається, всі можливі межі. Під час поїздки до Пенсильванії, Дональд Трамп смажив картоплю фрі у McDonald's, порівнюючи її з кольором свого волосся. Камала Гарріс публічно називає Трампа "фашистом", бо в нещодавньому інтервʼю колишній голова його штабу Джон Келлі (генерал морської піхоти, який найдовше працював на цій посаді) розповів, що Трамп хвалив Гітлера, коли був президентом.

Хто ж стане переможцем на цих виборах? Чи може Камала Гарріс стати першою жінкою-президентом США? Або ж ми побачимо повернення Трампа до Овального кабінету? Які виклики можуть чекати на Україну в цьому контексті? Наразі навіть у Сполучених Штатах важко знайти однозначні відповіді на ці запитання. Результати численних опитувань демонструють різноманітні тенденції. Проте більшість респондентів все ж надає невелику перевагу Гарріс у порівнянні з Трампом на національному рівні.

Можна з упевненістю сказати, що результат президентських виборів у США залежатиме від семи ключових коливних штатів. Гарріс має невелику перевагу в таких штатах, як Мічиган, Пенсильванія та Вісконсин. Водночас Трамп випереджає у Північній Кароліні, Джорджії та Арізоні. Багато американських аналітиків і медіа підкреслюють, що найбільш нестійкі позиції обох кандидатів спостерігаються саме у Пенсильванії, Мічигані та Вісконсині. Тож, на думку багатьох, саме ці три штати можуть стати вирішальними для результатів виборів 5 листопада.

Зовнішня політика США, зокрема стосовно України, буде визначатися не лише ім'ям нового президента, але й складом його адміністрації, включаючи важливих радників та команду. У цьому матеріалі ТСН.ua розгляне, хто може зайняти посади державного секретаря, радника з національної безпеки та міністра оборони в адміністраціях Камали Гарріс і Дональда Трампа.

Від липня, коли Джо Байден знявся з виборів, Камала Гарріс ніколи не вдавалася в деталі щодо її майбутньої зовнішньополітичної політики в разі перемоги. Вже зараз можна сказати, що це було частиною стратегії її штабу, щоб не давати команді Трампа зайвих приводів для критики. Як пише Politico, можна очікувати, що підхід Гарріс матиме певну спадкоємність чинної Адміністрації Байдена. Хоча публічно в інтервʼю прореспубліканському каналу Fox News минулого тижня Камала Гарріс запевнила: "Моє президентство не буде продовженням президентства Байдена".

Камала Гарріс вже давно представила свого кандидата на посаду віцепрезидента — губернатора Міннесоти Тіма Волза, який є відданим прихильником України. Однак, подібно до Гарріс, Волз не робив багато заяв щодо зовнішньої політики майбутньої демократичної адміністрації, підтримки України чи можливих шляхів мирного врегулювання конфлікту. Крім того, американські віцепрезиденти зазвичай не займаються міжнародними справами; це більше стосується обов'язків держсекретаря та радника президента з національної безпеки.

"На думку видання Politico, вибір державного секретаря для Гарріс, котра ще не остаточно визначила свою зовнішньополітичну стратегію в порівнянні з курсом Байдена, стане важливим сигналом: чи планує вона продовжити політику Байдена на наступні чотири роки, чи ж розробить абсолютно новий підхід."

Чинний держсекретар Ентоні Блінкен вже заявив, що навряд чи залишиться в Держдепі в разі перемоги Камали Гарріс. Найбільше на цю посаду зараз обговорюється кандидатура директора ЦРУ, колишнього посла США в Росії Вільяма Бернса. Саме йому Байден довіряв вести секретні переговори з талібами, але це не допомогло зробити вихід США з Афганістану не таким провальним. Вільям Бернс також був у Москві напередодні повномасштабного російського вторгнення, щоб переконати Кремль цього не робити. Як бачимо, нічого не вийшло.

