Топ-3 напрямків "Видавничого інфобуму - 2024": психология, література для дітей та сучасна українська проза.

Укрінформ підсумував традиційне експрес-дослідження українського книжкового ринку "Видавничий інфобум - 2024"

Як вплинув третій рік повномасштабної війни на наші читацькі вподобання? Що українці читають зараз?

Для того щоб отримати справжнє уявлення про ситуацію, ми, як завжди, звернулися до найбільш цікавих українських видавництв — як відомих, так і новачків, які з'явилися на світ вже під час повномасштабної агресії. Які ж книги стали справжніми бестселерами цього року?

Ми отримали інформацію від 26 видавців з різних куточків України, включаючи Київ, Львів, Рівне, Харків, Чернівці та Тернопіль. Вони поділилися своїми улюбленими "двадцятками", "десятками", "вісімками", "п'ятірками" та навіть "двійками". Деякі з них надали точні дані про кількість проданих екземплярів, тоді як інші не розкрили цю інформацію з різних причин, таких як контрактні зобов'язання, комерційна таємниця або просто брак часу для підрахунків. В результаті ми отримали майже повний список з 220 найпопулярніших книг різних жанрів 2024 року, і тепер готові провести його аналіз.

У 2024 році українці найбільше купували книги з психології, мотивації та саморозвитку (37 назв).

На другій позиції розташувалася література для дітей та підлітків з 33 назвами, а на третій – сучасна українська проза, представленої 30 творами.

На четвертій позиції розташувалася сучасна світова література, що налічує 22 твори.

На п'ятій позиції розташувалися твори в жанрах "містика, фентезі та фантастика" з 18 назвами, а на шостій - детективи та трилери, які налічують 16 назв.

Продовжимо з літературою в жанрах "романтична проза" (12 заголовків), "біографії та мемуари" (8 заголовків), а також "навчальна література та наукова популяризація" (8 заголовків). Що стосується книг з військової тематики та історії, українці проявляють інтерес на рівні "світових класиків" (по 7 заголовків кожного).

"Документалістика, публіцистика, есеї, хроніки" - 6 назв, "графічний роман" та книги з історії (по 4 назви в кожній категорії). Українська класика та "бізнес-література" (по 3 назви). Також до рейтингу найбільш популярних книг цього року увійшло 2 поетичні збірки.

Отже у 2024 році українці найактивніше купували книги з психології, мотивації та саморозвитку. Минулого року на першій сходинці була література для дітей і підлітків (зараз вона посіла друге місце), і вперше за 4 роки, що ми проводимо це дослідження, сучасна українська проза у 2024 році увійшла в трійку лідерів, посівши третє місце!

Проте кількість назв книг класичної української літератури зменшилася порівняно з попереднім - у 2023 їх було 6, а зараз усього 3.

В порівнянні з 2023 роком, ми спостерігаємо незначне зниження інтересу до категорій, які увійшли до нашого топу в 2022 році, що, в свою чергу, було зумовлено подіями в країні. Це стосується документалістики, хронік та військової тематики. У 2024 році в цій категорії представлено 8 назв, тоді як у 2023 році їх було 16.

Невпинно зростає цікавість до категорії "фентезі, фантастика". У 2021 році жодна така книга не потрапила до нашого видавничого топу. В 2022 році їх було 3 назви, у 2023 році - 14, цього року - 18 назв.

Серед сучасних українських письменників найбільшим попитом користувалися такі книги:

Серед найбільш відомих українських письменників, що створюють літературу для дітей:

У список трьох найвідоміших українських письменників, що займаються питаннями психології, мотивації, саморозвитку та виховання, потрапили:

У розділі "Військова історія та військова справа" перше місце зайняла:

У жанрі "Детективи та трилери" з числа 16 найпопулярніших видань п’ять творів належать українським письменникам. Серед них найбільшим попитом користуються наступні книги:

Вже другий рік підряд жодна англомовна книга не потрапила до списку найпопулярніших. У 2022 році там значилися дві: "1984" Джорджа Оруела і "Маленькі жінки" Луїзи Мей Олкотт.

