У Стамбулі розпочалися переговори між Україною та Росією: які деталі відомі?
У Туреччині 23 липня стартував третій раунд переговорів між Україною та Росією. Українську делегацію, що прибула до Стамбула, очолив секретар Ради національної безпеки та оборони Рустем Умєров.
У директораті з комунікацій адміністрації президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана анонсували початок російсько-українських переговорів близько 19 години за київським часом, але зустріч розпочалася з невеликою затримкою.
Новина доповнюється
Офіційний Київ напередодні висловлював очікування, що під час зустрічі буде обговорюватися, зокрема, повернення полонених та викрадених Росією українських дітей.
Глава України Володимир Зеленський підкреслив, що українська сторона перш за все буде вимагати термінового та всебічного зупинення вогню.
"Сьогодні в Туреччині українська делегація знову акцентуватиме на важливості термінового та повного припинення вогню, особливо в контексті атак на цивільну інфраструктуру", - зазначив президент, коментуючи процес відновлення в Сумській області після російських обстрілів.
Перед зустріччю у Стамбулі українська делегація прибула до Анкари та провела важливу зустріч з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом. Про це повідомив керівник Офісу Президента Андрій Єрмак.
"Висловили вдячність Туреччині та Президенту Ердогану за їхню непохитну політичну та безпекову підтримку України під час війни з Росією. Здійснили узгодження позицій напередодні зустрічі в Стамбулі, яку сьогодні проведе українська делегація з представниками російської сторони," - підкреслив Єрмак.
Керівник Офісу Президента підкреслив, що для України є вкрай важливим прогрес у мирному процесі, адже в центрі цього питання стоять долі реальних людей, зокрема дітей, яких Росія викрала і яких слід повернути додому.
Також обговорили з Ердоганом необхідність зустрічі на рівні лідерів чотирьох держав - президента Володимира Зеленського, президентів США та Туреччини Дональда Трампа і Реджепа Тайїпа Ердогана, і російського диктатора Путіна. Така зустріч потрібна для переходу до реальних перемовин про завершення війни.
Що стало причиною?
Перші два етапи переговорів між Росією та Україною, які проходили в Стамбулі, відбулися 16 травня і 2 червня. Українську делегацію на обох зустрічах очолював Умєров, який на той момент виконував обов'язки міністра оборони. Кремлівською стороною на переговорах керував помічник російського президента Володимир Мединський. Це рішення викликало занепокоєння в Києві та серед західних союзників України, оскільки було сприйняте як чітке свідчення того, що Москва не готова до серйозних та конструктивних мирних переговорів.
Перший раунд переговорів завершився угодами щодо обміну полоненими та повернення тіл загиблих військових. Під час другої зустрічі вдалося досягти домовленостей також про обмін тяжко пораненими військовополоненими, а також військовими віком до 25 років у форматі "всіх на всіх".
Обидві зустрічі не дали жодного просування до миру: Росія настійно продовжувала висувати неприйнятні вимоги, що стосуються визнання окупації, скасування всіх санкцій проти агресора та проведення виборів в Україні. Під час другого раунду обговорень ці ж самі давні вимоги, які реальна ситуація на полі бою не може обґрунтувати, російська сторона "оформила" у вигляді "меморандуму".
Перед початком третього раунду переговорів президент України Володимир Зеленський організував нараду. Після її завершення він підкреслив, що Україна налаштована на максимально ефективну роботу для звільнення полонених, повернення викрадених дітей, а також для припинення насильства та підготовки зустрічі лідерів з метою досягнення справжнього миру.
23 липня на офіційному сайті президента України з'явився указ, який затвердив склад української делегації для переговорів з Росією, що відбудуться в Стамбулі, а також окреслив її повноваження.