В Україні відзначають пам'ять жертв Голодоморів.
В цей день український народ запалює свічку в своїх домівках, вшановуючи пам'ять тих, хто загинув від штучного голоду, запровадженого режимом Йосипа Сталіна.
В Україні в суботу, 23 листопада, вшановують пам'ять жертв Голодоморів XX століття. Цей день пам'яті відзначається щорічно в четверту суботу листопада, відповідно до указів президента, виданих у 1998 та 2007 роках.
Протягом ХХ століття українці зазнали трьох великих голодів: у 1921-1923 роках, 1932-1933 роках та під час голоду 1946-1947 років. Найкатастрофічнішим став голод 1932-1933 років, який зазвичай вважається геноцидом українського народу, вчиненим під керівництвом Йосипа Сталіна.
За різними джерелами, в той час в Україні загинуло приблизно 4,5 мільйона людей. Цій жахливій трагедії передували насильницька колективізація сільського господарства, кампанія "розкулачування" селян, агресивні заходи щодо заготівлі хліба та масовий терор на селі. Голодомор тривав в Україні протягом 22 місяців.
Згідно із законом, що стосується Голодомору 1932-1933 років в Україні, прийнятим 28 листопада 2006 року, цей голод визнається актом геноциду українського народу. Публічне заперечення цього факту вважається не лише образою пам'яті мільйонів його жертв, але й приниженням гідності, що є протизаконним.
Постановою Апеляційного суду Києва від 13 січня 2010 року радянські керівники - Йосип Сталін, В'ячеслав Молотов, Лазар Каганович, Павло Постишев, Станіслав Косіор, Влас Чубар, Мендель Хатаєвич, визнані винними в організації Голодомору в Україні.
Згідно з традицією, у цей день українці запалюють свічки у своїх оселях, вшановуючи пам'ять жертв штучного голоду, що був спричинений радянською владою.
Уся Україна відзначить пам'ятні заходи. У Києві в Національній філармонії відбудеться концерт на вшанування жертв Голодоморів. Крім того, українські спільноти по всьому світу організували різноманітні акції та події.
Нагадуємо, що 33 держави визнали Голодомор 1932-1933 років як геноцид української нації. Останньою країною, яка ухвалила таке рішення, стала Швейцарія.
Також відповідні рішення прийняли ПАРЄ, Європарламент, Римо-Католицька церква, Константинопольська православна церква та інші.
Як відомо, понад 90% українців вважають Голодомор геноцидом українського народу. Йдеться про абсолютну більшість мешканців як західних, центральних, так і південно-східних областей країни.