Трамп: вирок чи шанс на нові перспективи? Які наслідки виборів у США для нас?
Зранку 6 листопада українці, як і решта світу, прокинулись шоковані і зворохоблені від результатів президентських виборів у США та перемоги Дональда Трампа. Жарти про ІІІ Світову і закінчення війни за добу чергувались з відвертою панікою, що нас зливають, допомоги не буде і путін виграє війну. Але чи справді все так погано?
Коли Дональд Трамп вперше переміг на президентських виборах у 2016 році, низка американських ЗМІ вийшли зі статтями про те, як пояснити дітям, що в країні тепер президент Трамп. Настільки певну категорію громадян лякала його каденція. Зараз же увесь світ відійшов від перших панічних вражень і намагається спрогнозувати, що Трамп робитиме далі.
Ось тут ми всі маємо бути раціональні і прийняти той факт, що Дональд Трамп максимально непередбачуваний. Тож всі, хто кажуть, що знають, що робитиме Трамп, дуже перебільшують свої знання. Навіть порівнювати теперішнє президентство республіканця з його попередньою каденцією немає сенсу. Чому? В нього нова команда, в нього повна підтримка Сенату та Конгресу і він вивчив помилки минулого.
Коли Дональд Трамп здобув перемогу на виборах у 2016 році, він зіткнувся з труднощами в підборі кадрів. Протягом тривалого часу деякі посади залишалися незайнятими, а пізніше, вже на посаді президента, він звільняв окремих радників. Цього разу відомо, що команда формувалася ще під час виборчої кампанії, тому 47-й президент зможе увійти до Білого Дому з повністю укомплектованою командою.
І поки публіка намагається спрогнозувати, ким у Трампа працюватиме Ілон Маск, якому обіцяли посаду, нас, українців, цікавлять інші фігури: державний секретар та міністр оборони. Бо це саме ті, люди, на роботі з якими Україна має сконцентрувати максимальні зусилля.
На пост державного секретаря претендують колишній посол США в Німеччині Річард Гренелл, сенатор Білл Хагерті та екс-радник Трампа з національної безпеки Роберт О'Брайен.
Новим очільником Пентагону може стати колишній держсекретар Майк Помпео або республіканець Майкл Волтц. До слова, саме Майк Помпео наполягав, що при новій республіканській адміністрації Вашингтон стане рішучішим у питанні підтримки України. Обіцяв реальний ленд-ліз, ефективні санкції проти рф, пожвавлення НАТО та нарощення оборонних потужностей зі зняттям будь-яких заборон на використання Києвом американської зброї.
Проте не слід забувати, що невизначеність залишається основною характеристикою ситуації. Чи здатна адміністрація Трампа надати Києву всі ресурси для досягнення перемоги? Так. Чи може вона знизити рівень підтримки, чинити тиск та заохочувати до мирних переговорів? Так. Чи може відмінити санкції проти Росії і вести переговори з Кремлем? Також так. Тому наше завдання полягає в тому, щоб активніше співпрацювати з республіканцями та новим керівництвом.
Нова адміністрація Білих Домів усвідомлює, що зниження впливу США як глобального лідера може призвести до хаосу, ескалації конфліктів і криз не лише в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, а й у Європі. Ці обставини становлять виклики для НАТО, Європейського Союзу та для нашої країни. Проте це не є фатальною ситуацією.
Скажімо відверто: для українців обставини залишаються такими ж, як і раніше - ми повинні покладатися на власні сили та зберігати єдність. Не всі наші труднощі мають зв'язок зі Сполученими Штатами. Замість того, щоб піддаватися паніці, варто зосередитися на принципі "працюємо над своїм", тобто підтримувати Збройні Сили України та виконувати свої обов'язки.
Інавгурація новообраного президента відбудеться 20 січня 2025 року, і в нас залишилося два місяці. Основне завдання - активізувати співпрацю з республіканцями в Сенаті та Конгресі. Особливу увагу треба звернути на тих політиків, які минулого року надіслали звернення президентові Джо Байдену, у якому висловили ряд вимог до його адміністрації щодо подальшої підтримки України. У цьому листі вони наполягали на необхідності розробки стратегії допомоги, оцінки прогресу, прозорості звітності, а також на визначенні наслідків у разі припинення підтримки та дотриманні санкцій проти росії. Зазначимо, що в документі міститься фраза: "Ізраїль та Україна повинні перемогти, це очевидно".
Отже, для досягнення чіткої перемоги необхідно розробити стратегічний план. Проте, цей план повинен зосереджуватись на діях та пропозиціях, які має реалізувати Україна, а не бути просто списком прохань до наших міжнародних партнерів. Ми повинні бути готові прозоро звітувати про використання фінансів і демонструвати, що вони були спрямовані виключно на протистояння російській агресії, а не на розподіл серед населення.
Ми маємо говорити з республіканцями їхньою мовою і пропонувати щось їм цікаве. До прикладу, пункт з плану перемоги про спільне використання надр і ресурсів - вдала ідея. Але чи працюватиме вона, якщо в країні немає якісної судової системи, захисту інвестицій і стратегії розвитку?
Ми повинні висловлюватися єдиним фронтом на всіх рівнях представництва щодо неприйнятності будь-яких територіальних поступок. Завершити війну за один день — звучить привабливо, але наскільки це реально? Припустимо, Дональд Трамп матиме змогу чинити тиск на Київ, але чи погодиться Москва? Чи вдасться йому просто призупинити конфлікт до зміни президента в США (чи сподівається він, що за чотири роки в Росії з’явиться новий лідер)? У будь-якому випадку поразка України стане серйозною репутаційною втратою для цієї адміністрації, подібно до виводу американських військ з Афганістану для Джо Байдена.
Чому американські платники податків мають фінансувати війну, що відбувається за тисячі миль від них, - це питання, яке часто обговорюється серед республіканців. І справді, їм не варто нести цю фінансову відповідальність. Так само не повинні платити за це й європейці. Це обов'язок агресора - Росії. У світі існує приблизно 500 мільярдів доларів заморожених російських активів. Хоча частина з них виділяється, необхідно повністю конфіскувати ці кошти і направити їх на підтримку України. Це чудовий спосіб компенсувати витрати Сполучених Штатів, які зараз спрямовуються на підтримку нашої країни.
Це нелегко і вимагає значних зусиль, але саме так адміністрація Трампа зможе запевнити своїх громадян, що їхні фінансові ресурси залишаються недоторканими.
Складні часи створюють ґрунт для тих, хто обіцяє прості рішення. Ці прості рішення потім дуже дорого коштують. Але кожен з нас має зрозуміти, що світ змінився. Кожній країні варто швидко адаптовуватися, зокрема європейським. Вони занадто довго були у теплій ванні і сподівались, що США так чи інакше вирішать низку їхніх проблем. Цього не буде.
Прихід Трампа свідчить про те, що політика правил не працює, а буде працювати політика угод і домовленостей. Соціалізм відходить у минуле, в майбутньому нам світить політика протекціонізму і нарощування озброєнь. Ми в Україні це зрозуміли понад два половиною роки тому, Європі знадобилось на це трохи більше часу.