У Кишиневі спростували російський фейк про те, що президентка Санду нібито планує війну в Придністров'ї.
Глава адміністрації президента Молдови, Адріан Белуцел, виступив з коментарем у відповідь на російську дезінформацію, яка стверджує, що президентка Молдови, Мая Санду, нібито "попросила організувати силове захоплення електростанції (Молдавської ДРЕС у Придністров'ї)".
Про це пише NewsMaker, передає "Європейська правда".
Зазначається, що Белуцел попередив про фейк, який поширює Служба зовнішньої розвідки Росії - у ньому стверджують, що Санду нібито "доручила створити план силового захоплення МДРЕС", "завести кримінальні справи за сепаратизм", а також допустила "спроби розв'язати реальну війну в регіоні".
Як зазначили журналісти, Белуцел нагадав, що країна продовжує наполягати на мирному врегулюванні конфлікту в Придністров'ї та виведенні російських військ із території країни.
"Ми офіційно підкреслюємо, що Республіка Молдова залишається прихильною до мирного вирішення конфлікту і не має наміру вдаватись до військових дій. Основним етапом у розв’язанні цієї проблеми є безумовне виведення російських військових, які незаконно перебувають на молдовських землях," - зазначив Белуцел.
Керівник адміністрації також висловив свою думку щодо звинувачень, які були висунуті на адресу Кишинева та Києва стосовно газової ситуації в регіоні.
"Нагадуємо, що існує угода між Moldovagaz і компанією "Газпром", що забезпечує постачання газу на лівий берег Дністра, незалежно від обраних маршрутів транспортування. Складнощі з постачанням газу виникли внаслідок невиконання "Газпромом" своїх контрактних зобов'язань, а не через дії молдавського уряду," - зазначив він.
Як повідомляє Бюро з реінтеграції, звинувачення Служби зовнішньої розвідки Росії - спроба маніпулювати громадською думкою, дестабілізувати ситуацію в країні і створити атмосферу недовіри.
Відомство підкреслило, що "анти-молдавська паніка, яка спостерігається останнім часом у Тирасполі, а також зусилля Москви та її партнерів з обох сторін Дністра звинуватити кишинівську владу у можливій енергетичній та гуманітарній кризі" в східних регіонах країни, підтверджують цю теорію.
"Розповсюдження так званої 'оперативної інформації' про нібито вигадану військову акцію Молдови в регіоні також відіграє свою роль у цьому процесі. Все це свідчить про наміри російської влади та її місцевих союзників дестабілізувати обстановку в Молдові, вселяючи в населення страх і недовіру", - наголосили в установі.
Як зазначено в публікації, у дезінформаційному матеріалі, що поширюється Росією, йдеться про те, що Санду нібито "віддала наказ про відкриття кримінальних справ проти керівництва" регіону, "зобов'язала проводити ретельні перевірки серед звичайних мешканців Придністров'я", "запланувала силове захоплення Молдовської ДРЕС", а також що "молдовська президентка намагатиметься спровокувати реальну війну в регіоні".
Уряд Молдови знову наголошує на важливості обережності щодо фейкових новин, які циркулюють в мережі, закликаючи громадян покладатися лише на дані з перевірених офіційних джерел.
Нагадаємо, що з 16 грудня в Молдові введено режим надзвичайного стану в енергетичному секторі, який триватиме 60 днів. Цей захід був ухвалений урядом у відповідь на невизначеність щодо постачання російського газу, оскільки з 1 січня 2025 року планується припинення транзиту через територію України.
Економіка Придністров'я повністю базується на безкоштовному постачанні російського газу, тоді як для Молдови життєво важливою є електроенергія, що виробляється на електростанції, розташованій у цьому регіоні.
У владі Молдови вказали на можливість евакуації найбільш вразливих груп населення з Придністров'я, якщо ситуація з енергетичною кризою розвиватиметься за найпесимістичнішим сценарієм і регіон опиниться без постачання російського газу.
Європейський Союз планує надати фінансову підтримку Молдові в разі, якщо Росія зупинить поставки газу з 1 січня 2025 року.