В Україні існує ризик виникнення водного дефіциту: експерти з погодних умов вказали на фактори, що спричиняють цю ситуацію.
Зменшення тривалості метеорологічної зими, підвищення температури повітря та відсутність зимових опадів можуть викликати зниження рівня підземних вод і річок. В Україні особливо вразливими до посухи є південні степові регіони, зокрема території Одеської, Херсонської та Миколаївської областей.
Про тенденції зміни клімату URSA.MEDIA розповіла завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС і НАН України Віра Балабух. Вона вказала на те, що раніше середня добова температура нижче нуля трималася декілька місяців. Тепер справжня зима в нашій країні триває лише кілька тижнів.
Кліматичні умови продовжують варіюватися між високогір'ям Карпат і південними районами України. Проте для всіх цих регіонів спостерігається спільна тенденція: зима стає значно м'якшою.
Сніговий покрив зазвичай є нестабільним і не залишається на місці протягом тривалого часу. Це явище особливо виражене на півдні, в центрі та навіть на півночі України. Варто зазначити, що проблема нестійкого снігового покриву спостерігається не лише в нашій країні, але й охоплює всю Європу, північну півкулю та нашу планету в цілому.
Причиною є глобальне підвищення температури. "Зміна клімату впливає на всі галузі економіки в Україні, проте деякі з них є більш вразливими", - зазначила кліматологиня.
По-перше, зменшення кількості опадів, що супроводжується інтенсивним підвищенням температури, призводить до зростання посушливості. Це погано для сільського господарства, особливо після втрати Каховського водосховища, яке давало додаткову вологу й можливості для зрошення.
По-друге, недостатня кількість снігу взимку має значний вплив на туристичний сектор, зокрема на популярні зимові види активного відпочинку, такі як гірськолижний спорт.
По-третє, це може вплинути на баланс у агросекторі. "Тепла зима без снігу може бути позитивною для озимих культур, оскільки зменшується ймовірність вимокання", - зазначила Балабух.
Одночасно, як зазначила вона, недостатність снігового покриву під час сильних морозів може серйозно негативно вплинути на сільськогосподарські культури. Все визначається комбінацією кліматичних умов і чутливістю рослин.
"Навіть у Києві спостерігаємо, як у середині зими починають розквітати дерева, проте температура повітря може за добу знизитися на 10 градусів і більше, що може серйозно їх пошкодити," - підкреслила вона.
Крім того, сніг є джерелом води для річкових басейнів і підземних вод.
"Саме завдяки снігу, який покриває землю, наші річки отримують значну частину своїх водних ресурсів. Цей покрив також має вплив на рівень підземних вод," - зазначила фахівець.
Ще одним наслідком недостатності снігового покриву є збільшення ризику виникнення пожеж.
"У разі відсутності снігового покриву та тривалої посухи, сухі рослини, які не були укриті снігом і не піддалися гниттю від вологи, можуть стати серйозною загрозою під час пожеж. Вони сприяють швидкому поширенню вогню, особливо коли є вітер," - зазначила Балабух.
Це має особливе значення в нинішній ситуації, коли Україна постійно піддається атакам з боку російських дронів і ракет, які можуть спричинити пожежі.
Протягом дев'яти місяців 2024 року в Україні спостерігалося зростання кількості пожеж у природних екосистемах приблизно в 2,2 раза в порівнянні з 2023 роком.
"Необхідно підготуватися до надзвичайно активного пожежонебезпечного сезону, що викликаний, зокрема, недостатньою кількістю снігу, ненормально високими температурами повітря та браком опадів", - зауважила кліматологиня.
Як зазначав OBOZ.UA, швейцарські науковці раніше застерігали про зростання мегазасух у світі, які можуть торкнутися кожної людини. Ці зміни призводять до зменшення запасів питної води, а також можуть викликати великі втрати врожаю, загрозу продовольчій безпеці, підвищення смертності дерев і зростання числа лісових пожеж.