Україна розробила новий безпілотний літальний апарат FP-1: Forbes розкриває його унікальні особливості.
Новий український дрон виявився вражаюче ефективним і вже здобув своє перше бойове застосування / фото УНІАН
Один з найсучасніших ударних безпілотників України, відомий як UAC FP-1, здатен подолати відстань до 1600 кілометрів і оснащений бойовою частиною вагою до 113 кілограмів. Це, ймовірно, робить його більш потужним варіантом в порівнянні з PD-1, що виготовляється компанією UkrSpecSystems. Цю інформацію опублікував журналіст і експерт Девід Екс у виданні Forbes.
Згідно з висновками фахівця, безпілотний літальний апарат PD-1 здатен здійснювати польоти на відстань приблизно 965 кілометрів і, ймовірно, оснащений більш легкою бойовою частиною.
Українсько-чеський концерн UAC вдосконалив безліч деталей, щоб підвищити дальність польоту та корисне навантаження нового безпілотника FP-1 у порівнянні зі своїми попередниками. Найпомітнішою зміною є відсутність шасі: на відміну від PD-1, який злітає на своїх колесах, FP-1 запускається з кутової рампи за допомогою ракети, що кріпиться до фюзеляжу, - зазначив Екс.
Новий безпілотний літальний апарат був офіційно представлений на виставці в Києві нещодавно, хоча його виробництво стартувало ще минулого року. Цікаво, що FP-1 вже встиг проявити себе в бойових умовах.
"Україна може пишатися численними ударами безпілотників, виготовлених на її території, які регулярно здійснюють атаки на авіабази та нафтопереробні заводи, розташовані на значній відстані в Росії. Найбільш складні операції зазвичай здійснюються за допомогою обмеженої кількості спортивних літаків "Аеропракт" А-22, які українські фахівці адаптували в ударні безпілотники з дальньою досяжністю, замінивши пілота на систему дистанційного та автономного управління", - зазначив експерт.
Водночас автор матеріалу наголошує, що літаки А-22, кожен з яких вартує понад 80 тисяч доларів, не є ефективним для завдання Україною ударів на великі відстані.
"Ці апарати були спроектовані як пілотовані літаки і мають просторий інтер'єр. Іншими словами, їх модифікували для функцій безпілотників. Це може пояснити, чому дальність польоту безпілотника А-22 або схожого спортивного літака з боєголовкою вагою 220 фунтів (100 кілограмів - УНІАН) обмежена лише 800 милями (приблизно 1300 кілометрами - УНІАН)", - зазначив Екс.
В свою чергу, FP-1, вартість якого перевищує 100 тисяч доларів, має здатність літати на більші відстані з таким же корисним навантаженням. Це стало можливим завдяки відмові розробників від традиційних шасі, які в пілотованих літаках можуть важити до 5% від загальної маси. В результаті, коли шасі інтегровано у фюзеляж для досягнення максимальної аеродинамічної ефективності, воно також займає значний об'єм всередині.
"Існує ще кращий спосіб запуску безпілотника: встановити його на рухомий візок, який він скидає після зльоту. Таким чином, він може розвинути високу швидкість зльоту на злітно-посадковій смузі - і не використовувати задню ракету - без необхідності тягати за собою важкі шасі", - підкреслив експерт.
У той же час експерт зауважив, що цей механізм ефективний лише для дронів, які можна використовувати багаторазово, якщо вони обладнані внутрішніми парашутами, здатними розкритися, щоб забезпечити їх повернення на базу після завершення місії.
"FP-1 - це безпілотний літальний апарат, призначений для одностороннього удару, який націлюється на об'єкт і детонує; його повернення не планується", - зазначив Екс.
За даними УНІАН, Україна планує розпочати експорт озброєння. Проте, як зазначає Forbes, до тих пір, поки країна не активізує свою "маркетингову стратегію" на міжнародній арені, вона не зможе оцінити попит на українську військову продукцію.
Іноземний експерт висловив думку, що українські недорогі морські дрони стали справжньою революцією в історії. Він зазначив, що ці дрони формують нову парадигму ведення бойових дій, з якої можуть навчатися країни-союзники.