Яка сума необхідна Європі для того, щоб стримати Путіна?
На минулому тижні Київ відвідували члени наглядової ради Ялтинської європейської стратегії, серед яких були Карл Більдт, Александр Квасневський, Санна Марін та Кайса Оллонгрен. Їх візит відбувся після масштабної атаки російських безпілотників, що призвела до руйнування житлових будинків.
Після бесід з представниками влади, фахівцями та військовими керівниками, було встановлено, що для Європи існує очевидна та невідворотна загроза, якщо ми не вживемо рішучих заходів у найближчий час.
У статті членів наглядової ради Ялтинської європейської стратегії (YES) — Карла Більдта, Александра Квасневського, Санни Марін та Кайси Оллонгрен — розглядається, які кроки повинна вжити Європа для підтримки України в протистоянні російській агресії та забезпечення власної безпеки. Вони підкреслюють, що ЄС вже зараз має вжити конкретних заходів, щоб зупинити Путіна. Пропонуємо короткий виклад основних ідей статті.
Українські військові демонструють відвагу та новаторство у боротьбі на фронті. Проте, незважаючи на незламний дух опору українців, без додаткової військової допомоги країна ризикує втратити ще більше своїх територій. Це може призвести до захоплення нових міст, що в свою чергу поставить під загрозу безпеку понад 500 мільйонів громадян Європи.
У разі перемоги Росії в Україні, Москва не лише посилить свої гібридні кампанії та активізує тих, хто намагається підірвати Європу зсередини, але також може здійснити пряму агресію проти НАТО.
Настав час діяти. Або ми пошкодуємо, що не дали більше влітку 2025 року.
Як саме збільшити допомогу?
В першу чергу необхідно знайти кошти, щоб на повну завантажити роботою український оборонно-промисловий комплекс - це додатково $10-15 млрд.
Але Україна може виробляти не всю зброю, яка їй потрібна. Необхідно ще купувати.
Отже, щоб зупинити Путіна Європа має збільшити допомогу Україні в три рази: з $40 млрд до $120 млрд.
Чому саме стільки?
Витрати України на рік війни складають приблизно $100 мільярдів.
З цієї суми приблизно $80 мільярдів становить міжнародна допомога. Раніше Сполучені Штати забезпечували половину цієї суми, що складало близько $40 мільярдів щорічно. Тепер ці фінансові зобов'язання ляжуть на плечі Європи.
Однак для того, щоб надати Україні можливість зупинити Росію, потрібно додати до тих $80 млрд, які щорічно виділяються ЄС та США, ще $30-40 млрд на рік для підтримки українського виробництва зброї та закупівлі озброєння на ринку.
$110-120 мільярдів становить приблизно 0,6% валового внутрішнього продукту країн Європи, що входять до складу НАТО (загальний обсяг $20 трлн).
Якщо Європейський Союз виділить 0,6% свого валового внутрішнього продукту Україні, це може стати ефективним заходом для стримування Росії в Україні та унеможливити її підготовку до агресії проти європейських країн.
Це дозволяє виграти час для створення середньострокових механізмів стримування: посилення європейської оборонної індустрії, формування та реалізації гарантій безпеки для України, а також пришвидшення процесу євроінтеграції української держави.
Така європейська рішучість також буде сигналом для США: ми не є безкоштовними пасажирами, а беремо свою долю в свої руки.