США висловлюють наміри надати "непрямі гарантії" безпеки Україні та демонструють готовність до обговорення посилення кордонів НАТО, повідомив міністр фінансів США.
Угода щодо українських корисних копалин, запропонована США, є складовою частиною більшої стратегічної миротворчої ініціативи президента США Дональда Трампа, яка надасть йому додаткові важелі впливу у перемовинах з Росією, вважає міністр фінансів США Скотт Бессент. Він підкреслив, що хоча ця угода не передбачає військових гарантій безпеки, вона включатиме так звані "економічні гарантії". Бессент також зазначив, що пряма військова присутність США в Україні не планується, але вважає, що на найближчих зустрічах з прем'єр-міністром Великої Британії Кіром Страмером та президентом Франції Еммануелем Макроном, Трамп може обговорити можливість посилення східного флангу НАТО, зокрема в рамках ініціатив "форт Балтія" та "форт Польща".
Виступи Бессента були озвучені під час інтерв'ю з журналісткою FoxNews Марією Бартіромо, яке транслювалося в неділю.
"Ця угода є частиною загальної переговорної стратегії президента Дональда Трампа щодо миру між Україною та Росією і щоб українці повернулись до мирного існування. Перша частина цього - партнерство між Україною та США, що включає стратегічні мінерали, енергоресурси та державні стратегічні підприємства, де ми створюємо партнерство", - заявив Бессент в неділю про домовленість щодо природних ресурсів, яку США запропонували Україні.
Керівник фінансового міністерства США зазначив, що концепція угоди виникла з ініціативи президента Дональда Трампа, підкресливши, що вона принесе вигоду для обох учасників.
"Ця співпраця є вигідною для обох сторін – ми отримуємо прибуток, коли українці починають заробляти, і я впевнений, що завдяки нашому досвіду з США та бізнесу, який прагне інвестувати і надати фінансову підтримку, ми можемо прискорити економічний розвиток України. Це дозволить залучити значні кошти для американських платників податків і вивести українську економіку на шлях зростання," - підкреслив посадовець.
У неділю президент України Володимир Зеленський висловив свої думки щодо угоди, зазначивши, що бажає обговорити її з Дональдом Трампом. Він виступив проти американської ініціативи створити фонд, в який Україна перераховуватиме кошти. "Якщо ці фінанси йдуть у фонд, але нічого з-за кордону не надходить, а лише внутрішні ресурси, це означає, що ми просто погашаємо борг," – підкреслив Зеленський. Він також не знайшов у запропонованій угоді жодних гарантій безпеки.
"Я прагну до відкритого спілкування. Не готовий підтримувати рішення, які призведуть до виплат для десяти поколінь українців," - зазначив Зеленський у розмові з журналістами.
Бессент в ефірі FoxNews підтвердив, що угода "не передбачає військових гарантій", але зауважив, що в документі "є непрямі (implicit) гарантії, які свідчать про те, що якщо Сполучені Штати будуть значно інвестувати в економічне майбутнє, я називаю це "економічними гарантіями безпеки". Чим більше активів американські компанії розмістять в Україні, тим сильніше буде зацікавлення США у стабільності української економіки, що, в свою чергу, забезпечить більшу безпеку для українського народу та підвищить вигоду для американських платників податків".
Бессент висловив впевненість, що "угода буде укладена найближчим часом, що надасть президенту Трампу значний важіль і надішле потужний сигнал російському керівництву про те, що Сполучені Штати мають міцні партнерські відносини з українським народом".
У неділю під час прес-конференції президент Зеленський висловив думку, що ситуація насправді стосується боргу, а не спільних інвестицій. "Всі попередні повідомлення, які надходили до США, свідчать про те, що ми говоримо про борг. Україна повинна визнати це як борг. Якщо гроші від видобутку надходять у фонд, і якщо згідно з другим варіантом угоди цей фонд на 100% належить США, це означає, що мова не йде про спільні інвестиції в 500 мільярдів", - зазначив він.
Бессент висловив думку, що ракетні удари по Києву з боку Росії напередодні його візиту минулого тижня стали яскравим сигналом незгоди Москви з угодою щодо українських природних ресурсів. "Коли я прибув до України... через чотири години після мого прибуття стався ракетний обстріл. Це був перший такий випадок з листопада. Вважаю, що це був потужний сигнал від російського керівництва, яке явно не підтримує цю угоду, оскільки вона надає президенту Трампу істотні важелі в переговорах", - підкреслив він.
Під час розмови з Бессентом ведуча висловила припущення, що на наступному тижні, коли лідери Франції та Британії відвідають США, у ході їхніх переговорів може обговорюватися, зокрема, можливість того, що США можуть підтримати європейську військову допомогу для України.
Бессент підкреслив, що, наскільки йому відомо, "це буде військове рішення європейського характеру, а не НАТО, і саме на цьому ми будемо зосереджуватися".
Він визнав, що це стане темою для обговорення, і висловив впевненість, що Сполучені Штати здатні "посилити наявні кордони НАТО – можемо створити 'форт Балтія' та 'форт Польща', не вимагаючи від США безпосередньої участі в Україні в майбутньому".