Україна і НАТО встановили основні напрямки діяльності спільного навчального центру.
У Києві пройшло засідання Старшої наглядової ради Спільного центру НАТО-Україна, що займається аналізом, підготовкою та освітою під назвою JATEC.
Згідно з інформацією, опублікованою "Європейською правдою", Міністерство оборони зробило відповідну заяву 26 квітня.
У засіданні взяли участь голова Старшої наглядової ради та помічник генерального секретаря НАТО з операцій Том Гоффус, заступник міністра оборони України Сергій Боєв, заступник головнокомандувача Збройних сил України бригадний генерал Олег Апостол, командувач JATEC бригадний генерал Войцех Озга, а також представники Міністерства оборони України, офісу НАТО в Україні та Спільного центру НАТО-Україна (JATEC).
Члени наглядової ради дійшли згоди, що проведення засідання в Києві з участю представників НАТО, Збройних сил Польщі та інших високопосадовців є яскравим сигналом солідарності Альянсу з Україною.
"Безсумнівно, основною метою всіх проектів є досягнення справедливого миру та забезпечення надійної безпеки України. Як Україна, так і НАТО мають вагомий інтерес у прогресі JATEC. Плоди діяльності Спільного центру є вигідними для обох сторін", - зазначив Сергій Боєв.
Під час засідання сторони обговорили стратегічні питання діяльності JATEC та реалізацію попередніх організаційних завдань. Окрему увагу приділили приєднанню партнерів до роботи Спільного центру НАТО-Україна, розбудові стійкості інформаційних систем, підтримці напряму освіти і підготовки, взаємосумісності, а також співпраці у розробці рішень для вирішення викликів на полі бою.
Крім того, заступник головнокомандувача ЗСУ Олег Апостол підкреслив значущість співпраці у створенні технологій для боротьби з ворожими FPV-дронами на основі оптоволокна, що стане основною темою наступного виклику НАТО з інновацій. В результаті попереднього хакатону, під час якого команди презентували свої рішення для протидії ворожим КАБам, вже розпочато тестування й випробування цих ідей у бойових умовах.
"Україна та НАТО стають ближчими, щоб розвивати взаємодію та спільні зусилля в кількох сферах, включаючи стійкість, захист цивільних осіб та нові технології. Наша діяльність у рамках JATEC демонструє спільне зобов'язання як Альянсу, так і України швидко та спільно виконувати поставлені завдання", - зазначив помічник генерального секретаря НАТО з питань операцій Том Гоффус.
В результаті засідання Старша наглядова рада JATEC сформулювала конкретні вимоги для досягнення повної операційної готовності Центру, а також окреслила плани діяльності на 2025-2026 роки.
JATEC, що є спільним проектом України та НАТО, має на меті підтримку Збройних Сил України у їхньому прагненні до повної інтеграції з військовими силами НАТО, а також сприяння обміну досвідом між обома сторонами.
Командування Центру очолює польський генерал Войцех Озга.
JATEC досяг початкової оперативної спроможності в січні 2025 року і повністю розвине її до кінця цього року.