"Для Російської Федерації ви є лише ресурсом." Як ФСБ залучає "підривників" ТЦК і що очікує на терористів.
З початку року в Україні скоєно вже дев'ять диверсій у ТЦК і відділеннях поліції. Яка мотивація у терористів, як їх вербують спецслужби РФ і що з ними відбувається в підсумку, - у матеріалі журналістки РБК-Україна Юлії Акимової.
У той час як російська армія продовжує свої спроби захоплення нових українських міст, російські спецслужби активно діють в інформаційній сфері, намагаючись дестабілізувати ситуацію всередині України. Пропаганда, дезінформаційні кампанії, фальшиві новини та інформаційно-психологічні операції стали важливими складовими стратегії як ФСБ, так і самого Кремля.
Другий аспект - вербування. Співробітники федеральної служби та головного розвідуправління противника виявляють українців, які готові діяти на користь Росії, і за фінансову винагороду пропонують виконувати різноманітні завдання. Цей спектр охоплює широкий діапазон дій - від розклеювання плакатів із закликами на кшталт "все втрачено, час капітулювати", до вбивств правоохоронців та військових.
Нещодавно спостерігається значне зростання кількості новин про диверсії в ТЦК та правоохоронних органах. Поліцейські вважають, що це пов'язано з тим, що росіяни досягли нового піку активності, використовуючи нестабільність в Україні, проблеми з мобілізацією та загальне невдоволення роботою територіальних центрів комплектування. У цьому світлі акти тероризму намагаються подати як вияв опору і бунту "проти системи", яка змушує людей брати участь у війні.
1 лютого о 16:15 у приміщення ТЦК в місті Рівне зайшов молодий хлопець зі світлим волоссям. Він зупинився на першому поверсі і збирався залишити рюкзак, що тримав у лівій руці, коли раптом стався вибух. Вибухівка, заповнена дрібними металевими частинами, розсіялася по всьому приміщенню, вибивши вікна та двері, і поранила шістьох військовослужбовців. Сам злочинець залишився без ніг і пальців на лівій руці.
Згодом стане відомо, що молодому чоловіку 24 роки, він походить із Житомирської області. Шукаючи швидкого заробітку, він погодився виконати певне "завдання". Однак він не здогадувався, що російські спецслужби планують підірвати пристрій разом із ним.
Кілька тижнів тому, 19 січня, у Житомирі до служби екстреного виклику 102 надійшло повідомлення від чоловіка, який заявив про наявність вибухівки за певною адресою в квартирі. Поліцейські оперативно прибули на місце події і виявили синю сумку, в якій знаходилася жовта плюшева качка. Виявилось, що вибуховий пристрій було сховано всередині цієї іграшки. Пізніше правоохоронці з'ясували, що двоє молодиків, обидва 2005 року народження, були причетні до цього злочину, а їхнім мотивом були гроші.
Вибух у торговому центрі Житомира (джерело: Національна поліція України)
Наприкінці минулого року в поліцію Києва зателефонували і повідомили, що в одній із квартир у Печерському районі б'ють жінку. Поліцейські приїхали на місце, відчинили двері і в останній момент помітили розтяжку. Вибух гранати їх дивом не зачепив. За всім цим спостерігала камера, яку завчасно встановили і повернули на коридор.
3 лютого в Рівному двоє молодих людей спробували внести вибуховий пристрій до приміщення поліції. Співробітники Служби безпеки України затримали їх на вулиці та оперативно знешкодили небезпечний пристрій, який вони помістили в коробку. Вибухівка була оснащена дистанційним керуванням, як і в попередньому випадку, тому, ймовірно, 21-річних "агентів РФ" спіткала та ж доля, що й молодого чоловіка з Рівненського територіального центру комплектування. Тепер їм загрожує судовий процес і до 15 років позбавлення волі за невдалу спробу терористичного акту.
