У Верховній Раді розпочали процедуру реєстрації законопроєкту, метою якого є відновлення незалежності НАБУ та САП.
Депутати підготували та подали до Верховної Ради законопроект, спрямований на відновлення незалежності Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Очікується, що голосування з цього питання пройде вже завтра.
Про це повідомив нардеп, голова комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
"Законопроект про відновлення незалежності НАБУ та САП підписали 48 народних обранців з різних політичних груп. Проводимо реєстрацію. Завтра плануємо голосування," - повідомив він.
"Турборежим — це справжній турборежим. Тепер ваша черга, пане президенте," — підкреслив він.
Нардеп Ірина Совсун підкреслила, що незважаючи на блокування трибуни Верховної Ради та протести в Україні, президент все ж підписав суперечливий закон.
"Єдиний ефективний шлях повернути все на свої місця — це прийняти новий законопроєкт, який анулює всі неприйнятні зміни №12414", — зазначила вона.
Нардепка повідомила, що альтернативний законопроєкт розробили за ніч.
Документ має картковий номер 1947711 та реєстраційний номер 170768.
Нагадуємо, що нещодавно Володимир Зеленський висловив інформацію про розробку президентського законопроєкту, що стосується функціонування системи правопорядку.
"Я планую внести до Верховної Ради України законопроєкт, який стане відповіддю на виклики, що зміцнить систему правопорядку. У ньому не буде місця для російського впливу чи втручання в роботу правоохоронних органів. Крім того, особливо важливо, що всі положення, що забезпечують незалежність антикорупційних інституцій, будуть присутні. Я також очікую від нашої команди керівників правоохоронних та антикорупційних структур, а також від генерального прокурора України пропозицій щодо норм, які повинні бути реалізовані", - зазначив Зеленський.
"Це буде президентський законопроєкт, і ми реалізуємо це в рамках нашої стратегії трансформації держави", - додав глава держави.
22 липня президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт, прийнятий на засіданні Верховної Ради, деякі пункти якого обмежують повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та підпорядковують їхню діяльність генпрокурору. Дані у картці законопроєкту тричі змінювали: спочатку закон повернули з підписом президента, згодом помітка зникла, а за деякий час у картці знову зʼявився підпис Володимира Зеленського.
Після голосування у Верховній Раді тисячі українців у великих містах вийшли на мирні акції, закликаючи президента накласти вето на закон, який суттєво зменшує повноваження антикорупційних установ.
Європейський Союз висловив глибоке занепокоєння з приводу ухвалення українського закону № 12414, який обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Речник Європейської Комісії Ґійом Мерсьє підкреслив, що ці органи є критично важливими для реалізації антикорупційних реформ і повинні діяти самостійно, щоб зберігати довіру населення та сприяти процесам євроінтеграції.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн особисто звернулася до президента Зеленського з проханням надати роз'яснення, підкреслюючи неприйнятність компромісу щодо принципів верховенства права, особливо в рамках кандидатства України на вступ до Європейського Союзу.
Єврокомісарка з питань розширення Марта Кос заявила, що втрата незалежності НАБУ є "серйозним кроком назад" та може підірвати шанси України на вступ до ЄС
Представники Франції та Німеччини також висловили занепокоєння, закликавши Київ переглянути закон і зберегти інституційні запобіжники незалежності цих органів.
Загалом у Брюсселі вважають: цей закон ставить під загрозу інституційну стійкість України, її демократичний курс і підтримку з боку західних партнерів, особливо враховуючи військовий контекст та євроінтеграційні плани.