Триколор та розкішні житлові комплекси: як посадовець з Донецької ОДА оселився в Києві, витративши 15 мільйонів гривень.
Департамент екології Донецької обласної військової адміністрації придбав екскаватори для усунення наслідків війни, перевищивши бюджет на 30 мільйонів гривень.
Водночас Сергій Натрус, керівник департаменту в Донецьку, активно займається облаштуванням комфортного житла в Києві. Загальна вартість нерухомості, зареєстрованої на родичів чиновника, складає приблизно 15 мільйонів гривень.
Ця оповідь стосується колишнього члена "Партії регіонів", який виглядає скромно на папері, хоча має заможних родичів. Вдень він справляється з наслідками конфлікту на Донеччині, а ввечері повертається до комфортного будинку в елітному котеджному містечку Оклахома, що розташоване всього за 10 хвилин від Києва.
Замість цього, родичі чиновника активно публікують фотографії з триколорами та відвідують окупований Крим.
У квітні 2024 року Донецька обласна державна адміністрація з екології придбала 20 екскаваторів на суму 118 мільйонів гривень. Основною метою цієї закупівлі є, зокрема, відновлення територій, постраждалих внаслідок війни.
Безумовно, закупівля дуже потрібна. От тільки є два "але".
По-перше, департамент відхилив більш вигідну пропозицію на суму 102 мільйони гривень від ТОВ "Юромаш" під приводом невідповідності технічним вимогам.
Друге - через 2 тижні після закупівлі той же самий постачальник, ТОВ "Констракшн Машинері" продає ту ж саму модель екскаваторів JCB 4CX Sitemaster іншому замовнику - ПАТ "УКРНАФТА". От тільки відмінність цих закупівель у ціні: Донецька ОДА закупила техніку по 5,9 млн грн, "Укрнафта" - по 4,4 млн грн. Різниця - 1,5 млн грн на одиниці. Загальна сума завищення на закупівлі екскаваторів департаментом Натруса - 30 млн грн.
Зверніть увагу: у вартість "Укрнафти" на суму 4,4 млн грн включено також додатковий комплект обладнання, якого немає у закупівлі Натруса. Це означає, що можливі завищення можуть бути ще більш значними.
Цинічність ситуації полягає в тому, що обладнання купували за завищеними цінами, зокрема для "збирання та транспортування... відходів від руйнувань" у Краматорському, Покровському та Волноваському районах, де не лише спостерігаються жахливі руйнування, але й ведуться запеклі бої.
Директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької ОДА Сергій Натрус формально не привертає уваги як особа, до доброчесності якої можуть бути питання.
За декларацією - "голий-босий", має лише "мерседес" 1994 року та паркомісце у Києві. Не декларує ні сина, ні цивільну дружину-власницю декількох об'єктів дорогої нерухомості.
Замість цього, відповідно до класичних традицій, не самі чиновники, а їхні близькі отримують значний набір нерухомого та рухомого майна, що оцінюється в 15 мільйонів гривень:
У своїй свіжій декларації Натрус підтверджує місце проживання - с. Дмитрівка під Києвом. Мова йде про елітне котеджне містечко Оклахома. Однак там посадовець не декларує жодної нерухомості - орендованої чи на іншому праві користування.
Адже проживає в невведеному в експлуатацію будинку, що розташований на земельних ділянках, оформлених на цивільну дружину. Вартість такого 2-поверхового котеджу в стилі Red River - від 90 тис. дол. Будинок має площу щонайменше 122 квадратних метри та додаткову прибудову.
Цікаво, що цивільна дружина Натруса до початку великої війни мала турагенцію "Чемодан" на 450 підписників в інстаграмі. Після окупації Криму жінка продавала тури до Санкт-Петербурга "по мєстам вєлікава кобзаря", у гості до росіян, не гребувала виставляти фото з російським триколором у 2017-му, їздила в Ялту та Севастополь і в 2021-му.
Четвертий рік повномасштабної війни, дванадцятий рік агресії з боку Росії. І досі існують державні службовці, для яких змінилася лише їхня геолокація. Схеми закупівель та процеси оформлення майна на родичів не зазнали змін. Так само, як і самі родичі, які формально є власниками цього майна, незважаючи на окупований Крим і триколори на фоні.