Сполучені Штати тричі зменшили свою оцінку фінансової допомоги Україні відповідно до угоди про видобуток корисних копалин, повідомляє Bloomberg.
Оцінка американської допомоги була скоригована з 300 мільярдів доларів до приблизно 100 мільярдів доларів.
Схоже, що США, ймовірно, знизили свої вимоги щодо суми, яку Україні потрібно повернути за кошти, отримані під час повномасштабного вторгнення Росії. Таку інформацію передає Bloomberg, посилаючись на власні джерела.
За інформацією, отриманою від джерел видання, після переговорів у Вашингтоні, що відбулися минулого тижня, адміністрація президента Дональда Трампа зменшила обсяг фінансової допомоги, наданої Україні, з 300 мільярдів доларів до приблизно 100 мільярдів доларів. Це рішення наближає суму до власної оцінки вартості України, яка перевищує 90 мільярдів доларів.
Адміністрація Трампа чинить тиск на Київ з метою укладення угоди, що регулює розподіл прибутків від майбутніх інвестиційних проєктів в Україні, зокрема в галузі видобутку корисних копалин та розвитку інфраструктури. Вашингтон сприймає це як форму компенсації за десятки мільярдів доларів, витрачених на постачання зброї та іншу допомогу Україні з моменту, коли Росія розпочала повномасштабне вторгнення понад три роки тому за президентства Джо Байдена, - зазначає Bloomberg.
Водночас українська влада утрималася від коментарів щодо підписання угоди, а Білий дім разом із Міністерством фінансів США не надали відповіді на запит Bloomberg. Проте, представник Міністерства фінансів зазначив, що технічні переговори пройшли дуже успішно, і висловив сподівання на швидке завершення переговорного процесу.
Один із співрозмовників видання зазначив, що технічні групи провели конструктивні переговори в п'ятницю та суботу. Тим не менш, Сполучені Штати сприймають цю угоду як шанс компенсувати витрати в Україні за рахунок доходів з фонду, розмір якого, за інформацією джерел, ще не встановлено.
Згідно з інформацією від джерел, адміністрація Трампа все ще неохоче погоджується на зобов'язання щодо майбутніх інвестицій у фонд, що є важливим аспектом для Києва в рамках будь-якої подібної угоди, і відклала це питання на подальші обговорення. Натомість, вона продовжує наполягати на тому, що витрати США на підтримку України в умовах війни слід розглядати як внесок Вашингтона до фонду, повідомляють анонімні джерела, оскільки переговори проходять в закритому режимі.
Проте українська сторона намагається з усіх сил переконати представників США відмовитися від такого підходу, адже він має найбільші "драконівські" вимоги Вашингтона, зауважують співрозмовники.
Інше джерело повідомило, що одним із ключових завдань України на запланованій онлайн-зустрічі, яка пройде в кінці цього тижня, є надання вичерпних даних щодо конкретних проєктів, що можуть бути реалізовані в рамках угоди.
"Проєкт угоди про розподіл прибутку, представлений американською командою, передбачає численні поступки з боку Києва, наприклад, дозвіл США розділяти потенційні доходи від українських інвестицій у прибуткові активи, включаючи нафту, газ, рідкоземельні корисні копалини та морські порти", - пояснили в Bloomberg.
Президент України Володимир Зеленський поділився інформацією про результати переговорів зі Сполученими Штатами щодо ресурсів. Він зазначив, що ці обговорення мали "позитивний" підсумок.
"Перемовини завершилися успішно. Зустріч технічної команди пройшла на позитивній ноті. Важливо відзначити, що подібні зустрічі на різних рівнях, як в офлайн, так і в онлайн форматах, триватимуть протягом усього тижня до самого завершення", - зазначив президент.
Одночасно віцепрем'єрка, відповідальна за європейську та євроатлантичну інтеграцію, Ольга Стефанішина повідомила, що Україна направила Сполученим Штатам свої пропозиції стосовно угоди про корисні копалини. Вона підкреслила, що проведення консультацій між Україною та США з цього питання свідчить про позитивну динаміку.