Аналітики прогнозують, що світ чекає на новий етап у зовнішній політиці Сполучених Штатів.
Експерти та оглядачі висловлюють перші прогнози щодо ймовірних змін у американській політиці та зокрема говорять про перезавантаження зовнішньої політики США.
"В Азії, подібно до Європи, спостерігається істотна трансформація у взаєминах із новою Америкою", - зазначає Ярослав Трофімов, головний кореспондент The Wall Street Journal, який спеціалізується на міжнародних справах.
The Wall Street Journal зазначає, що в ряді світових столиць виникли серйозні побоювання через висловлювання Дональда Трампа перед виборами, в яких він заявив, що "в багатьох випадках наші союзники гірші за тих, кого ми називаємо ворогами". Також викликала тривогу його обіцянка не брати на себе зобов'язання захищати "при будь-яких обставинах від Росії" країни НАТО, які не виконують своїх фінансових зобов'язань щодо безпеки Альянсу.
У своїй публікації для WSJ він цитує Гордона Флейка, очільника Perth USAsia Center Університету Західної Австралії: "У демократичному суспільстві ви більше не можете сприймати підтримку США як належне, як це було у нас завжди".
Пітер Скеррі, професор політології в Бостонському коледжі, сказав в коментарі Радіо Свобода, що очікує від Трампа "просування якогось врегулювання" між Москвою і Києвом, що може включати "великі поступки з боку України".
Скеррі прогнозує, що Трамп буде "значно підтримувати Ізраїль", тоді як його підхід до Китаю обіцяє бути більш змінним. Трамп заявив, що запровадить суворіші мита на китайські товари у випадку, якщо Пекін "захопить Тайвань", але при цьому він виступає проти використання військової сили з боку США.
Часопис Newsweek зазначає, що під час своєї виборчої кампанії Трамп заявляв, що здатний завершити війну "всього за один день", змусивши обидві сторони сісти за стіл для укладення мирної угоди.
"Вибраний президент-республіканець висловлює думку, що Сполучені Штати надають Україні надмірну фінансову підтримку у формі військової допомоги", - зазначає видання.
Фабріс Потьє, керівник Rasmussen Global, висловив свою думку в інтерв’ю для видання:
"Єдине, що можна стверджувати про Дональда Трампа, так це те, що він не бажає, аби його сприймали як того, хто уклав невигідну угоду."
За словами Потьє, якщо Трамп "віддасть Путіну перемогу", це буде сприйнято як принизлива поразка для Сполучених Штатів. Тому, каже експерт, Трампу "потрібно бути сміливішим за Байдена" - залучивши Україну до НАТО як основи мирної угоди.
Експерти, на яких посилається катарський медіа-ресурс Al Jazeera, вважають, що повернення Дональда Трампа до позиції президента США матиме значний вплив на зовнішню політику країни, зокрема, призведе до посилення уваги до України та Китаю, а також "додасть більше непередбачуваності в ситуацію на Близькому Сході".
Видання зазначає, що Дональд Трамп "сигналізував про відновлення своєї зовнішньої політики під лозунгом 'Америка насамперед', що свідчить про зміщення в бік більшої ізоляції та зменшення міжнародної співпраці". Однак, при цьому, наголошується, що "це не завадило Трампу робити амбітні обіцянки, заявляючи, що зможе зупинити війну Росії проти України всього за 24 години після свого вступу на посаду, встановити мир у Близькому Сході та подолати Китай, одного з найбільших геополітичних супротивників США".
Натомість Пітер Фівер, професор політології та державної політики в Університеті Дьюка, колишній радник з питань стратегічного планування та інституційної реформи в Раді нацбезпеки США у коментарі для Foreign Affairs стверджує:
Трамп оточив себе радниками, які мають антиукраїнські та проросійські настрої. Його стратегія стосовно України, ймовірно, буде втілена, адже це повністю підпадає під його президентські повноваження. Питання лише в тому, чи погодиться Путін на часткову капітуляцію, усвідомлюючи, що завжди може захопити решту українських територій, коли Трамп зуміє нав'язати Києву "нейтралітет", чи ж Путін відкине ілюзії Трампа та вимагатиме негайної повної капітуляції.
Чарльз Купчан, провідний науковий експерт Ради з міжнародних відносин, висловив думку, що "навіть до перемоги Трампа Україні не вдавалося б виграти війну проти Росії".
