Згідно з інформацією від Politico, угода щодо корисних копалин стала для України справжньою катастрофою.
Україна потенційно має великі поклади найважливіших мінералів, але для їхнього видобутку потрібні мир і мільярди доларів.
Україна скористалась можливістю видобутку дорогоцінних металів, щоб переконати президента США Дональда Трампа продовжити підтримку Києва. Проте, як зазначає видання Politico, Трамп виявляє інтерес до України лише в контексті фінансових вигод, а не в питаннях сприяння у створенні стабільного миру після війни.
"Ідея про цінні метали стала чітким сигналом безпеки для України. Країна володіє критично важливими ресурсами, як-от титан, уран та інші. Якщо Росія здобуде ці ресурси, це призведе до катастрофічних наслідків для союзників Києва", - зазначив у розмові з виданням один з високопрофесійних чиновників, який знайомий з ходом переговорів.
Проте ця "гра з корисними копалинами" з часом перетворилася на політичну невдачу, і, за словами Politico, Україна може навіть не отримати весь обіцяний обсяг ресурсів. Крім того, видобуток будь-яких корисних копалин вимагатиме мільярдних інвестицій і може зайняти десятиліття — що зовсім не відповідає термінам, які сподівався бачити Трамп.
Остаточний варіант угоди, запропонований Сполученими Штатами, не забезпечує жодних гарантій безпеки, а також не передбачає подальшої фінансової допомоги чи інвестицій. Натомість він надає Вашингтону пріоритетний доступ до всіх природних ресурсів України, а також контроль над державним фондом реконструкції та його проектами. Це триватиме доти, поки Київ не погасить борги перед США за військову допомогу, яка спочатку була надана у вигляді грантів.
"Цей проєкт значно порушує стратегічний баланс, зменшуючи регуляторну та податкову автономію України", - зазначив Володимир Ланда, старший аналітик Центру економічної стратегії в Києві.
Угода може суттєво ускладнити перспективи України на приєднання до Європейського Союзу, оскільки вона суперечить конкурентним та екологічним нормам ЄС, зазначив Ланда. Крім того, виплата мільярдів доларів США, ймовірно, викличе занепокоєння у потенційних інвесторів, які інакше могли б бути готові підтримати Україну в її відновлювальних зусиллях.
"Інші партнери, напевно, не приймуть ідею про те, що їхня допомога використовується в інтересах третіх осіб, виходячи з України," - зазначив Ланда.
Однак українська влада намагається уникнути нової хвилі гніву з боку Трампа, тому представники уряду утримуються від негативних коментарів щодо оновленої версії угоди. Натомість, Київ обережно коригує запропоновані умови, щоб не викликати незадоволення у Трампа.
"На попередньому етапі українцям довелося роз'яснювати, що певні вимоги США до України не можуть бути виконані, оскільки вони суперечать нашому законодавству та конституційним нормам. Тому пропонуємо відкоригувати угоду так, щоб вона була дієвою. Тепер нам знову потрібно буде обговорити це питання," - зазначив високопосадовець.
Перш ніж Україна зможе почати отримувати вигоду від видобутку критично важливих мінералів, необхідно завершити війну. Додатково, країні потрібно відновити свою пошкоджену енергетичну інфраструктуру. Як підкреслюють представники галузі, Україні необхідні інвестиції не лише в сектор видобутку, а й у переробну промисловість, що вимагатиме десятки мільярдів доларів.
Президент України Володимир Зеленський висловив думку, що угода щодо надр повинна бути узгоджена з перспективами вступу України до Європейського Союзу. Він зазначив, що над розробкою нового проекту цієї угоди працюють команди з України та США, включаючи юристів. Президент також підкреслив, що обговорення можливих ризиків не є доцільним, поки юристи не нададуть свої рекомендації.
Однак колишній міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба охарактеризував угоду про надра, що з'явилася в медіа, як "повість про неприпустимість".
Одночасно міністр фінансів США Скотт Бессент звинуватив Володимира Зеленського у зриві підписання угоди щодо надр, зазначивши, що він "знищив те, що повинно було стати найпростішою справою на світі".