Українцям потрібно було пройти певний шлях: дипломат підкреслив, що до 2020-х років термін НАТО в Україні сприймався як образливий.
Українцям знадобився час, щоб усвідомити можливість бачити свою країну в майбутньому як частину Північноатлантичного альянсу. Навіть у 2020-х роках, незважаючи на агресію Росії у 2014-му, для багатьох людей термін НАТО залишався чимось неприйнятним.
Цю інформацію озвучив Андрій Веселовський, який раніше обіймав посаду постійного представника України при Європейському Союзі з 2008 по 2010 рік, під час спілкування з OBOZ.UA. Він вказав, що понад половина населення України в минулому була проти вступу до Альянсу.
"До початку 2020-х років, і я акцентую увагу на двадцятому столітті, термін НАТО асоціювався з негативом у медіа та в умах багатьох людей. Навіть після агресії Росії проти України в 2014 році, опитування демонстрували, що лише 15-20-23% населення підтримували Альянс," - зазначив дипломат.
У 2008 році на саміті НАТО в Бухаресті, Румунія, існувала можливість обговорення нашого вступу до Альянсу. Тоді кремлівський лідер Володимир Путін доклав усіх зусиль, аби переконати своїх колег (він особисто брав участь у заході), що "Україна не є незалежною державою, а лише випадковою територією, яка насправді належить Росії, і що її не слід приймати до жодних міжнародних структур".
"Це, звичайно, вплинуло на точку зору. Але ще більше вплинуло на точку зору ось ці опити громадської думки", - заявив Веселовський. За його словами, Захід дуже уважно моніторив соціологію. І опитування показували, що, приблизно, тільки 20-22% українців виступали за, а 60% - категорично проти.
Тоді приблизно 50% опитаних висловлювали підтримку Європейському Союзу.
"Крім того, в неформальних розмовах представники нашої влади, зокрема очільник уряду, прямо зазначали, що суспільство не підтримує НАТО, тому ми, як уряд, не можемо йти проти волі народу... Не забуваємо, як у 2000-х роках Верховна Рада була прикрашена білими повітряними кульками з написом 'НАТО - НІ', - підкреслив експерт."
Тому він назвав фантазією розмови про те, що у 90-х роках наше керівництво "могло б свідомо, послідовно, консолідовано вимагати членство в НАТО".
Також Веселовський зазначив, що свою недалекоглядність українські уряди, які чинили опір НАТО в 2000-х і 2010-х роках і аж до 2022-го, так і не визнали.
"Ніхто з них. І в цьому полягає проблема," - промовив він.
Згідно з інформацією, наданою OBOZ.UA:
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга висловився про ставлення країни до вступу в НАТО в умовах війни. Він зазначив, що Київ не вимагає термінового прийняття до альянсу, враховуючи позицію деяких держав-членів цього військового блоку.
- Водночас в українському МЗС заявили, що наша країна відмовляється від гарантій, які є замінниками членства в НАТО.