В ISW проаналізували ймовірність участі Путіна у переговорах у Стамбулі, акцентуючи увагу на особливостях кремлівської риторики.
Володимир Путін, російський лідер, може відхилити запрошення українського президента Володимира Зеленського на особисту зустріч, заплановану на четвер, 15 травня, у Стамбулі. Це припущення ґрунтується на недавніх публічних висловлюваннях ряду російських чиновників, які висловлюють звинувачення на адресу України у спробах "перекласти провину" на Росію за відсутність прогресу у завершенні конфлікту.
Одночасно Кремль не виявляє готовності відмовитися від своїх заяв про "нелегітимність" українського уряду, що створює основи для відмови від можливих угод. Аналітики Інституту вивчення війни (ISW) висловили припущення щодо ймовірності зустрічі Путіна і Зеленського в Стамбулі в ці вихідні.
У свіжому звіті ISW було розглянуто публічні коментарі російських чиновників стосовно пропозиції Зеленського про зустріч з Путіним. Аналітики дійшли висновку, що оточення російського лідера наполегливо радить йому не погоджуватися на двосторонні переговори для досягнення мирного угоди.
Таким чином, заступник голови Ради Федерації Росії Костянтин Косачов 12 травня охарактеризував запрошення Зеленського як "абсолютно театральне дійство" та "комедію".
"Косачов заявив, що зустрічі на високому рівні не організовуються у "такій складній ситуації", і звинуватив Зеленського у спробі звинуватити Росію у тому, що, за його словами, було незацікавленістю України в переговорах", - вважають в ISW.
Зі своїми міркуваннями виступив і посол Росії з особливих доручень Родіон Мірошник, який "піддав сумніву наміри Зеленського".
Заступник голови Комітету Державної думи Росії з міжнародних справ Олексій Чепа висловив думку, що Путін навряд чи вирушить до Стамбула для зустрічі з Зеленським. Він зазначив, що Росія не може покладатися на Україну в рамках будь-яких переговорів, оскільки, за його словами, Україна порушила попередні угоди і не дотрималася односторонньо оголошеного Москвою триденного "припинення вогню".
Свою "думку" щодо можливої зустрічі вирішив висловити також представник окупаційної влади Запорізької області Володимир Рогов. Колаборант та зрадник видав, що Зеленський запросив Путіна до Стамбула, щоб звинуватити диктатора у небажанні завершувати війну, якщо той не приїде.
"На момент випуску цього звіту представники Кремля ще не надали офіційної відповіді на запрошення Зеленського. Проте висловлювання російських чиновників нижчого рангу вказують на те, що, швидше за все, Путін не відвідає Стамбул і не зустрінеться із Зеленським", - зазначили аналітики ISW.
Експерти вважають, що висловлювання Путіна та його найближчих соратників вказують на намір підготувати російське суспільство до тривалого конфлікту, а не до укладення миру. Зокрема, Кремль на різних етапах активно просуває невірний наратив, що стосується нібито нелегітимності Зеленського та українського уряду.
В ISW підкреслюють, що Путін і представники російської влади регулярно застосовують цей наратив як спосіб обґрунтувати відмову Росії від участі у конструктивних переговорах з Україною, а також для реалізації своєї стратегічної мети в війні - встановлення проросійського маріонеткового уряду в Києві.
"Путін може оцінити, що Кремлю потрібно буде скоригувати або повністю відмовитися від цього наративу, щоб риторично підготувати російську громадськість до прямих переговорів із Зеленським перед такими зустрічами. Путін, зокрема, у своєму запрошенні на переговори в Стамбулі посилався на "київську владу", а не на Зеленського чи український уряд", - зазначено у матеріалі.
Високопрофільні чиновники Кремля нещодавно знову озвучили цей неправдивий наратив наприкінці квітня, і російські медіа продовжують його поширювати у своїх матеріалах станом на 12 травня, відзначили аналітики.
"ISW не спостерігає жодних ознак того, що Кремль змінить або відмовиться від цієї риторики. Путін може натомість вирішити поки що залишити цей наратив у сплячому стані та посилити цю риторику, якщо Росія та Україна підпишуть мирну угоду, щоб створити умови для Росії, які виправдають відмову від будь-якої майбутньої мирної угоди та відновлення війни у час, який Росія обере. Будь-яка довгострокова мирна угода між Росією та Україною повинна містити чітке визнання Росією легітимності президента, уряду та Конституції України", - підкреслили в ISW.
Нагадаємо, раніше в ISW пояснили, що стоїть за заявою Путіна щодо перемовин у Стамбулі. Російський диктатор намагається маніпулювати поточними дискусіями про припинення вогню і майбутній мир в Україні. Він прагне підірвати українсько-американсько-європейську єдність навколо всеосяжного 30-денного припинення вогню. При цьому Путін продовжує вимагати, щоб будь-які переговори стосувалися вигаданих Росією "першопричин" війни в Україні.