"Наразі Бернс активно бере участь у переговорах про мир між Ізраїлем і ХАМАСом", - інформує видання The Hill. Проте й тут немає помітних досягнень. Крім Бернса, на посаду держсекретаря в адміністрації Гарріс також розглядаються сенатори Кріс Мерфі та Кріс Кунс. Обидва політики виступають за підтримку України, підкреслюючи, що Збройні Сили України повинні отримати всю необхідну допомогу, адже в іншому випадку американським військам може знадобитися безпосередня участь у конфлікті з Росією.

Однією з ключових посад є радник президента з національної безпеки. Наразі цю роль виконує Джейк Салліван, який здобув неоднозначну репутацію в Україні через свою надмірну обережність у стосунках з Росією. Разом із директором ЦРУ Вільямом Бернсом, Салліван вважається прихильником політики контрольованої ескалації щодо Росії та обережної підтримки України. Якщо Камала Гарріс здобуде перемогу, Джейк Салліван, ймовірно, не залишиться на своїй посаді. На місце радника з національної безпеки, з великою ймовірністю, прийде його теперішній колега Філіп Гордон.

"Гордон, якому 61 рік, має великий досвід роботи в Європі, рішуче підтримує Україну, але виступає за європейське НАТО, яке оплачує свій шлях. Європейці, які сподіваються, що Адміністрація Гарріс може повернутися до старих добрих часів, коли США багато платять і мало просять натомість, швидше за все, будуть розчаровані", - пише про Гордона Центр аналізу європейської політики (CEPA).

Попри більшу сфокусованість на Близькому Сході та Китаї, треба також памʼятати, що за часів Адміністрації Обами Філіп Гордон підтримував перезавантаження відносин з Росією й виступав за конструктивну взаємодію з Іраном на основі ядерної угоди. Як бачимо, обидва підходи виявилися провальними. Саме тому, за словами багатьох американських експертів і дипломатів, дуже малоймовірно, що Гордон наполягатиме на більш жорсткому підході до Росії і більшій підтримці України.

У зовнішній політиці та національній безпеці важливу роль відіграє міністр оборони. Ймовірно, що Ллойд Остін, який наразі очолює Пентагон, не залишиться на цій посаді через проблеми зі здоров'ям. Однією з найбільш обговорюваних кандидатур на пост міністра оборони в адміністрації Камали Гарріс є Мішель Флурнуа, яка є заступницею міністра оборони з питань політики. Проте в ЗМІ також згадується ім'я Крістін Вормут, що займає посаду заступниці міністра оборони з військово-політичних питань.

У лютому 2022 року Мішель Флурнуа сумнівалася у здатності Києва витримати виклики. Але вже навесні 2024 року вона закликала до посиленої підтримки України, хоча без конкретних пропозицій щодо завершення конфлікту. У свою чергу, Крістін Вормут зосередилася на питаннях, що стосуються Індо-Тихоокеанського регіону. Вона висловлювалася про Україну та війну, але в основному з акцентом на уроках для збройних сил США. Якщо Флурнуа або Вормут отримають призначення, це стане історичним моментом – вперше жінка очолить Пентагон.

Згідно з інформацією, опублікованою виданнями The Hill і The Times, у разі перемоги Трампа на цих президентських виборах, він, ймовірно, зробить акцент на особистій вірності при формуванні свого кабінету. Деякі медіа навіть зазначали, що підбір кандидатур може бути під контролем його сина.

"У мене є відмінні кандидати на всі позиції", - заявляв Дональд Трамп всього кілька місяців тому.

Чого лише вартий його кандидат у віцепрезиденти Джей Ді Венс, який говорив, що йому "плювати", виграє чи програє Україна цю війну. Всередині США він теж "прославився" своїми заявами на адресу жінок, у яких немає дітей, назвавши їх "бездітними кошатницями". А нещодавно в одному з інтервʼю Венс заявив, що це "дивно" не народжувати дітей через страх глобального потепління. Хоча ніхто всерйоз і не розглядає це як перешкоду.