Тому, зазначає він в коментарі Newsweek, Україні слід працювати зі Сполученими Штатами та їхніми союзниками по НАТО, щоб виробити дипломатичний план припинення війни.
Якщо Росія не погодиться залишити поле бою та сісти за стіл переговорів, це могло б сприяти переконанню Трампа в необхідності продовжувати підтримувати Україну.
Баррі Позен, професор Массачусетського технологічного інституту переконаний - "Україні навряд чи вдасться повернути втрачені землі військовими діями".
"Росія є надто потужною, - зазначає професор у своєму коментарі для видання. - Після обрання Трампа ідея про скасування російських здобутків здається абсолютно нереалістичною. Україна зможе продовжувати захищати значну частину своєї території за рахунок підтримки інших союзників, однак від США вона отримуватиме лише обмежену допомогу."
Джеймс Карафано, який обіймає посаду віцепрезидента з міжнародної та безпекової політики в аналітичному центрі Heritage Foundation, висловив свою думку:
"Безпечна та незалежна Україна – це вкрай важливо для інтересів Сполучених Штатів."
Глава держави прагне зупинити бойові дії, і українці поділяють це бажання. Він має намір відновити країну, так само як і громадяни України. Впевнений, що наші цілі врешті-решт співпадуть.
Джеймі Шей, експерт Програми міжнародної безпеки Chatham House, також зазначає:
Серед республіканців існує потужна підтримка України, і вони прагнуть, щоб США не піддавалася впливу Росії. Включення Північної Кореї у військові дії та військова допомога Росії з боку Китаю та Ірану трансформують геостратегічну ситуацію, адже Трамп не бажає виглядати слабким.
Експерт зазначає, що Трамп "буде отримувати різноманітні рекомендації від своїх радників стосовно України", але "наполягатиме на необхідності більш реалістичного та надійного підходу до завершення конфлікту, перекладаючи більшу частину допомоги Україні на європейські країни та НАТО".
Шей, тим не менш, вважає, що Трамп може спробувати анулювати мільярди доларів США, виділені на військову та фінансову допомогу Києву, які вже отримали схвалення від Конгресу.
"Трамп має скептичний погляд на війну і не підтримує близькі зв'язки з Зеленським. Проте його стосунки з Путіним часто перебільшені", - заявляє професор Марк Веббер з кафедри політичних наук та міжнародних досліджень Бірмінгемського університету у Великій Британії.
Ненсі Окайл, президент аналітичного центру Center for International Policy, зазначає, що "попереднє президентство Трампа характеризувалося його непостійністю". Вона вважає, що така нестабільність в адміністрації може "прискорити спалах" конфлікту, який "палить" на Близькому Сході.
За словами Леслі Вінджамурі, директорки програми США та Америки аналітичного центру Chatham House у Лондоні, світові лідери "були кмітливими та прагматичними щодо Трампа".
Експертка наголошує - "важко працювати без Америки" та вважає, що "настав час інвестувати в серйозні структурні зміни, що, ймовірно, стануть довгостроковою зміною в міжнародній діяльності США".
Вінджамурі в коментарі для Al Jazeera зазначає, що питання, чи можуть стосунки Трампа з Путіним підняти авторитет Росії в європейському контексті, особливо турбує людей у всьому світі.
"Європейські держави переживають значне занепокоєння щодо можливого другого терміну Дональда Трампа, - зазначила експерт. - Вони вважають, що континент може зазнати серйозних втрат у питаннях безпеки та економічного партнерства."
Вінджамура зазначає, що в Європі існують "сильні занепокоєння" стосовно майбутнього Групи семи, яку європейські керівники сприймають як дієвий механізм для співпраці. "Їх турбує можливість переходу до формату 'G6' замість 'G7'", — підкреслює він.
У будь-якому випадку, серед безлічі передбачень, які сьогодні активно обговорюються в медіа та експертних колах, найчастіше виникає думка, що політичні курси Дональда Трампа у ролі наступного президента США можуть суттєво перетворити як зовнішню політику країни, так і глобальну політичну ситуацію в цілому.
"Друге президентство Трампа може змінити світ... Світ може ніколи не бути таким, як раніше", - стверджує зокрема видання Vox.