Видавництво "BookChef" може з гордістю відзначити рекордну кількість реалізованих примірників, адже їхня серія "Переслідування Аделіни (Гра в кота і мишу)" (автор Х. Д. Карлтон) була розпродана тиражем приблизно 98 000 екземплярів.

На другій позиції опинилася їхня власна серія "Кров і попіл" від Дженніфер Л. Арментраут, що розійшлася тиражем у 61 500 екземплярів.

На третьому - "Я бачу, вас цікавить пітьма" Видавництва Старого Лева, яку цього року розкупили накладом 59119 примірників. Її автор - Ілларіон Павлюк впевнено тримається в трійці лідерів (минулого року ця ж його книга була другою в цьому топі з проданим накладом 40 286 примірників).

На четвертій позиції знову опинився "BookChef" з серією "Королівство Нечестивих" від Керрі Маніскалко, що розійшлася тиражем у 51 000 копій.

На п'ятому місці розташувалося видавництво "Віхола" з твором Володимира Станчишина під назвою "Стіни в моїй голові. Як жити з тривожністю та депресією", тираж якого складає 40 168 екземплярів.

Про наші попередні дослідження книжкового ринку ви можете прочитати тут: 2021 рік, 2022 рік, 2023 рік.

Тепер окремо за видавництвами:

Ось перелік найпродаваніших книг видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" у 2024 році:

Українське видавництво "АРТБУКС", яке з'явилося на книжковій арені у 2015 році, спеціалізується на виданні міжнародних бестселерів для дорослих і дітей. Відтак, воно представило свій власний рейтинг найкращих творів:

Видавництво "Бородатий Тамарин", яке було створено в Рівному у 2022 році родиною Кідруків (письменником Максом та його дружиною, викладачкою англійської та перекладачкою Тетяною), фокусується на нонфікшн літературі та науковій фантастиці. Цього року їхніми найпопулярнішими книгами стали:

Видавництво "BookChef" з Києва зосереджується на актуальних жанрах та випускає широкий спектр літератури, включаючи художні твори, бізнес-літературу, книги для дітей, навчальні матеріали, а також літературу з психології, медицини та для відпочинку. Серед найкращих видань цього року можна відзначити:

Київське видавництво "Віхола", що фокусується на нон-фікшн літературі для дорослих, охоплюючи теми від психології та бізнесу до лайфстайлу і науково-популярних книг, представило свій список найкращих видань:

Видавництво "21" з Чернівців працює на книжковому ринку з 2004 року. Основні напрямки його діяльності включають українську та перекладну літературу, а також художні та наукові твори сучасних авторів як з України, так і з інших країн. У цьому році видавництво представило список з восьми найуспішніших книжок за обсягом продажів:

Видавництво "Видавництво", засноване у 2016 році Іллею Стронґовським та Лілею Омельяненко. Спеціалізується передусім на виданні ліцензійних коміксів українською. Їхня "п'ятірка" книг-лідерів цього року виглядає так:

"Видавництва Старого Лева" (скорочено ВСЛ), що позиціонується як видавництво для всієї родини і випускає твори художньої літератури, поезію, освітні й науково-пізнавальні книжки для дітей, мотиваційну та бізнес-літературу, кулінарні й альбомні видання, цього року потрапили такі книги:

Книжковий клуб "Клуб Сімейного Дозвілля" (в скороченій формі КСД) є одним із провідних видавництв в Україні, яке було засноване в 2000 році в місті Харків.

