У Стамбул приземлився урядовий літак з Росії: які очікування від переговорів і чи братимуть участь у них Путін і Трамп?
У Туреччині 15 травня заплановані двосторонні російсько-українські переговори, на яких сторони мають намір обговорити шляхи можливого завершення конфлікту. За попередніми даними, йтиметься насамперед про припинення вогню і можливість обміну полоненими у форматі "всіх на всіх".
Лише через кілька годин після того, як Володимир Путін, диктатор Росії, затвердив список учасників делегації для переговорів з Україною, до Стамбула приземлився літак Іл-62М Спеціального льотного загону "Росія". OBOZ.UA провів розслідування, щоб дізнатися, чого можна очікувати від цих переговорів і чи візьмуть у них участь Путін та президент США Дональд Трамп.
Переговори замість реального припинення вогню
Наприкінці минулого тижня президент України Володимир Зеленський спільно з міжнародними партнерами озвучив дату початку безумовного припинення вогню - 12 травня, і вимагав від Росії припинити вбивства. Проте ватажок Кремля вкотре відкинув пропозицію про припинення вогню і висунув зустрічні вимоги - прямі переговори з Україною в Стамбулі 15 травня.
Президент України зазначив, що Путін насправді не має наміру припиняти бойові дії, проте він підкреслив готовність Києва провести переговори з російською стороною в Туреччині з метою завершення насильства. Одночасно Зеленський виступив з вимогою про особисту зустріч із Путіним, підкресливши, що в Росії лише Кремлівський лідер має реальну владу приймати рішення.
Протягом декількох днів Кремль утримувався від розголошення складу своєї делегації, перетворюючи звичайний дипломатичний процес на справжню інтригу. Проте, вже ввечері 14 травня, Путін нарешті представив список учасників російської делегації.
Путін не став особисто їхати на переговори з Україною
Згідно з інформацією, наданою сервісом Flightradar24, вранці 15 травня до Туреччини прибув російський урядовий літак Іл-62М. Літак з реєстраційним номером RA-86559 вирушив із аеропорту "Чкаловський", розташованого в Московській області, і здійснив посадку в аеропорту імені Ататюрка в Стамбулі.
Після відкриття нового аеропорту в Стамбулі в 2018 році, цивільні авіарейси були перенесені туди. Нині аеропорт Ататюрка, розташований у межах міста поблизу історичного центру, виконує функції, пов'язані з військовою та урядовою авіацією.
До делегації держави-агресора на переговорах у Туреччині увійшли:
Володимир Мединський - радник президента Путіна, який буде очолити делегацію.
- Михайло Галузін - заступник глави МЗС РФ;
Ігор Костюков - керівник головного управління Генерального штабу Збройних сил Російської Федерації.
Олександр Фомін обіймає посаду заступника міністра оборони Російської Федерації.
На даний момент українська влада не надала офіційної інформації щодо складу делегації для переговорів з російською стороною. Проте, за попередніми відомостями, до складу української команди увійдуть Андрій Єрмак, який очолює Офіс президента, міністр оборони Рустем Умеров, радник президента Ігор Жовква та міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Можлива зустріч між Путіним і Трампом.
Слід підкреслити, що в даний час американський президент Трамп здійснює офіційний візит до країн Близького Сходу. Напередодні він дав зрозуміти, що можливий його візит до Туреччини для участі в переговорах, спрямованих на завершення конфлікту в Україні.
Однак незабаром після того, як Путін оприлюднив склад російської делегації, тим самим давши зрозуміти, що сам не має наміру їхати до Туреччини, у мережі з'явилася інформація, що Трамп також не приїде на переговори. За словами американських чиновників, які говорили на умовах анонімності, Трамп не планує їхати в Туреччину цього тижня, щоб приєднатися до переговорів про припинення вогню між РФ і Україною. Журналісти CNN писали, що це рішення "закриває двері багатоденним припущенням про те, що він може приєднатися до президента Росії Володимира Путіна за столом переговорів".
Сподівання України щодо діалогу.
У своєму вечірньому зверненні 14 травня президент України Володимир Зеленський підкреслив, що будь-які зусилля, спрямовані на досягнення миру та дипломатичні рішення, можуть призвести до завершення конфлікту. Проте він зазначив, що російський лідер Путін продовжує обстрілювати українські території, не бажаючи вести конструктивний діалог. Зеленський також зауважив, що відмова Путіна від участі у зустрічі в Стамбулі стане для нього "катастрофічною поразкою".
Також Зеленський говорив, що російсько-українські переговори не можуть бути просто символічними. Глава держави наголосив, що важливо зрозуміти мету зустрічі та вийти з неї з політичною перемогою. Зеленський зазначив, що може йтися, наприклад, про припинення вогню або обмін полоненими за принципом "всі на всіх".
Кремль все ще сподівається на те, що Україна піддасться.
У своєму виступі в ніч на 11 травня президент РФ Путін зазначив, що переговори з Україною, заплановані на 15 травня, повинні базуватися на Стамбульських угодах, укладених на початку 2022 року. Ці угоди фактично містили вимоги до України про повну капітуляцію. Кремль, зокрема, наполягає на тому, щоб Україна істотно зменшила свій військовий потенціал і внесла зміни до конституції, закріпивши нейтральний статус. При цьому російська сторона продовжує акцентувати увагу на необхідності усунення "першопричин конфлікту".
Згідно з даними аналітиків Інституту вивчення війни, вимоги, висловлені Путіним, можуть вказувати на намір Кремля усунути нинішній український уряд, президента та юридично відмовитися від перспективи вступу України до НАТО. Експерти також зазначають, що Росія, ймовірно, продовжить наполягати на контролі над Кримом і чотирма українськими областями, маючи на увазі їх адміністративні межі, а не лінію бойових дій. В цілому, російські заяви відображають тривалі спроби Кремля реалізувати свої давні вимоги перед війною, які включають заклик до НАТО відмовитися від політики відкритих дверей та встановлення проросійського маріонеткового уряду в Києві.
Таким чином незважаючи на заяви про нібито готовність до припинення війни та наявності бажання знайти точки дотику, Росія вважає, що єдиний шлях до миру - це виконання всіх вимог Путіна.
Нагадуємо, що 14 травня ввечері міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів зустріч з державним секретарем США Марко Рубіо в Туреччині. Під час цієї зустрічі вони ретельно обговорили стратегію подальших дій, обмінюючись своїми поглядами та підходами.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що 15 травня до Туреччини вирушать держсекретар США Марк Рубіо разом з іншими представниками адміністрації Білого дому для можливих переговорів між Україною та Росією. Президент США Дональд Трамп сподівається, що ці зустрічі можуть принести обнадійливі результати.