В Україні Джей Ді Венс став відомим завдяки своєму "мирному плану Трампа". Про це він говорив у середині вересня під час одного з подкастів. За його словами, Україна залишиться суверенною державою, а Росія отримає запевнення про нейтральний статус України, яка не буде приєднуватися до НАТО. Він називає це "демаркаційною лінією", яка повинна перетворитися на демілітаризовану зону, але з великою кількістю фортифікацій (що вже суперечить суті демілітаризації), щоб запобігти новому вторгненню з боку Росії.

На щастя для України, віцепрезиденти не мають прямого впливу на зовнішню політику. І, зокрема, Джей Ді Венс не є експертом у цій сфері. Тому особливу увагу привертає формування нового уряду Трампа. А точніше, питання, чи увійдуть до нього фахівці, здатні стримати президента від необдуманих рішень. Раніше Трамп заявляв, що може вирішити конфлікт між Росією та Україною всього за добу, просто зателефонувавши Путіну та Зеленському. Йому, ймовірно, доведеться погрожувати Путіну збільшенням військової допомоги Україні, якщо той не погодиться на переговори. А українському президенту він, навпаки, може натякнути на зменшення підтримки.

Тож, хто за другого "пришестя" Трампа може очолити Держдеп? Найбільш обговорюваною кандидатурою є колишній посол США в Німеччині Річард Гренелл. Він є непримиренним критиком ФРН, досі нагадуючи Берліну про російський газ і "Північні потоки". Разом із тим у своїх нещодавніх інтервʼю він говорив, що "Європа має платити більше за оборону України". А в липні Гренелл запропонував створити в Україні автономні зони (тобто, фактично, погодитися на російську окупацію) й відкинув ідею вступу України до НАТО найближчим часом.

Згідно з інформацією NBC News, серед кандидатів на посаду держсекретаря, яких розглядає Трамп, є сенатори Марко Рубіо з Флориди та Білл Хагерті з Теннессі, а також колишній радник Білого дому з національної безпеки Роберт О'Браєн. The Hill також включає до цього списку сенатора Тома Коттона, який може стати міністром оборони у новому уряді Трампа. Коттон відомий своєю підтримкою збільшення допомоги Україні і неодноразово критикував Джей Ді Венса за його погляди на війну та мирні переговори.

Марко Рубіо не раз підкреслював, що конфлікт між Росією та Україною повинен бути вирішений через переговори, критикуючи адміністрацію Байдена за те, що вона не змогла чітко визначити, що означає перемога для України. У той час, коли Трамп блокував в Конгресі пакет військової допомоги Україні на суму близько $61 млрд з вересня 2023 року до квітня 2024 року, Рубіо зазначав, що американські платники податків мають право знати, як саме витрачаються їхні кошти в Україні. Що стосується Білла Хагерті, то він вже після початку масштабного вторгнення Росії критикував адміністрацію Байдена за її нерішучість у запровадженні превентивних санкцій проти Москви, про що неодноразово наголошував президент Зеленський. Однак у лютому 2024 року він проголосував проти пакету допомоги Україні в Сенаті.

Роберта О'Браєна висувають як головного кандидата на посаду радника з національної безпеки у команді Трампа. Він вже обіймав цю роль у 2019-2021 роках, після відставки Джона Болтона, який тепер критикує підходи Трампа, як і багато інших членів його попереднього уряду. У розмові з The New York Times О'Браєн охарактеризував зовнішню політику Трампа в можливому другому терміні як "мир через силу", про що він детально виклав у своїй статті, опублікованій влітку в журналі Foreign Affairs.

"Якби я мав можливість, я б ініціював серйозні економічні санкції. Не лише символічні, а повноцінні обмеження на Центральний банк Росії, а також вторинні санкції проти китайських компаній, що співпрацюють з Росією. Це скоротило б доходи, які отримують Путін та його олігархи. Подібні дії можуть спонукати їх до конструктивних переговорів з українською стороною", - зазначає О'Браєн. Крім того, він висловлює сумніви щодо швидкого вступу України до НАТО.