Видавництво "Vivat" (Харків) спеціалізується на випуску нон-фікшн, художньої, а також літератури для дітей та підлітків, що підтверджується їхньою найуспішнішою двадцяткою:

До числа найпопулярніших видань київського видавництва "Книголав" (#книголав), що спеціалізується на дитячій, художній, науково-популярній та нон-фікшн літературі, цього року потрапили:

Видавництво "Лабораторія", засноване Антоном Мартиновим у Києві в 2020 році, зосереджується на випуску нових творів у жанрі нон-фікшн. Вони представили свої рейтинги найкращих десяти творів української та перекладної літератури:

"Наш Формат" - українське видавництво (Київ), яке спеціалізується на нехудожній літературі, українських перекладах нобелівських лауреатів та світових бестселерів:

Видавництво "Нора-Друк" (Київ) спеціалізується на українській сучасній художній літературі та перекладах українською мовою сучасних європейських авторів. Відоме відкриттям нових імен у літературі, є багаторічним партнером конкурсу "Коронація слова". Цього року за продажами до топу "Нора-Друк" увійшли:

Видавництво "Орландо" - це нове, динамічне видавництво, яке з'явилося на світ в умовах війни наприкінці 2023 року. Його особливістю є прагнення виявляти та підтримувати нові таланти в українській літературі. Кожна книга, що виходить з-під їхнього пера, є твором маловідомих українських авторок, які вже здобули визнання та мають чим пишатися.

"Ранок" - видавництво, засноване в Харкові 1997 року. Основні напрями роботи - навчальна, методична та дитяча література. Ось їхні найпопулярніші книги року:

READBERRY - це перше українське видавництво, яке спеціалізується виключно на молодіжній літературі, засноване у 2024 році.

"Рідна мова" – українське видавництво, яке зосереджується на створенні коміксів, фантастичних творів та літератури для дітей.

Саміт-Книга - українське видавництво, що займається виданням вітчизняної та перекладної літератури. Створює книжкову продукцію з 1990-х років. Ось їхні лідери з продажів у 2024 році:

Видавництво "Сафран" (Тернопіль) стало першим в Україні спеціалізованим видавництвом, яке займається сходознавством, випускаючи українські переклади з східних мов і міжнародні видання, присвячені Азії.

Видавництво "Урбіно", що базується у Львові, спеціалізується на випуску художньої та нон-фікшн літератури для дітей, підлітків і дорослих. Засноване Боженою Антоняк та Анатолієм Івченком у 2010 році, воно представило свою вибірку з п'яти найкращих творів:

Видавництво "Фабула" з України зосереджує свою діяльність на випуску художньої літератури, що включає світову класику, сучасну зарубіжну та українську прозу, а також поезію. Окрім того, воно також видає книги в жанрі нон-фікшн. Серед бестселерів, за даними видавців, виділяється п’ятірка лідерів:

Видавництво "Фоліо", що базується в Харкові, спеціалізується на випуску як класичних, так і сучасних творів української та перекладної літератури українською та російською мовами. Крім того, воно пропонує дитячу, науково-популярну, довідкову та прикладну літературу. У своїй десятці найбільш продаваних книг видавництво виділило такі назви:

Видавництво "Човен" (Львів), яке спеціалізується на жанрі репортажу, інтелектуального нон-фікшну та есеїстики, назвало свою топ-книги:

Дитяче артвидавництво "Чорні вівці", що зосереджується на випуску артбуків, захоплюючих виданнях з сучасними ілюстраціями та двомовних книгах, поділилося своєю десяткою найкращих:

"Ще одну сторінку" - українське видавництво, яке працює в трьох основних напрямках - художня література, нон-фікшн та дитячі книжки. І спеціалізується на виданні літератури, що допомагає розвивати уяву, мислення та любов до читання. До їхньої топової трійки 2024 року увійшли:

Усі зазначені у цьому році бестселери можна умовно класифікувати на 17 основних груп:

Історія військової справи: 7 варіантів назв.

Документальні фільми, журналістські розслідування, есеїстичні твори - 6 варіантів назв:

Книги для молоді: 33 рекомендовані твори для дітей і підлітків.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.