Трампівський тиждень: Які зміни відбулися для України після американських виборів та на що слід очікувати в майбутньому?

Перемога Дональда Трампа на президентських виборах у Сполучених Штатах, безсумнівно, призведе до значних змін у світовій політиці, які відчують і в Україні. Які заяви зробив Трамп стосовно України протягом останнього тижня і чого очікувати в майбутньому - дізнайтеся в статті журналіста РБК-Україна Романа Кота.

Зміст може бути переформульовано як "Наповнення" або "Суть".

З дня перемоги Трампа на президентських виборах США минув майже тиждень, а напруга у світовій політиці, схоже, лише зростає. Медіа, політики та експерти по всьому світу відстежують кожен витік інформації і натяк щодо можливої позиції Трампа відносно тієї чи іншої проблеми міжнародної політики. І українське питання, звичайно, є одним з ключових.

Офіційне обрання президента США відбудеться лише на початку січня, проте ця процедура має переважно формальний характер. Багато світових лідерів почали вітати Трампа вже після того, як його перемога стала зрозумілою. Важливо зазначити, що в середу, 6 листопада, Трампу зателефонував і президент України Володимир Зеленський.

"Ця розмова вийшла вкрай конструктивною та корисною. Хоча наразі труднощі у передбаченні конкретних кроків, ми все ж маємо надію, що Сполучені Штати зміцнять свої позиції," - зазначив Зеленський 7 листопада під час саміту Європейської політичної спільноти в Будапешті.

Бесіда тривала приблизно півгодини. У цей час поруч із ними був мільярдер і близький союзник Трампа Ілон Маск. Як повідомляє BBC Україна, Зеленський висловив коротку подяку Маску за допомогу Україні у вигляді "Старлінків". Хоча розмова з Трампом не охоплювала серйозні та глибокі теми, вона вийшла досить "теплою".

Російський лідер також намагався відновити зв'язок з новообраним президентом США. 7 листопада, під час виступу на дискусійному клубі "Валдай", Путін висловив свої вітання Трампу з нагоди обрання та підкреслив свою готовність до діалогу. Він зазначив, що Росія, нібито, готова співпрацювати "з будь-яким президентом США, якого обере американський народ".

10 листопада газета Washington Post, посилаючись на свої джерела, повідомила про телефонну бесіду між Трампом і Путіним. Згідно з інформацією видання, американський політик закликав російського лідера утриматися від ескалації ситуації в Україні. Проте незабаром прес-секретар Путіна, Дмитро Пєсков, спростував інформацію про цю розмову.

"Ми не обговорюємо конфіденційні бесіди між президентом Трампом і іншими міжнародними керівниками", - зазначив директор з комунікацій Трампа, Стівен Ченг. При цьому, інформацію про розмови підтвердило інформаційне агентство Reuters, посилаючись на свої джерела. "Чи відбулися ці розмови?" - питання, що викликало багато дискусій у соціальних мережах протягом усього понеділка. Зрештою, сам Трамп додав масла у вогонь, опублікувавши на платформі Truth Social знімок екрану зі списком світових лідерів, з якими він поспілкувався після перемоги, серед яких не було Путіна.

Наразі у контактах між Трампом і Зеленським чи Путіним мова йде лише про зондування грунту. Чітких деталей про план Трампа щодо миру в Україні "за 24 години", як не було, так і немає. Судячи з витоків у західних ЗМІ, єдине бачення в оточенні нового президента США досі відсутнє.

Таким чином, за інформацією видання The Telegraph, яке посилається на джерела в найближчому оточенні Дональда Трампа, він може запропонувати європейським та британським військам створити буферну зону між українськими та російськими військами як частину мирного врегулювання конфлікту. Крім того, Україна нібито повинна буде погодитися на відстрочку свого вступу до НАТО на 20 років. Це, за словами видання, є одним з варіантів, які Трамп розглядає.

Дональд Трамп (изображение: Getty Images)

Інша версія плану, як повідомляє The Wall Street Journal, включає в себе умову, що Україна відмовиться від намірів вступити в альянс протягом 20 років. Однак, Вашингтон зобов'язується продовжувати постачання зброї Україні для забезпечення захисту від можливих нових агресій з боку Росії.

9 листопада Браян Ланза, колишній старший радник президента Трампа, висловив думку, що нова адміністрація буде орієнтуватися на встановлення миру в Україні. При цьому він зазначив, що йдеться не про підтримку територіальної цілісності країни. Ланза також підкреслив, що команда Трампа звернеться до Києва з проханням надати реалістичне уявлення про можливий мирний процес.

"Якщо президент Зеленський сядє за стіл переговорів і заявить, що мир можливий лише за умови, що Крим залишиться за нами, це продемонструє його відсутність серйозності," - зазначив Ланза в інтерв'ю для BBC.

Згодом представник перехідної адміністрації Трампа заявив Reuters, що Ланза висловив лише свою власну думку, а його контракт завершився після закінчення виборів.

Трамп наразі лише формує свою команду та визначає політичні пріоритети, тому подібні висловлювання варто розглядати також у контексті конкуренції за позиції.

"Ця конференція об'єднує осіб, які або прагнуть зайняти певні посади, або пропонують свої кандидатури, намагаючись вплинути на внутрішні процеси. Вони прагнуть продемонструвати свої знання та довести свою корисність", - зазначив РБК-Україна виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.

