Україна підготувала перелік своїх побажань щодо миротворчої місії: Politico оприлюднило нові подробиці.
Києву потрібні іноземеі війська на місці, щоб стримати будь-яку майбутню агресію Росії, але США не погоджуються на це.
Україна опрацьовує формат можливої миротворчої місії в разі досягнення домовленостей з Росією. Основна мета - запобігти повторній агресії з боку РФ, особливо зважаючи на заблокований вступ до НАТО, пише Politico.
З цією метою Київ підтримує ідею розміщення іноземних військових формувань на своїй території, що охоплює як сухопутні, так і морські сили, а також системи протиповітряної оборони.
Під час зустрічі в брюссельській штаб-квартирі НАТО міністри оборони Франції та Великої Британії розглянули ініціативу разом з представниками "коаліції охочих", до якої входять країни Європи, Канада та Австралія. Сполучені Штати наразі не залучені до цієї дискусії.
Президент Володимир Зеленський внес уточнения:
Ми аналізуємо розташування іноземних військових сил на суші, у повітряному просторі та на воді. Обговорюємо питання протиповітряної оборони та інші важливі стратегічні аспекти... Існують певні чутливі географічні ділянки, де ми прагнемо мати резервні можливості.
Він також підкреслив значення мандату, інфраструктури та конкретних термінів. Президент зазначив, що прагне мати ясне усвідомлення того, "на якому етапі переговорного процесу ми можемо реально очікувати на контингент".
Павло Паліса, заступник голови Офісу президента, зазначив, що до коаліції можуть увійти до десятка країн, включаючи Балтійські та Північні держави. Співпраця передбачається на основі двосторонніх угод.
Суть полягає в тому, в якому вигляді буде втілено цей задум. Тепер тривають обговорення: ми маємо своє основне уявлення, а також враховуємо перспективи наших партнерів, спираючись на їхні ресурси. Коли всі нюанси будуть узгоджені, ми зможемо перейти до більш конкретної дискусії.
Основною перепоною є брак гарантій з боку США. Без американської підтримки, яка охоплює логістичні послуги, розвідувальну інформацію та авіаційне забезпечення, багато країн не готові приймати активні рішення.
Росія, в свою чергу, підкреслює, що розміщення військових сил без погодження з ООН є неприпустимим. Тим не менш, Україна стверджує, що має власний підхід до розгортання таких контингентів, які будуть виконувати роль гарантів безпеки. Ці сили повинні не тільки забезпечити фізичну присутність, але й створити повноцінну оборонну інфраструктуру.
"Навіть якщо французька команда потрапляє на конкретну територію... їй все одно потрібно буде організувати повітряну підтримку," - зазначив Паліса.
До цього відносяться протиповітряна оборона, радіоелектронна боротьба, підтримка авіаційних операцій, охорона морських сил та ефективна система логістики.
Як повідомляв УНІАН, питання формування контингенту іноземних сил активно розглядають в рамках "коаліції охочих", яку очолюють Франція і Велика Британія.
4 квітня Україну відвідали делегації з Великої Британії та Франції. Після зустрічі в Києві президент України Володимир Зеленський оголосив, що французькі військові стануть одними з перших, хто увійде до складу майбутніх військових сил.
Як зазначив президент України, формування контингенту залучило безліч країн. Ведуться переговори щодо участі партнерів на суші, у воді та в повітрі, а також про системи протиповітряної оборони та "деякі чутливі питання". Зокрема, мова йде про створення широкої коаліції держав. На сьогодні вже заплановані щотижневі зустрічі на військовому рівні.
3 квітня Павло Паліса, заступник керівника Офісу президента України, заявив, що 10-12 держав виявили намір долучитися до створення військового контингенту для підтримки України.