Від початку року, тобто лише за місяць і тиждень, правоохоронці вже зареєстрували дев'ять терактів - завербовані, здебільшого, намагаються вбити поліцейських або військовослужбовців ТЦК. Останній випадок стався 5 лютого в Кам'янці-Подільському, де хлопець хотів передати сумку з вибухівкою у військкоматі, підірвався на ній же і загинув. Усіх, хто здійснював теракти подібного характеру, знайшли і затримали, каже заступник голови СБУ Сергій Андрущенко.
"На сьогоднішній день не зафіксовано жодного випадку, коли б нам не вдалося виявити злочинця. З початку 2024 року, у співпраці з Національною поліцією, ми ідентифікували 497 осіб, які скоїли злочини. Це стосується осіб, які займалися підпалом автомобілів, вчиняли диверсії на об'єктах 'Укрзалізниці', а також встановлювали саморобні вибухові пристрої. До того ж, ми маємо справу з тими, хто загрожував життю військовослужбовців та співробітників Міністерства внутрішніх справ НПУ, організовуючи теракти. Наші затримання проходять по гарячих слідах", - зазначив Андрущенко.
Теракт у ТЦК Кам'янця-Подільського (фото: НПУ)
Чергова хвиля диверсій почалася ще торік з підпалу машин військових і волонтерів. Поліцейські та співробітники СБУ ловили агентів РФ, якими, як правило, виявлялися неодноразово засуджені, наркомани або і ті, і інші. Мотивація була проста і зрозуміла - гроші. Сьогодні ж портрет "терориста", завербованого ФСБ, дещо інший.
"Спеціальні служби намагаються виявити людей, які мають найменші навички медіаграмотності, а також тих, хто шукає легкі способи заробітку. Це, в основному, молоді люди та підлітки, які живуть у своєму власному інформаційному середовищі", - зазначив Андрій Коваленко, керівник Центру протидії дезінформації РНБО, у коментарі для РБК-Україна.
Коли спостерігаєш за тим, як черговий терористичний акт висвітлюється в російських ЗМІ, які, на жаль, все ще тісно переплітаються з українськими, виникає враження, що кожна окрема диверсія сприймається як акт помсти. Підрив у ТЦК представляють як протест тих, хто не хоче бути мобілізованим. Вони постають у ролі борців з режимом, бунтівників, які виступають проти системи. У цьому контексті трагедія, що сталася з убивством військовослужбовця ТЦК у Пирятині, виявилася вигідною для Кремля.
Проте реальність з приводу диверсій виглядає зовсім по-іншому, і ключову роль у цьому процесі відіграє вік осіб, які їх здійснюють. В Україні призивають до служби громадян, починаючи з 25 років. Натомість більшість російських "агентів" не досягли навіть 24-річного віку. Цю інформацію озвучив міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко.
"Ми провели аналітику і в нас є портрет особи, яка найчастіше вчиняє такі злочини. Основне - вік. Як правило, це молоді люди. Підлітки і зовсім юні люди віком до 22-23 років. Спецслужби Росії приваблюють їх оголошеннями про легкий підробіток", - говорить Клименко в коментарі РБК-Україна.
Цей аспект, принаймні, нівелює російські наративи про жорсткий опір мобілізації, який нібито доходить до крайніх форм. Без сумніву, в Україні існують труднощі з мобілізацією та напружені стосунки між військовими комісаріатами і поліцією. Проте підриви в ТЦК не є наслідком цієї напруги, оскільки ті, хто їх вчиняє, не мають жодного стосунку до мобілізаційних заходів. Часто це молоді люди, які щойно переступили межу підліткового віку. Вони або шукають гроші, або керуються власними, важко зрозумілими мотивами.