Головним завданням Трампа на даний момент є вирішення питань, пов'язаних із кадрами. Інформації в цій сфері поки що небагато. Відомо, що новою постійною представницею США при ООН стане Еліс Стефанік. Вона є членом комітету збройних сил та постійного спеціального комітету з розвідки в Палаті представників, проте не має досвіду роботи в дипломатії. Відзначилася вона як віддана прихильниця Трампа ще з його першого терміну на посаді.

У новій команді Трампа не буде двох осіб, які вирізнялися "яструбиною" позицією щодо зовнішньої політики.

Це Ніккі Гейлі, яка виконувала обов'язки постійної представниці США в Організації Об'єднаних Націй у період з 2017 до 2018 року. У 2016 році вона змагалася з Трампом на первинних виборах республіканської партії, що призвело до її сприйняття як його особистого опонента.

Крім того, Майк Помпео, який обіймав посади державного секретаря та директора ЦРУ в період першого терміна президенства Трампа, не займе жодної з посад. Важливо відзначити, що він є членом ради директорів української компанії "Київстар".

Все це означає, що найбільш послідовні прихильники підтримки України з минулої адміністрації Трампа не будуть в нинішній, сказав РБК-Україна директор Центру міжнародних досліджень Одеського національного університету Володимир Дубовик.

"Цього разу Трамп прагне оточити себе тільки тими, хто проявляє йому беззастережну вірність і не наважиться висловити незгоду, а також поділяє його погляди. Оскільки він критично ставиться до підтримки України, в його команді не буде місця для тих, хто її підтримує. Найімовірніше, він надасть більше значення таким особистостям, як Ілон Маск, Такер Карлсон, Девід Сакс та інші, котрі також не вважають підтримку України доцільною", - зазначив Дубовик.

З ним погоджується і Леонов: "Я думаю, що Трамп свідомо відмовляється від таких важковаговиків, які можуть йому заперечувати, які можуть мати свою думку і так далі", - сказав експерт.

Серед претендентів на посаду державного секретаря, яка є важливою ланкою у сфері зовнішньої політики:

Прагнення очолити Держдеп, серед іншого, позначається на їх риториці. Приміром, Марко Рубіо, який раніше схилявся до підтримки Києва, після перемоги Трампа заявив, що війна в Україні "зайшла в глухий кут" і її потрібно зупинити.

У цих умовах особливу важливість набуває роль осіб, які перебувають у найближчому оточенні Трампа. Зокрема, мільярдер Ілон Маск залишається одним із його основних радників. Варто зазначити, що його позиція щодо України є вкрай суперечливою. З одного боку, він надав Україні системи "Старлінк" для потреб Сил оборони. З іншого боку, Маск висловлював думки про необхідність завершення війни без повернення Україні окупованих територій. Більше того, він також обмежував роботу "Старлінків", коли Україна використовувала їх у військових операціях проти Росії, оскільки в США вважали, що це може призвести до надмірної ескалації конфлікту.

За даними CNN, Маск навряд чи обійме офіційну посаду в команді Трампа. Натомість, він увійде до умовної експертної комісії. Це дозволить Маску зберегти вплив, не підпадаючи під обмеження, які накладає державна служба.

Ще однією ключовою особою, чий вплив на погляди нового президента США є незаперечним, є Дональд Трамп-молодший. Він незмінно займає антик українську позицію. Нещодавно, 9 листопада, у своїх Instagram stories Трамп-молодший поділився відео з участю Зеленського та Трампа, додавши до нього коментар: "Ви втратите свою допомогу через 38 днів".

Публікація Трампа-молодшого (джерело: instagram.com/donaldjtrumpjr/)

Таким чином, Трамп-молодший вже давно займає стабільно антиукраїнську позицію. З іншого боку, його погляди, безсумнівно, формуються під впливом настроїв його батька. Це ще раз підтверджує, що ті, хто вважав антиукраїнську риторику Трампа та його команди лише передвиборчим трюком, були не праві. Вибори завершились, і вони здобули перемогу, але риторика залишилась незмінною. Це свідчить про їхнє сприйняття світу, ролі США у ньому та зневагу до ситуації в Україні, зокрема, - підкреслив Дубовик.

На фоні змагання за вплив у адміністрації Трампа Україні знову доведеться роз'яснити, чому навіть у мирних ініціативах, що можуть бути вигідні Трампу, важливо підтримувати Київ.

"Я переконаний, що Трамп буде робити все, щоб напрацювати певний драфт до своєї інавгурації, щоб в інавгураційній промові окреслити формат мирних переговорів, що він, як і обіцяв, домігся миру. Тобто він фактично буде грати на те, щоб його каденція почалася бурхливо і яскраво", - каже Леонов.

На сьогоднішній день в оточенні Трампа не спостерігається явних прихильників України, а також немає і відкрито проросійських осіб. Тому єдиним способом вплинути на Трампа та його команду в інтересах України є надання переконливих аргументів. Ці аргументи можуть походити не лише з українського боку.

У середу, 13 листопада, запланована зустріч між Трампом і наразі чинним президентом США Джо Байденом. Одним із основних питань буде спроба Байдена переконати свого наступника продовжити підтримку України. При цьому він може представити не лише загальні заяви, а й конкретні дані розвідки, доступні Трампу, але поки що невідомі. Водночас, це не знімає з порядку денного необхідність активнішої роботи українських дипломатів та лобістів з командою нового президента США.

Інші публікації

У тренді

stolychnonews

Використання будь-яких матеріалів, що розміщені на сайті, дозволяється за умови посилання на stolychno.news

Інтернет-видання можуть використовувати матеріали сайту, розміщувати відео за умови гіперпосилання на stolychno.news

© Stolychno.News. All Rights Reserved.