США представили проект резолюції ООН, що стосується України, з внесеними російськими змінами, повідомляє Reuters.
Резолюція, яку пропонують США, "закликає якнайшвидше припинити конфлікт і надалі закликає до тривалого миру між Україною та Росією".
Сполучені Штати представляють нову резолюцію в ООН стосовно України, яка є альтернативою європейській ініціативі, повідомляє Reuters.
У п'ятницю Сполучені Штати внесли до ООН проєкт резолюції, присвячений третій річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Цей документ є фактично альтернативою тексту, який Україна разом із своїми європейськими партнерами має намір представити на голосування в Генеральній Асамблеї ООН в понеділок.
Ініціатива президента США Дональда Трампа стати посередником у вирішенні конфлікту призвела до розбіжностей з українським лідером Володимиром Зеленським та викликала занепокоєння у європейських союзників щодо ймовірної маргіналізації Києва і Європи в контексті мирних перемовин.
Американський проєкт, що складається з трьох абзаців і з яким ознайомилося Reuters, висловлює жаль щодо втрат серед цивільного населення внаслідок "російсько-українського конфлікту". Він також підтверджує, "що головна мета Організації Об'єднаних Націй полягає в підтримці міжнародного миру та безпеки та мирному врегулюванні суперечок".
Резолюція, яку пропонують США, "закликає якнайшвидше припинити конфлікт і надалі закликає до тривалого миру між Україною та Росією".
Російська сторона внесла зміни до цього пункту, додавши фразу: "закликає до термінового завершення конфлікту, зокрема через усунення його корінних причин, а також закликає до стабільного миру між Україною та Росією".
Російський представник в ООН Василь Небензя позитивно оцінив американську ініціативу, заявивши, що це "хороший крок". За словами анонімного російського дипломата, у разі прийняття поправки Москва готова підтримати резолюцію США.
Згідно з інформацією, наданою Небензе, американські дипломати попередньо ознайомили його з підготовкою проєкту перед його поданням на розгляд Генеральної Асамблеї, що складається з 193 держав.
Водночас у понеділок Генеральна Асамблея ООН розгляне альтернативний проєкт резолюції, підготовлений Україною та Європейським Союзом. Він містить заклики до деескалації, негайного припинення бойових дій і мирного врегулювання відповідно до Статуту ООН та міжнародного права.
Дипломати повідомили, що представники ЄС в ООН планують зустрітися пізніше в п'ятницю, щоб обговорити реакцію на американський крок.
Протягом останнього місяця Київ і Брюссель активно проводили консультації з країнами-членами ООН. Хоча резолюції Генеральної Асамблеї не є юридично обов'язковими, вони мають значний політичний вплив, оскільки відображають світове ставлення до війни.
У спільному документі України та Європейського Союзу, з яким ознайомилося агентство Reuters, підкреслюється "термінова потреба завершити конфлікт цього року та активізувати дипломатичні зусилля для зниження ризиків подальшої ескалації, а також для досягнення всебічного, справедливого та стабільного миру в Україні".
На фоні минулих резолюцій Генеральної асамблеї, новий документ відрізняється більш лояльним ставленням до Росії. У ньому лише згадується про "агресію", в той час як попередні тексти містили більш жорстку критику на адресу Москви. Наприклад, у резолюції 2022 року, яка отримала підтримку 141 країни, ООН "категорично засудила агресивні дії Російської Федерації".
У новій резолюції акцентується на значущості дотримання раніше ухвалених рішень ООН, що вимагали від Росії виведення своїх військових з міжнародно визнаних українських територій та зупинки бойових дій.
Упродовж першого року війни Генеральна Асамблея ухвалила шість резолюцій, що засуджували дії Москви. Найбільшу підтримку отримала резолюція жовтня 2022 року, в якій ООН засудила "спробу незаконної анексії" чотирьох українських областей. Тоді "за" проголосували 143 країни.