"Серед них є особи, які можуть бути залучені до певних російських угруповань, відомих як "антифа". Вони мають певну схожість з особою, підозрюваною у вбивстві Ірини Фаріон. Для них це виглядає як пригода, ще й з фінансовою вигодою. Вони вважають себе поза війною, розглядаючи її як політичний процес, в той час як у них є важлива місія. Серед молоді є такі індивіди. Субкультури існують для того, щоб виділятися, і ці люди намагаються підкреслити свою унікальність через свої погляди на життя," - зазначає Коваленко.
Але все ж основна мотивація - гроші. Молодий хлопець без доходу, або кілька разів судимий чоловік із наркозалежністю набирає в пошуковику щось на кшталт "Як швидко заробити гроші?" і стає цільовою аудиторією для реклами подібного роду. Небагато часу мине, перш ніж він натрапить на групу в Telegram, де йому обіцяють гроші практично за просто так. Розклеїти листівки з обумовленим текстом, перекласти пакет з одного місця в інше або зайти в ТЦК і покласти в приймальне вікно коробку.
Кожне завдання оцінюється відповідно до його складності, з оплатою, що коливається від 300 до 3,5 тисяч доларів. Найчастіше виконавці отримують перші "легкі" гроші. Куратор усвідомлює, що людина вже в його мережі, і пропонує більш складні завдання з вищою винагородою. Важливим аспектом портрета типової особи, що займається підривною діяльністю, є те, що заклик до патріотизму не має жодного ефекту на них.
"Спроби звернутися до цих осіб з закликами до патріотизму та підтримки України можуть бути безрезультатними, адже їхні думки зосереджені на матеріальних аспектах. Їх можна налякати лише перспективою втрати життя або можливістю обману з боку тих, хто не виплатить їм гроші. Саме ці фактори можуть вплинути на них, тоді як ідеали патріотизму для них не мають значення", - зазначив Коваленко.
Будь-яка диверсія відіграється не тільки одним підривником. Є людина, яка виготовляє вибуховий пристрій, є той, хто кладе його в схрон, той, хто перекладає і вже потім, власне, сам виконавець. Ця схема дуже нагадує роботу будь-якого наркокартелю, де є виробники, кур'єри, продавці та найголовніший елемент - кінцеві вигодонабувачі.
Головними вигодонабувачами в цій ситуації є ФСБ та ГРУ. Вони активно підшукують осіб, готових виконувати різноманітні завдання за фінансову винагороду. Зазвичай, вони контактують з потенційними виконавцями через соціальні мережі, поверхнево оцінюючи їхні погляди, які, як правило, не є визначальними для майбутніх "агентів", після чого переходять до реалізації своїх планів.
20 січня в Одеській області стався трагічний випадок, коли волонтер, вийшовши на подвір'я, підірвався на саморобному вибуховому пристрої, реагуючи на палаючу машину. Напад організували троє чоловіків: 33-річний, який відбував покарання за зберігання наркотиків, 24-річний, що самовільно залишив військову частину, і 46-річний рецидивіст. Виготовлення бомби здійснив інший чоловік, 45 років, який шукав підробіток через Telegram. За створення вибухового пристрою йому обіцяли тисячу доларів, але зрештою заплатили лише 500. Він виявився єдиним, хто отримав оплату за свою роботу в цій справі.
Заступник голови СБУ Сергій Андрущенко (фото: прес-служба НПУ)
"Кожен з них має свою роль у цьому тривалому процесі, але ми формуємо повний ланцюг — від набору до реалізації. А також попереджуємо: часто ми затримуємо їх у момент, коли вони намагаються заховати вибухівку в укритті," - ділиться Андрущенко.
"У нас зафіксовано факт, як одному з учасників півтори години по відео пояснювали, які потрібні компоненти для виготовлення вибухівки, що до чого приєднувати тощо", - додає голова Нацполіції України Іван Виговський.
Виконавці отримують обіцянки про виплату в криптовалюті, але, судячи з останніх тенденцій, вони не бачать цих грошей. Натомість інші учасники процесу отримують фінансування, яке, як зазначає Коваленко, надходить, зокрема, через московський патріархат. Протягом багатьох років Росія створювала розгалужену мережу агентів, що складається з священнослужителів УПЦ МП, працівників спецслужб та представників силових структур і охоронних організацій. Сьогодні ці особи беруть активну участь у фінансових схемах або здійснюють платежі учасникам.
