Українцям доведеться сплатити податки навіть за давні квартири: де слід перевірити рахунок і яка сума вийде.

Українці в 2025-му мають заплатити податки за свою нерухомість у випадку, якщо її площа перевищує встановлений законом норматив. Власники квартир від 60 кв.м та будинків від 120 кв.м до 1 липня отримають платіжки та матимуть 60 днів на сплату податку. При тому в деяких випадках ані лист на пошту, ані повідомлення в особистий кабінет платника податку вчасно не приходять. Однак це не означає, що податок не нарахували.

Дізнайтеся, скільки потрібно сплачувати, де знайти дані про нарахування, а також які можливі наслідки за несвоєчасну оплату в статті на OBOZ.UA.

Де можна перевірити рахунок?

Власник двоповерхового будинку в Рівному площею 323,9 кв.м Андрій кілька днів тому отримав неприємну новину: податкова виграла проти нього суд і тепер він зобов'язаний заплатити 6183,37 грн. Суддя розглянув справу №460/497/25 та прийшов до висновку "податковий борг відповідача в сумі 6183,37 грн повністю підтверджено і доказів сплати чи часткового погашення заборгованості зазначеної вище суми податкового боргу суду не надано".

Таку новину можуть отримати не тільки власники великої нерухомості. Податок на нерухомість можуть нараховувати навіть за квартиру площею 70 квадратів. При тому якщо вам не прийшло повідомлення в поштову скриньку, це не значить, що податок вам не нарахували.

"Податкові повідомлення-рішення про сплату сум податку, обчисленого згідно з нормами Податкового кодексу України, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку до 1 липня", - пояснюють в Державній податковій службі.

Податковий консультант Олександра Томашевська роз'яснила OBOZ.UA: "Наявність чи відсутність листа від податкової служби не свідчить про те, що податки не були нараховані. Інформацію про нараховані податки можна знайти у кабінеті платника податків." Кожен громадянин України має можливість зайти до свого особистого кабінету на сайті cabinet.tax.gov.ua/tax-account. Після цього, скориставшись електронним підписом (який можна отримати через сайт банку), можна перевірити стан розрахунків з бюджетом та суму нарахованих податкових зобов'язань.

"Зараз скасовано всі мораторії, вже немає того, що в якихось випадках можна не платити і штраф не будуть нараховані. Я раджу уважно ставитись та перевіряти в своєму кабінеті нарахування", - додає експерта. Томашевська також поділилась власним досвідом: за законом квитанція про сплату податку на нерухомість має надійти до 1 липня, сплатити треба протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Вона ж помітила в своєму кабінеті податковий борг вже в грудні. Тобто його фактично нарахували заднім числом.

"Дані в особистому кабінеті можуть бути оновлені згодом. Якщо особа підозрює, що податок, ймовірно, буде нарахований, їй слід час від часу перевіряти свій обліковий запис. У моєму випадку трапилася досить кумедна ситуація. Я володію нерухомістю, на яку повинен нараховуватись податок. Я перевіряла свій кабінет і не знайшла ніяких нарахувань в серпні, листопаді або жовтні. Коли я зайшла в грудні, виявила, що у мене є податковий борг", - розповідає експерт.

Скільки і за що потрібно сплачувати?

Розмір податку визначається місцевою радою, а самі кошти надходять до місцевого бюджету. Згідно з Податковим кодексом, максимальна ставка не може перевищувати 1,5% від мінімальної заробітної плати, яка була на початок січня минулого року. У багатьох містах встановлено цю максимальну ставку, зокрема в Києві вона дорівнює 1,5% від мінімалки, тоді як у Кропивницькому ставка становить всього 0,5%. Це означає, що за кожен додатковий квадратний метр в Києві потрібно сплатити 106,5 грн, тоді як у Кропивницькому лише 35,5 грн.

Оплата здійснюється за "додаткові" квадратні метри, що означає різницю між встановленою нормою та реальною площею житла. Стандартна норма житлової площі складає:

"Податкові повідомлення та рішення, що стосуються сплати сум податку на нерухоме майно, яке не є земельною ділянкою, а також відповідні платіжні реквізити, згадані в першому абзаці підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 Податкового кодексу України, які надсилаються платнику, повинні включати інформацію про кожен об'єкт житлової та/або нежитлової нерухомості. Це, зокрема, охоплює адресу розташування об'єкта, його площу, ставки податку, а також пільги, що надаються фізичним особам для сплати цього податку", - зазначено у повідомленні Державної податкової служби в одній з областей.

Наприклад, якщо ви володієте квартирою площею 100 квадратних метрів, вам потрібно буде сплачувати податок лише з 40 квадратів. При цьому максимальна сума, яку ви можете заплатити, становитиме 4260 гривень. Проте важливо зазначити, що остаточна сума податку також залежить від рішень, ухвалених місцевими органами влади щодо його розміру.

Як покарають за порушення

Податковий борг залишиться вашим супутником до моменту його погашення, підкреслює Олександра Томашевська. Це може призвести до серйозних неприємностей. Наприклад, через наявність податкового боргу ви можете втратити можливість користуватися спрощеною системою оподаткування. Крім того, сума боргу може суттєво зрости внаслідок накладення штрафів.

"Якщо поштова служба не може вручити податкове повідомлення через те, що платник не перебуває за місцем реєстрації або він відмовився прийняти повідомлення, податкове повідомлення вважається врученим із дня, який поштова служба вказала в повідомленні про вручення", - зазначають податківці.

Згідно з статтею 266 Податкового кодексу, податкове зобов’язання може бути визначено за звітні періоди протягом 1095 днів, що відповідає трьом рокам. У разі затримки платежу до 30 днів передбачено штраф у розмірі 10%, а якщо затримка перевищує 30 днів, штраф зростає до 20%. Якщо ж громадянин України не реагує на повідомлення та відмовляється виконати платіж, то через суд та виконавчу службу можуть бути вжиті заходи, наприклад, арешт його банківських рахунків.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.