Серед кандидатів на посаду міністра оборони в адміністрації Трампа, окрім Тома Коттона, є також полковник у відставці з Нацгвардії, Майк Вальц, який працює радником Трампа у сфері національної безпеки. На відміну від Коттона, Вальц вважає, що Європа повинна брати на себе більше відповідальності та фінансових зобов'язань щодо України, в той час як США мають зосередитися на захисті власних кордонів.

Проте, найбільше американських експертів, ЗМІ та колишніх посадовців кабінету Трампа його першого терміну непокоять кандидатури Ілона Маска, Роберта Кеннеді-молодшого та Стіва Беннона.

"У мене буде Ілон Маск. У нас буде нова посада: секретар зі скорочення витрат. Я хочу, щоб він відправив ракету на Марс. Він дав мені обіцянку, що дістанеться Марса до закінчення мого правління. Що буде задовго до, сподіваюся, Китаю чи Росії", - пояснював Трамп необхідність присутності засновника SpaceX і власника X (який, на думку багатьох, зруйнував Twitter) Ілона Маска в своєму кабінеті.

Вже кілька років поспіль Ілон Маск послідовно критикує Україну, заявляючи, що Росія навряд чи програє цю війну, а Україна в цей самий час знаходиться у безвихідному становищі. Так само дивним виглядає й залучення до майбутньої команди Трампа Роберта Кеннеді-молодшого. Він балотувався на президентських виборах як незалежний кандидат, проте потім зняв свою кандидатуру й підтримав Трампа. Згодом він почав свою інформаційну кампанію "Зробимо Америку знову здоровою", публічно виступаючи проти вакцинації. А, наприклад, у травні цього року заявив, що лікарі знайшли в його мозку мертвого хробака. Й цю людину Трамп хоче залучити до сфери охорони здоровʼя.

Деякі ЗМІ повідомляють, що до команди Дональда Трампа може повернутися суперечливий Стів Беннон, колишній головний стратег Білого дому та старший радник Трампа, відомий своїми крайніми ультраправими поглядами. Він був засуджений до чотирьох місяців ув'язнення за неповагу до суду через відмову давати свідчення у справі про штурм Капітолію 6 січня 2021 року. Беннон співпрацював з угорським прем'єром Віктором Орбаном і раніше мав намір створити потужне ультраправе угрупування в Європарламенті. В даний час він відкрито підтримує російські наративи. Наприклад, нещодавно Беннон назвав сенатора Ліндсі Грема, який має тісні зв'язки з Трампом, "найбільш підлим" членом Республіканської партії через його підтримку України.

#Україна #Володимир Зеленський #Європа #Росія #нато #Іран #Ілон Маск #МакДональдс #Близький Схід #Ізраїль #Німеччина #Володимир Путін #Джон Болтон #Пентагон #Джо Байден #Міністр оборони США #Сполучені Штати #Остін, штат Техас #Міністр оборони #Московський Кремль #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Москва #Дональд Трамп #Політик #Адольф Гітлер #Білий дім #Республіканська партія (США) #Дипломат #Віктор Орбан #2010 Президентські вибори в Україні #Камала Гарріс #The Hill (газета) #Сенат Сполучених Штатів Америки #Державний секретар США #Пенсильванія #Вісконсин #Мічиган #Демілітаризована зона #Марко Рубіо #Центральне розвідувальне управління #Історія Сполучених Штатів #Роберт К. О'Брайен #Китай (регіон) #Фокс Ньюс #Військова стратегія #Марс. #Морська піхота США #Губернатор #Талібан #Барак Обама #Арізона #Міннесота #Північна Кароліна #Джорджія (штат США) #Афганістан #Стів Беннон #NBC News #SpaceX #Європейський парламент #Twitter

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.