Голова Нацполіції Іван Виговський (фото: прес-служба НПУ)
"Протягом тривалого часу Московський патріархат формував мережі, зокрема серед осіб, які були пов'язані із силовими структурами МП. У цих групах перебувало чимало фактично бойовиків, які займалися охоронною діяльністю, але більшість з них діяла в Криму та брала участь в його окупації. Ці індивіди здатні виготовляти вибухівку, проте, на мою думку, СБУ діятиме професійно, і всі ці загрози будуть нейтралізовані," – підкреслив Коваленко.
Проте для всіх учасників теракту згода на його проведення є фактично квитком в один кінець. Взаємозв'язки між різними елементами цієї схеми швидко виходять на поверхню, і диверсантів засуджують до тривалого терміну ув'язнення за статтею "Теракт", що передбачає максимальний строк у 15 років або навіть довічне позбавлення волі. Ще гіршою може бути доля безпосереднього виконавця. Судячи з останніх тенденцій, у ФСБ дійшли висновку, що кінцевих виконавців більше немає сенсу залишати в живих.
"Кожен, хто потрапив під вплив ворога, повинен усвідомлювати: російські спецслужби лише експлуатують вас для своїх інтересів. Ви для Росії - лише ресурс," - зазначив Андрущенко.
З 2024 року в Кремлі вирішили збільшити витрати на інформаційну компоненту, тому фінансування "творчих проєктів" зросло. З цією метою в соціальних мережах створюються цілі групи акаунтів, де так звані лідери думок розповідають про те, що Україні немає сенсу воювати, Росія - не ворог, а всередині країни зріє бунт проти влади та армії. У РНБО регулярно блокують сторінки з подібним контентом у Tik-Tok.
Після роботи в інфополі спецслужби переходять до роботи всередині України. Починаються теракти - підпали машин, підриви в ТЦК, розтяжки в будинках під час виклику поліцейського наряду та інше. Усе це масштабується і подається як внутрішній опір.
Головною метою Кремля та російських спецслужб є викликати паніку в Україні, як серед військових, так і серед цивільного населення. Українське суспільство повинно бути залякане, а бажання чинити опір – максимально зламане. Окрім того, Росія прагне підривати довіру до мобілізації, використовуючи свої інструменти та посилюючи невдоволення серед українців.
"Зважаючи на окремих людей, які бояться йти на війну, злі на ТЦК, такі випадки є, але говорити про це як про явище, що всі люди готові братися за зброю і йти в ТЦК, цього немає і не буде. А росіяни намагаються видати це саме так", - додає Коваленко.
Згідно з планами Кремля, ці акти деструктивної діяльності повинні слугувати своєрідним стимулом для "відважних" вчинків. Проте, насправді, теракти виконуються особами, які не підлягають мобілізації, і за фінансову винагороду. Тим часом, чат-бот СБУ, що дозволяє повідомляти про кураторів, постійно отримує нові звернення.
В Росії інформаційні кампанії, що підтримують позиції Кремля, реалізуються театральною студією "Крылья". Саме вони створили низку фальшивих фільмів, таких як "ЗСУ на Курщині", де актори, вбрані в українську військову форму, зображують знущання над місцевими жителями та крадіжки в магазинах. Співробітники цієї студії також займаються координацією різних процесів, включаючи управління бот-фермами, які поширюють інформацію про "бунти" в Україні.
Про те, хто курує підривників, офіційно не повідомляється. Але українські спецслужби очевидно ведуть роботу в цьому напрямку.
"Я впевнений, що СБУ знає прізвища співробітників ФСБ, які цим займаються, але, очевидно, про це поки недоцільно говорити", - додав Коваленко.