В Україні можуть ввести нові монети, які замінять копійки.
Національний банк України планує докарбувати цьогорічний тираж монет у 50 копійок вже "шагами". Шаг -- так називали грошовий дріб'язок ще у XVII столітті. А в ХХ -- Українська Народна Республіка мала в обігу шаг, як реальний платіжний засіб. Наприклад, за 40 шагів -- тоді можна було купити газету. Московія усіляко намагалася позбавити Україну ідентичності і в монетарній політиці теж: насаджуючи свої копійки. Лише Росія, Білорусь та Придністров'я нині мають за розмінну монету -- копійку. Україна в такій компанії залишатися не хоче. Але нова монета -- має з'явитися лише після рішення парламенту. Законопроєкт уже готовий. Нині ж триває дискусія: чи варто під час війни переходити з копійок до шагів.
Цю інформацію висвітлює в своєму репортажі журналіст ТСН Ігор Бондаренко.
На виставці про історію української гривні біля стенду про шаги відвідувачів не помітно. Історичну справедливість береться відновлювати пан Андрій.
Зберігач музейних фондів грошей зазначає, що слово "шаг" в українській мові вже давно вживалося для позначення монети. При цьому, до російського значення, що стосується руху ногами, це поняття не має жодного зв'язку.
"Ця назва походить із спрощення в українській мові таких номіналів монет, як шилінги в Британії, від яких походять шелеги в Речі Посполитій в Польщі, Литві. І ось ця назва вона була спрощена", -- каже старший зберігач фондів Музею грошей НБУ Андрій Бойко-Гагарін.
Монета дрібного номіналу Гетьманської епохи на початку 20 століття трансформується в справжні гроші Української народної республіки. Перші спроби нагадували вигляд поштових марок.
"У нас спостерігався брак монет, які зникли внаслідок Першої світової війни, а також нестача дрібних грошових знаків. Найефективнішим способом швидкого друку поліграфічної продукції в той час був типографський друк, як це робили при виготовленні поштових марок", -- зазначає Андрій Бойко-Гагарін, старший зберігач фондів Музею грошей НБУ.
Більшовики швидко заглушили українську гривню та національні прагнення. Російські рублі та копійки стали символами окупації України.
"Цей термін має чітко московське походження, адже на монетах зображений Георгій Победоносець зі списом. Цю монету називали копійкою або копіє, що означає 'спис'," -- зазначає Антон Дробович, голова Українського інституту нацпам'яті в період з 2019 по 2024 роки.
Минулого року в Національному банку з'явилася пропозиція замінити копійки на кроки, що стало частиною планів завершення грошової реформи в Україні. Хоча політична воля для введення гривні була наявною, питання з розмінними монетами почали обговорювати лише тепер.
"Ця ініціатива щодо заміни копійок на автентичну українську назву не потребує жодних витрат з державного бюджету. Національний банк планує карбувати нові монети, які замінять ті, що будуть виведені з обігу. Примусового вилучення існуючих копійок не буде, — зазначив голова НБУ Андрій Пишний."
На сьогоднішній день в обігу залишилися лише дві монети дріб'язку: номіналом 10 та 50 копійок. Влада планує відмовитися від монет по 10 копійок, тоді як півсотенки залишаться в обігу мінімум ще на 5 років, як зазначають у Національному банку України. У цьому році необхідно виготовити 20 мільйонів нових монет. Які саме це будуть монети — копійки чи шаги — вирішать депутати в парламенті.
"Видалити з нашого законодавства цю спорідненість, що залишилася між Москвою, Мінськом, Києвом і Тирасполем, адже лише на цих територіях залишилася символічна копійка," -- зазначає керівник НБУ.
Експериментальні зразки кроків були виготовлені в Луганську на патронному заводі ще в 1992 році. Наразі кілька десятків відкарбованих примірників вважаються одними з найцінніших монет України. У свій час за виявлення заборонених українських грошей людей відправляли до в'язниць, а іноді навіть розстрілювали, намагаючись знищити українську ідентичність. Подібні дії, на жаль, тривають і сьогодні з боку росіян.